aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΚύπρος – Κροατία 0-3: Άνευ όρων παράδοση! (vid)

Κύπρος – Κροατία 0-3: Άνευ όρων παράδοση! (vid)

Στην ανωτερότητα των Κροατών παραδόθηκε άνευ όρων η Εθνική μας ομάδα, η οποία ηττήθηκε με 0-3 για την έβδομη αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022, στο πρώτο της επίσημο ματς στην «ΑΕΚ Αρένα». Πέρισιτς (45+2’), Γκβαρντιόλ (80’) και Λιβάγια (90+1’) τα γκολ των φιλοξενουμένων, που έχασαν και πέναλτι στο 54’, με τον Μιχαήλ να λέει «όχι» στον Μόνριτς.

Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα της Εθνικής μας σε σύνολο επτά αγώνων. Με τέσσερις βαθμούς και συντελεστή γκολ 1-11, παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου. Επόμενο ματς για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ερχόμενη Δευτέρα (11/10) κόντρα στη Μάλτα, ξανά εντός έδρας.

Με 16 βαθμούς (όσους έχει και η Ρωσία) συνεχίζει να βρίσκεται σε θέση οδηγού η Εθνική ομάδα της Κροατίας. Επόμενο ματς για τους Κροάτες απέναντι στη Σλοβακία τη Δευτέρα (11/10).

Επιθετικό… μονόλογο της Κροατίας παρακολουθήσαμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με εξαίρεση το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, στο οποίο η Εθνική μας αμύνθηκε καλά και δεν απειλήθηκε, στο υπόλοιπο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί. «Πατούσαν» διαρκώς στην περιοχή μας και με απανωτά σουτ προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίκτυα. Οι ποδοσφαιριστές μα αδυνατούσαν να κρατήσουν στην κατοχή τους τη μπάλα και αναγκαστικά βρίσκονταν σε θέση άμυνας και σε παθητικό ρόλο.

Τελικά οι Κροάτες, όπως και στο πρώτο μεταξύ των δύο χωρών ματς, κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού στο ματς λίγο μόλις πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων συγκεκριμένα, μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Μόντριτς, ο Πέρισιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ και δε λάθεψε. Με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα μας και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι Κροάτες ήταν ξανά οι κυρίαρχοι του αγώνα, με τους διεθνείς μας να μένουν κλεισμένοι στο «καβούκι» τους ξανά στη μεγαλύτερη διάρκεια. Στο 52’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κ. Σωτηρίου στην περιοχή στον Κράμαριτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μόντριτς, με τον Μιχάλ, που ήταν ο κορυφαίος για τη χώρα μας στο ματς, να του λέει «όχι».

Έκτοτε η Εθνική Κροατίας έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ, δεν κινδύνεψε και μόνο κατά διαστήματα ανέβαζε τον ρυθμό της, και έψαχνε για το γκολ που θα τελείωνε το ματς. Γκολ το οποίο τελικά βρήκε στο 80’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σόσα, η μπάλα κόντρα στον Ανδρέου και κατέληξε στον Γκβαρντιόλ, που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος και από κοντά δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση και το ματς.

Το «κερασάκι» στην… τούρτα για τους Κροάτες έβαλε ο Μάρκο Λιβάγια από κοντά στο 90+’3 και ενώ είχε περάσει στο ματς στο 68ο λεπτό.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Ιωάννου, Ψάλτης, Αρτυματάς (69′ Χ. Κυριάκου), Κάστανος, Αβραάμ (60′ Αντωνιάδης), Πίττας (46′ Τζιωνής), Παπουλής (69′ Λοίζου), Π. Σωτηρίου (85′ Κακουλλής).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Τσαλέτα-Καρ, Γκβάρντιολ, Σόσα, Στάνισιτς, Μόντριτς (83′ Ιβανούσετς), Μπρόζοβιτς (83′ Γιάκιτς), Κόβασιτς (63′ Πάσαλιτς), Βλάσιτς (68′ Μπρέκαλο), Κράμαριτς (68′ Λιβάγια), Πέρισιτς.

