Εφιάλτης για την Κύπρο, μια μπουκιά στο στόμα της «αρκούδας» (vid & pics)

Τραγική βραδιά για την Εθνική Κύπρου, η οποία ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 από την Ρωσία σ’ ένα παιχνίδι που κύλησαν όλα στραβά από την αρχή. Με δέκα παίκτες από το 23’ λόγω αποβολής του Λαΐφη έπαιξε η Κύπρος.

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ

Την συντριβή με 0-5 δέχθηκε η Εθνική μας από την Ρωσία στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro. Η ομάδα του Μπεν Σιμόν εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έγινε εύκολη λεία για τους Ρώσους που μεταμόρφωσαν τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία και πανηγύρισαν την πρόκριση τους στη τελική φάση του Euro.

Δεν έφτανε ότι η Εθνική έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (9’ Τσερίσεβ, 23’ Όζντοεβ, 0-2), έχασε και τον Λαΐφη, ο οποίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (29’), ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο τερματοφύλακας Παναγή λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

Η Εθνική Κύπρου παραμένει στην 3η θέση και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει την Σκοτία στο ΓΣΠ. Οι Σκοτσέζοι κέρδισαν το Σαν Μαρίνο, έφθασαν τους εννέα βαθμούς και βρίσκονται μόλις ένα βαθμό κάτω από την Κύπρο που έμεινε στους δέκα.

Δύο γκολ παθητικό, αποβολή και αναγκαστική αλλαγή

Όλα στραβά και ανάποδα για την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ρώσοι μπήκαν εμφανώς υποψιασμένοι και διαβασμένοι στον αγώνα. Πίεσαν από νωρίς τους αμυντικούς μας και μόλις στο 9 ‘ κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Ο Χάμπος έκανε γκάφα, σε προσπάθεια του να δώσει την μπάλα, ο Τσερίσεβ έκλεψε, βρέθηκε πλάγια απέναντι στον Παναγή και έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Στανισλάφ Τσερτσέσοφ δεν κατέβασε ρυθμούς, οι διεθνείς μας δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και το δεύτερο γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Και δυστυχώς ήρθε στο 23’ με τον Όζντοεβ. Ο Κούσουλος δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, ο Ρώσος άσος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα μας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Παναγή (23’, 0-2). Βέβαια, η φάση άρχισε από θέση οφσάιντ, ωστόσο ο βοηθός διαιτητής δεν έδειξε την παράβαση.

Δεν έφταναν όλα αυτά, μέσα σε 10’ ο Μπεν Σιμόν έχασε δύο ποδοσφαιριστές. Αρχικά,  ο Λαΐφης έπαιξε επικίνδυνα σε μία φάση στο κέντρο του γηπέδου, αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές (29’), ενώ ο Παναγή σε προσπάθεια του να αποφύγει τον Ντζούμπια, ένιωσε ενόχληση στο γόνατο και αντικαταστήθηκε από τον Πάρντο (40’).

Μέχρι το τέλος του ημίχρονου το σκορ θα μπορούσε να έπαιρνε τεράστιες διαστάσεις, ωστόσο οι Ρώσοι ήταν άστοχοι και το αποτέλεσμα του ημίχρονου έμεινε στο «κολακευτικό» για την Κύπρο, 0-2.

Παθητικό ρόλο και… συντριβή από την Ρωσία

Άκρως παθητικός ήταν ο ρόλος της Κύπρου στο β’ ημίχρονο. Οι διεθνείς μας προσπάθησαν να αμυνθούν και να μην διασυρθούν λόγω και των συνθηκών του αγώνα (συνέχισαν με 10 παίκτες και έκανα δύο αλλαγές στο α’ ημίχρονο).

Οι Ρώσοι έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, κρατούσαν μπάλα συνεχώς και απειλούσαν την εστία του Πάρντο σχεδόν όποτε ήθελαν. Μέχρι όμως το 79’ το σκορ παρέμενε στο 0-2 και οι διεθνείς μας κατάφεραν τουλάχιστον να μην συντριβούν.

Παρ’ όλα, η «κόκκινη αρκούδα» δεν παράτησε τον αγώνα, οι παίκτες του Μπεν Σιμόν κουράστηκαν και δέχθηκαν άλλα τρία γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο με την Ρωσία να φεύγει με θριαμβευτικό τρόπο από το ΓΣΠ.

Όλα στραβά λοιπόν και όλα ανάποδα για την Εθνική μας στο αποψινό βράδυ στο ΓΣΠ…

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή (40′ Πάρντο), Ιωάννου Ν., Μερκής, Κυριάκου Χ., Λαΐφης, Κούσουλος, Σπόλιαριτς (80′ Παπουλής), Αρτυματάς, Κωστή, Ιωάννου Μ., Ζαχαρίου (35′ Μαργκάσα).

Ρωσία (‎Στανισλάφ Τσερτσέσοφ): Γκιγιέρμε, Σεμένοβ, Τσερίσεβ, Όζτνοεβ, Αχμέντοβ (61′ Κουρζάγεβ, Κουντριάσοβ, Ντζικίγια, Γκολοβίν, Ιόνοβ (77′ Μπακάεβ), Ντζούμπια, Πετρόβ (37′ Καράσεβ).

Σκόρερ: 9′, 90+2′ Τσερίσεβ, 23′ Όζτνοεβ, 79′ Ντζούμπια, 89′ Γκολοβίν