Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΓΥΝΑΙΚΕΙΟΉττα της Εθνικής μας ομάδας Γυναικών από την Τσεχία

Ήττα της Εθνικής μας ομάδας Γυναικών από την Τσεχία

Την ήττα με 0-8 από τη Τσεχία γνώρισε σήμερα το απόγευμα στο Λίμπερετς η Εθνική μας ομάδα Γυναικών.

Ο αγώνας αφορούσε τον 3ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η ομάδα μας παρά τη φιλότιμη προσπάθεια, υπέκυψε μπροστά σε ένα ιδιαίτερα ισχυρό αντίπαλο που μπήκε στη διοργάνωση με στόχο την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα γρήγορα τέρματα έκαναν ακόμη πιο δύσκολο το έργο για την Εθνική μας, καθώς στα πρώτα δώδεκα λεπτά δεχτήκαμε δύο τέρματα.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής ανανέωσε σήμερα το σχήμα του με πέντε αλλαγές σε σύγκριση με τον αγώνα στη Λευκορωσία. Στο αρχικό σχήμα συμπεριλήφθηκαν Μαρία Ματθίου, Άντρια Κιρκίνη, Γεωργία Ξενοφώντος, Σάρα Παπαδοπούλου και Χαρά Χαραλάμπους.

Πρώτη συμμετοχή σε επίσημο αγώνα της Εθνικής μας για την Κιρκίνη.

Η Τσεχία άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τη Stašková και στο 12ο λεπτό από αυτογκόλ της Χαραλάμπους έγινε το 2-0.

Στο 26ο λεπτό η K. Dubcová πέτυχε το 3-0 και στο42ο λεπτό η Krejčiříková το 4-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τσέχες πέτυχαν πάλι γρήγορα τέρματα με συνεπακόλουθο να έρθει η ήττα με βαρύ σκορ.

Το 5-0 έγινε από την L. Martínková στο 56ο λεπτό, το 6-0 στο 63ο λεπτό από την Stašková, το 7-0 στο 65ο λεπτό από την L. Martínková και το 8-0 διαμόρφωσε η Cvrčková στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κύπρος: Ματθαίου, Τάνεβα (66′ Αδάμου), Χαραλάμπους, Ιωάννου, Σάββα, Σιακαλλή (89′ Αριστοδημου), Παπαδοπούλου, Ξενοφώντος (46′ Παναγιώτου), Κιρκίνη (46′ Αντωνίου), Φρίντα, Βιολάρη (80′ Γιάννου).

«Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, κάναμε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Τσεχία αλλά δυστυχώς δεν αποφύγαμε το βαρύ σκορ.

Προχωρούμε για τη συνέχεια, είμαστε σε δύσκολο όμιλο, το ξέραμε από την αρχή αλλά πάντα θα προσπαθούμε για το καλύτερο», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Άγγελος Τσολάκης.

Αποτελέσματα μέχρι τώρα στον 3ο όμιλο:
Λευκορωσία – Κύπρος 4-1
Ολλανδία – Τσεχία 1-1
Τσεχία – Κύπρος 8-0

Αργότερα απόψε για τον όμιλο μας, θα διεξαχθεί επίσης ο αγώνας της Ισλανδίας με την Ολλανδία.