Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΕθνική Ελπίδων: Νέα εξάρα στο Λίχτενσταϊν

Εθνική Ελπίδων: Νέα εξάρα στο Λίχτενσταϊν

Νικηφόρο ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21 της UEFA.

Με αντίπαλο το Λίχτενσταϊν στο ΑΕΚ Αρένα, η ομάδα μας επικράτησε με 6-0 σε παιχνίδι που αφορούσε τον 4ο όμιλο.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε βάρος του Λίχτενσταϊν, καθώς την περασμένη Παρασκευή προηγήθηκε το εκτός έδρας 6-0.

Οι διεθνείς μας παρουσιάστηκαν και σήμερα με σοβαρότητα και με καλή αγωνιστική παρουσία δικαιολογημένα έφτασαν στο ευρύ σκορ. Όπως και στο εκτός έδρας παιχνίδι, έτσι και σήμερα ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιάννος Οκκάς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε δεκαέξι ποδοσφαιριστές.

Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Ανδρόνικος Κακουλλής και δύο λεπτά αργότερα ο Ιωάννης Κωστή πέτυχε το 2-0. Προηγήθηκε σουτ του Κακουλλή, απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και στην επιστροφή της μπάλας ο Κωστή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας.

Στο 38ο λεπτό η Εθνική μας κέρδισε φάουλ και ο Γερολέμου έδωσε έξυπνα στον Κωστή που με δυνατό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 41ο λεπτό ο Κακουλλής κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος και πέτυχε το 4-0, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιάννης Γερολέμου πέτυχε το 5-0 και στο 63ο λεπτό ο Ιάσωνας Πικής διαμόρφωσε το 6-0.

Κύπρος: Κυριάκου, Σεργίου (46′ Παρούτης), Μιχαήλ, Κέρκεζ, Κυπριανού, Νικολάου (46′ Χένρη Ανδρέου), Κωστή (46′ Χαραλάμπους), Γερολέμου, Κακουλλής (46′ Κ. Ηλία), Ναούμ, Σωτηρίου (55′ Πικής).