Βαθμολογία: Τα σενάρια και το πρόγραμμα για τον πρωταθλητή και διαβάθμιση

Με νίκες προχώρησαν ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας στην 6η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν εύκολα με 4-0 της Σαλαμίνας το Σάββατο (13/4), ενώ οι γαλάζιοι επικράτησαν για 5η φορά φέτος της Ομόνοιας, αυτή τη φορά με 2-0 στο ΓΣΠ.

Έτσι, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων διατηρήθηκε στους τέσσερις βαθμούς με τον ΑΠΟΕΛ να κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο εάν κερδίσει τα επόμενα δύο ματς με ΑΕΚ (εκτός) και Απόλλων (εντός). Οι γαλαζοκίτρινοι θα φτάσουν στο ιστορικό επίτευγμα του έβδομου διαδοχικού πρωταθλήματος εάν κερδίσουν δύο από τα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν με την προϋπόθεση ότι το ένα θα είναι κόντρα στον Απόλλωνα.

Διαβάστε επίσης: Διάλογος Αυγουστή – Αναστασίου μετά την ένταση: «Κόουτς στην Κύπρο…»

Στον αντίποδα η ομάδα της Λεμεσού χρειάζεται μία απώλεια βαθμών του ΑΠΟΕΛ (ήττα ή ισοπαλία) και να κερδίσει την ομάδα του Τραμετσάνι στο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ. Υπενθυμίζουμε πως σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος της σεζόν κατακτά τον τίτλο ο ΑΠΟΕΛ, καθώς κέρδισε φέτος τρεις φορές τον Απόλλωνα.

Διαβάστε επίσης: Ενοχλημένος για Ματ ο Αναστασίου: «Μιλάει το γήπεδο, τι έκανε;»

H AEK επικράτησε στο Τσίρειο με 3-2 της ΑΕΚ και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση, ενώ στη μάχη για αποφυγή της διαβάθμισης κερδισμένη αυτής της αγωνιστικής ήταν η Πάφος FC.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ Αγ. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ Β.
1. ΑΠΟΕΛ 28 18-7-3 57-23 61
2. Απόλλων 28 17-6-5 61-24 57
3. ΑΕΚ 28 15-7-6 45-20 52
4. ΑΕΛ 28 15-3-10 40-38 48
5. Νέα Σαλαμίνα 28 10-7-11 31-38 37
6. Ομόνοια 28 10-6-12 30-33 36

 

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

1. Ανόρθωση 27 11-9-7 36-32 36
2. Πάφος FC 28 10-7-11 33-43 31
3. Δόξα 28 7-8-13 41-46 29
4. Αλκή 28 7-5-16 29-54 26
5. Παραλίμνι 28 6-7-15 24-46 25
6. Ερμής 27 3-4-20 24-53 13

Σ.σ.: Πάφος FC – 6, Ανόρθωση – 6

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

29η αγωνιστική

Α’ όμιλος

Κυριακή 21 Απριλίου

17:00 Απόλλων-ΑΕΛ

19:00 ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα 22 Απριλίου

19:00 Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια

Β’ όμιλος

Σάββατο 20 Απριλίου

17:00 Ερμής-Αλκή

19:00 Πάφος-Δόξα

Κυριακή 21 Απριλίου

17:00 Παραλίμνι-Ανόρθωση

30ή αγωνιστική*

Α’ όμιλος

ΑΕΚ-Νέα Σαλαμίνα

ΑΠΟΕΛ-Απόλλων

ΑΕΛ-Ομόνοια

Β’ όμιλος

Παραλίμνι-Ερμής

Ανόρθωση-Πάφος FC

Δόξα-Αλκή

31η αγωνιστική*

Α’ όμιλος

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ

Απόλλων-ΑΕΚ

ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα

Β’ όμιλος

Αλκή-Ανόρθωση

Πάφος FC-Παραλίμνι

Δόξα–Ερμής

32η αγωνιστική

Α’ όμιλος

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ

Νέα Σαλαμίνα-Απόλλων

ΑΕΚ-Ομόνοια

Β’ όμιλος

Ανόρθωση-Δόξα

Ερμής-Πάφος FC

Παραλίμνι-Αλκή Ορ.

* Δεν ορίστηκαν οι ώρες και οι ημερομηνίες.

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