aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΕθνική στεναχώρια και «μάχη» με το Μαυροβούνιο

Εθνική στεναχώρια και «μάχη» με το Μαυροβούνιο

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Η Νορβηγία έκανε τα βασικά, τα απολύτως απαραίτητα αν το προτιμάτε, τα οποία αρκούσαν και περίσσευαν ώστε να καταβάλει την αντίσταση της Εθνικής μας ομάδας (2-0) και παραλλήλως να σφραγίσει στην πρωτιά στον όμιλο. Και εμείς; Μπήκαμε για τα καλά σε μπελάδες καθώς η παραμονή μας ή όχι στη Γ΄ Κατηγορία του Nations League θα εξαρτηθεί από τον αγώνα Μαυροβούνιο-Ρουμανία (20/11). Εάν οι γηπεδούχοι ηττηθούν με το ίδιο σκορ ή με τρία γκολ διαφορά τότε μένουμε κατηγορία. Σε διαφορετική περίπτωση υποβιβαζόμαστε…

Οι Νορβηγοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου και δικαίως πήραν το τρίποντο (είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ), κάνοντας 13 τους βαθμούς στον όμιλο (4-1-1). Ο Καμαρά αξιοποίησε δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, παραβίασε ισάριθμες την εστία του Παναγή, μία σε κάθε ημίχρονο. Η Εθνική μας που είχε την πρώτη τελική προσπάθεια εντός στόχου στο 68ο λεπτό ενώ από 80ο έπαιξε με παίκτη λιγότερο ένεκα της αποβολής του Σιέλη (απευθείας κόκκινη) ολοκλήρωσε την προσπάθεια στη διοργάνωση με 5 βαθμούς (1-2-3). Και συνάμα έναν προβληματισμό για το πώς μπορούμε μελλοντικά να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο με βάση την εικόνα σε αυτήν τη σειρά των έξι αγώνων.

Εμφανής ήταν η αδυναμία των διεθνών μας ώστε να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν μέσω οργανωμένων επιθέσεων τα απαιτούμενα ρήγματα στην αντίπαλη αμυντική διάταξη για να σκοράρουν. Μάλιστα, με την πάροδο του χρόνου όλο και περισσότερο προσαρμόζονταν σε ένα τρόπο παιχνιδιού, ο οποίος τους έφερε να πατούν στο δεύτερο μισό του χώρου δράσης τους μέσω λαθών των Νορβηγών ή κλεψίματος της μπάλας. Πολλές φορές «έφυγαν» μακρινές μπαλιές προς τον προωθημένο Ζαχαρίου, ο οποίος δεν είχε καμία τύχη ανάμεσα σε δύο Νορβηγούς που τον έκλειναν. Το χειρότερο απ’ όλα για την εθνική μας, όμως, ήταν το γεγονός πως η ομάδα του Λαρς Λάγκερμπακ ανανέωνε επιθέσεις, κάτι που μας έφερνε συνεχώς σε θέση άμυνας. Υποπέσαμε σε λάθη, πολλά εξ αυτών αβίαστα ένεκα κυρίως της πίεσης που μας άσκησε ο αντίπαλος από πολύ ψηλά. Ιδιαίτερα κατά το πρώτο μισό του 90λεπτου. Διάστημα, όπου οι Νορβηγοί (ποσοστό κατοχής 56%) κατέγραψαν εννέα προσπάθειες για γκολ έναντι μόλις δύο των διεθνών μας, κάτι που προφανώς έλεγε από μόνο του πολλά.

Δεν έφτανε η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ήλθε με το «καλημέρα» της επανάληψης και το δεύτερο γκολ από τους φιλοξενούμενους, εκ νέου από τον δαιμόνιο Καμαρά (36΄, 48΄) για να κάνει ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση της Εθνικής μας ομάδας (2-0) και παραλλήλως πάρα πολύ πιο εύκολη για τον αντίπαλό μας.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Παναγή, Κούσουλος, Μερκής, Σιέλης, Λαΐφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Κυριάκου (78′ Φυλακτού), Ζαχαρίου (85′ Μακρής), Αβραάμ (61′ Εφραίμ).

Νορβηγία (Λάρς Λάγκερμπακ): Γιαρστάιν, Μέλιγκ, Ρόστεντ, Νορτβάιτ, Καμαρά (Μπέργκε 90+2′), Τ. Ελιουνούσι (71′ Σόρλοθ), Φ. Ελιουνούσι, Ελαμπντελαουί, Σέλνες, Χένρικσεν, Φόσουμ (46′ Όντεγκαρντ).

Σκόρερ: 36′, 48′ Καμαρά

Κίτρινες: 41′ Ελιουνούσι

Αποβολές: 80′ Σιέλης / 90′ Ελιουνούσι

Διαιτήτης: Ιστβάν Βαντ