Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΒίντεο: Σκόραρε από την άσπρη βούλα και έφυγε με φορείο ο Κβιλιτάια

Βίντεο: Σκόραρε από την άσπρη βούλα και έφυγε με φορείο ο Κβιλιτάια

Πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ υπέδειξε ο Λουίς Γκοντίνιο, στο 49ο λεπτό του ντέρμπι με αντίπαλο τον Απόλλωνα, για απρόσεκτο μαρκάρισμα του Αρτυματά στον Μακέντα. Η απόφαση του Πορτογάλου διαιτητή επικυρώθηκε και από τον συμπατριώτη του στο VAR (Φάμπιο Μέλο).

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια, ο οποίος ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1-1 στο 50’, φτάνοντας τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα. Δύο λεπτά αργότερα (53’) ο Γεωργιανός επιθετικός έμεινε στο έδαφος με πόνους στη μέση, αποχωρώντας με φορείο από την αναμέτρηση. Στη θέση του πέρασε ο Εφραίμ.