Σκόρερ: – / Πέρισιτς 45+2′, Γκβαρντιόλ 80′, Λιβάγια 90+3′

Κίτρινες: Αρτυματάς, Αβραάμ / Κόβασιτς, Στάνισιτς

Στάδιο: ΑΕΚ Αρένα.

Διαιτητής: Μάικλ Ολίβερ (Αγγλία).

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Στιούαρτ Μπερτ (Αγγλία).

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σάιμον Μπένετ (Αγγλία).

4ος Διαιτητής: Ντέιβιντ Κουτ (Αγγλία).

VAR: Κρις Κάβαναγκ (Αγγλία).

AVAR: Σιαν Μάσεϊ (Αγγλία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12′ Καλή στιγμή για την Κροατία, πρώτη στο ματς. Με τον Κράματις από καλή θέση να αστοχεί.

14′ Μακρινό σουτ του Σόσα, το έβγαλε ο Μιχαήλ.

18′ Από πλάγια θέση στην περιοχή απειλεί ο Μόντριτς, σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

20′ Ατομική ενέργεια του Βλάσιτς, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

21′ Κίνηση του Πέρισιτς από πλάγια θέση, προσπάθησε να νικήσει τον Μιχαήλ, απομάκρυνε σε κόρνερ με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας.

23′ Μετά από ωραία πάσα του Μόντριτς, ο Πέρισιτς έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλάγια θέση στην περιοχή και τη γύρισε στον Κράμαριτς που έκανε το κοντρόλ και από κοντά την έστειλε στα δίκτυα. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση για οφσάιντ στον Πέρισιτς, και αλλάζει η απόφαση. Δεν μετράει το γκολ.

31′ Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ξανά με τον Πέρισιτς. Από καλή λίγο πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

33′ Κίτρινη κάρτα στον Κόβασιτς για φάουλ στον Ψάλτη. Κίτρινη και στον Αρτυματά για φάουλ στον Κροάτη νωρίτερα.

34′ Ένα ακόμα σουτ από τους Κροάτες, τον Κράμαριτς αυτή τη φορά. Από καλή θέση στην περιοχή έκανε το συρτό σουτ, μάζεψε χωρίς δυσκολία ο Μιχαήλ.

44′ Κίτρινη στον Αβραάμ.

45+2′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Κροατία με τον Πέρισιτς που έφυγε απέναντι από τον Μιχαήλ, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μόντριτς και πλάσαρε εύστοχα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τζιωνής στη θέση του Πίττα.

52′ Πέναλτι κερδίζει η Κροατία σε μαρκάρισμα του Κ. Σωτηρίου στον Κράμαριτς στην περιοχή.

54′ Ο Μόντριτς ανάλαβε την εκτέλεση, τον σταμάτησε ο Μιχαήλ. Έβγαλε το σουτ του Κροάτη αστέρα ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας.

59′ Σε θέση βολής ο Κόβασιτς, αστόχησε από πολύ καλή θέση.

60′ Αντωνιάδης αντί Αβραάμ.

61′ Κάρτα στον Στάνισιτς για φάουλ στον Παπουλή.

63′ Πάσαλιτς εντός, Κόβασιτς εκτός.

68′ Διπλή αλλαγή για την Κροατία, Λιβάγια αντί Κράμαριτς και Μπρέκαλο αντί Βλάσιτς.

69′ Διπλή αλλαγή και για την Κύπρο, Λοίζου και Χ. Κυριάκου, στις θέσεις των Παπουλή και Αρτυματά αντίστοιχα.

74′ Σουτ του Σόσα, λέει «όχι» ξανά ο Μιχαήλ.

80′ ΓΚΟΛ 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματα της η Κροατία με τον Γκβαρντιόλ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σόσα, η μπάλα κόντρα στον Ανδρέου και κατέληξε στον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενουμένων που βρισκόταν στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος. Από κοντά δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει τη φάση και το ματς.

83′ Διπλή αλλαγή για την Κροατία, Ιβανούσετς αντί Μόντριτς και Γιάκιτς αντί Μπρόζοβιτς.

85′ Κακουλλής στη θέση του Π. Σωτηρίου.

90+3′ ΓΚΟΛ 0-3 Θρίαμβος για τους Κροάτες, πέτυχαν και τρίτο γκολ. Με τον Μάρκο Λιβάγια από κοντά.