Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚύπρος – Λετονία 1-1: Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε

Κύπρος – Λετονία 1-1: Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε

Η Εθνική Κύπρου «άγγιξε» τη δεύτερη διαδοχική νίκη (έστω και φιλική) μετά από 4,5 χρόνια. Έπαιξε όμως με τη φωτιά και… κάηκε, δεχόμενη την ισοφάριση (1-1) στο 85ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης με τη Λετονία στην «ΑΕΚ Αρένα».

Το γκολ του Ιωάννη Πίττα στο 34’ μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και σέντρα του Λοΐζου Λοΐζου δεν ήταν αρκετό. Οι Λετονοί κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά της Εθνικής, που είχε παθητικό ρόλο και τελικά την «τιμώρησε» ο Τσιγκάνικς. Ο Μολ απέκρουσε το πέναλτι του Γκουτκόβσκις στο 45’, στο οποίο ο ίδιος υπέπεσε.

Μια ακόμα απογοητευτική εμφάνιση της Εθνικής κόντρα σε μια ομάδα των… κυβικών της. Οι διεθνείας μας υστέρησαν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, ιδιαίτερα στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα και μετά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν από τον Κετσπάγια.

Ακολουθεί η φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Σερβία, την οποία η Εθνική θα φιλοξενήσει τη Δευτέρα (25/3).

Untitled

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαίφης, Χ. Κυριάκου, Κορέια, Κούσουλος (78′ Αρτυματάς), Ντ. Σπόλιαριτς (62′ Κυπριανού), Χαραλάμπους (78′ Πηλέας), Λοίζου (62′ Γαβριήλ), Πίττας (62′ Ρ. Σωτηρίου).

Λετονία (Πάολο Νικολάτο): Μάτρεβιτς, Μπαλόντις (46′ Γιαγκοντίνσκις), Ντούμπρα, Γιουρκόβσκις, Γάουνζεμνς (46′ Σαβαλνίεκς), Έμσις (77′ Ζελένκοβς), Σαβελιέβς (63′ Ζουζίνς), Τσιγκάνικς, Ικαούνιεκς, Ουλντρίκις (77′ Ντασκέβιτς), Γκουτκόβσκις (77′ Ρέζγκα).

Σκόρερ: Πίττας 34′ / Τσιγκάνικς 85′

Κίτρινες: Μολ / –

Στάδιο: «AEK Αρένα»

Διαιτητής: Λούκας Φάχντριχ (Ελβετία)

Α’ βοηθός διαιτητής: Σούζαν Κουνγκ (Ελβετία)

Β’ βοηθός διαιτητής: Γιόνας Έρνι (Ελβετία)

Τέταρτος: Μάριος Χριστοφόρου

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Χωρίς τελική προσπάθεια τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης.

17′ Πρώτη τελική στο ματς, είναι για τη Λετονία. Ο Ικαούνιεκς σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κούσουλο και έφυγε σε κόρνερ.

19′ Νέο σουτ του Γκουτκόβσκις, άστοχο.

24′ Πρώτη καλή στιγμή για την Κύπρο. Από πλάγια θέση, ο Λοίζου σούταρε έξω.

25′ Είναι η σειρά του Πίττα να απειλήσει. Το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

28′ Εκτός περιοχής σουτ του Σπόλιαριτς, μπλόκαρε εύκολα ο Μάτρεβιτς.

34′ ΓΚΟΛ 1-0 Η Κύπρος ανοίγει το σκορ με τον Πίττα. Μετά από ατομική ενέργεια και σέντρα του Λοίζου, ο φορ της ΑΙΚ με προβολή στο πίσω δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

39′ Σουτ του Τσιγκάνικς, πέρασε έξω.

44′ Πέναλτι κερδίζει η Λετονία. Μετά από ασυνεννοησία με τον Χ. Κυριάκου, ο Μολ ανέτρεψε τον Τσιγκάνικς στην περιοχή.

45′ Το πιάνει ο Μολ, έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Γκουτκόβσκις.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

62′ Τριπλή αλλαγή για την Κύπρο. Έκτορ Κυπριανού, Ρούελ Σωτηρίου και Σταύρος Γαβριήλ στις θέσεις των Ντανίλο Σπόλιαριτς, Ιωάννη Πίττα και Λοίζου Λοίζου.

63′ Αλλαγή και για τη Λετονία. Ζουζίνς αντί του Σαβελιέβς.

64′ Κοντά στην ισοφάριση η Λετονία. Ο Κορέια έσωσε την τελευταία στιγμή.

69′ Και ο Στέλιος Ανδρέου στο ματς, αντί του Χαράλαμπου Χαραλάμπους.

70′ Φοβερή απόκρουση του Μολ σε κοντινή κεφαλιά του Ουλντρίκις, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

85′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Λετονία με τον Τσιγκάνικς.