Βαρωσιώτικη μοιρασιά

ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΧΑΛΙΚΙΟΠΟΥΛΟΥ

Ισόπαλο (1-1) ολοκληρώθηκε το βαρωσιώτικο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και Νέα Σαλαμίνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Ανόρθωση έμεινε και μαθηματικά εκτός διεκδίκησης μίας θέσης που να οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η Νέα Σαλαμίνα πήρε τον πρώτο της βαθμό στα πλέι οφ του α’ ομίλου.

Η Ανόρθωση άρχισε δυνατά στον αγώνα χάνοντας κάποιες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ενώ είχε και την κατοχή της μπάλας δείχνοντας περισσότερη διάθεση να σκοράρει. Ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας Μιχάηλ, επενέβη αρκετές φορές στα πρώτα 25 λεπτά. Μια από τις επεμβάσεις του Μιχαήλ (στο 14’ λεπτό) ήταν εξαιρετική, διώχνοντας την μπάλα με τα πόδια και «αποσιωπώντας» το σίγουρο γκολ για την Ανόρθωση, διατήρησε το 0-0.

Η Νέα Σαλαμίνα μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά προσπάθησε να «ανεβάσει στροφές», αλλά η δυνατή άμυνα της Ανόρθωσης δεν επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να δημιουργήσουν οποιεσδήποτε σημαντικές ευκαιρίες. Η Ανόρθωση συνέχισε να έχει την υπεροχή κυρίως στον χώρο του κέντρου και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, ενώ ο Νεόφυτος Λάρκου έκανε έντονες παρατηρήσεις στους παίχτες του σε κάθε χαμένη ευκαιρία της ομάδας του.

Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Μακρίεφ σκόραρε με κεφαλιά για την Νέα Σαλαμίνα μετά στο 31’, δείχνοντας έτσι ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι είναι ένας από τους κορυφαίους επιθετικούς στο κυπριακό πρωτάθλημα.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έμοιαζαν περίπου με την εικόνα του α’ μέρους, με την Ανόρθωση να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Μάλιστα, ο Λάρκου έδειξε ξεκάθαρα την πρόθεσή του να «κυνηγήσει» το παιχνίδι, βάζοντας τον Ντλόβου στο ματς, αποσύροντας τον Χόλγκερσον. Το γκολ για την Ανόρθωση ήρθε στο 66’ όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ο Ορλάντι νίκησε τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας (1-1).

Στη συνέχεια, οι συνεχιζόμενες ρίψεις φωτοβολίδων και καπνογόνων ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει τον αγώνα και οι παίχτες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο. Μετά από προειδοποίηση προς τους θερμοκέφαλους (ότι εάν πέσει και άλλο αντικείμενο, ο αγώνας θα διακοπεί οριστικά), οι ποδοσφαιριστές επανήλθαν στον  αγωνιστικό χώρο.

Τελικά το ματς έληξε ισόπαλο0 1-1, με την Ανόρθωση να έχει περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Πάντως, παράπονα προς την διαιτησία εκφράστηκαν από τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, με τους Σαλαμιναίους να διαμαρτύρονται ορθώς για τρία πέναλτι που μπορούσε να τους δοθούν.

Ανόρθωση (Νεόφυτος Λάρκου): Κίττος, Τζανακάκης, Βίκτορ, Χόλγκερσον (46′ Ντλόβου), Σβεχλέν, Γκάμπριελ, Μαϊσουράτζε, Ορλάντι, Κάλβο, Φ. Κυριάκου (58′ Μανζορό), Κουλούρης (87′ Γκονσάλβες).

Νέα Σαλαμίνα (Γιώργος Λαγκαδίτης): Μιχαήλ, Άντιτς, Τσινκουίνι, Κούσουλος, Κ. Κυριάκου, Λίλιου (62′ Κωνσταντίνου), Χριστοφή, Σκοπελίτης, Κολίνα (79′ Κέζος), Τσούριουριτς (72′ Λεμέσιος), Μακρίεφ.

Σκόρερ: 66′ Ορλάντι / 30′ Μακρίεφ.

Κίτρινες: Μαϊσουράντζε (2η) / Χριστοφή, Σκοπελίτης (2η), Κ. Κυριάκου.

LIVE… LIVE!

1′ Έναρξη αγώνα.

2’ Κεφαλιά-πάσα του Χόλγκερσον προς τον Κουλούρη, με τον Τσινκουίνι να παρεμβαίνει σωτήρια.

4’ Κούρσα 15 μέτρων του Χόλγκερσον που τροφοδοτεί τον Ορλάντι, ωστόσο ο Σκοπελίτης τον ανακόπτει πριν απειλήσει.

5’ Δυνατό σουτ του Γκάμπριελ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει μόλις έξω.

19’ Κεφαλιά από τον Μακρίεφ μετά από σέντρα του Χριστοφή, δεν ανησυχεί ο Κίττος.

22’ Πλασέ του Κάλβο μέσα από την περιοχή το οποίο μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

25’ Πέσιμο του Κάλβο στα όρια της περιοχής μετά από δυνατό μαρκάρισμα, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν υποδεικνύει την παράβαση.

30’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ο Μακρίεφ πρόλαβε στην έξοδο τον Κίττου και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

34′ Ο Κουλούρης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

38′ Ο Μιχαήλ απέκρουσε απευθείας φάουλ του Ορλάντι.

45′ + 1 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

47’ Σέντρα του Λίλιου και κεφαλιά του Χριστοφή που φεύγει μόλις έξω.

49’ Σέντρα-σουτ του Ορλάντι που περνά από πολλά σώματα, αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

55’ Μακρινή μπαλιά προς τον Ντλόβου, με τον Μιχαήλ να βγαίνει εκτός εστίας και να σώζει.

57’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ορλάντι και κεφαλιά του Κουλούρη, η μπάλα κατέληξε λίγο έξω.

60’ Πλασέ του Μανζορό μέσα από την περιοχή με τον Μιχαήλ να αποκρούει σωτήρια.

66′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ο Ορλάντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1.

69’ Μόνος απέναντι στον Μιχαήλ βρέθηκε ο Ντλόβου, ο οποίος προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Κύπριο κίπερ.

74’ Προσωρινή διακοπή μετά από ρίψη φωτοβολίδας από το πέταλο των οργανωμένων της Ανόρθωσης.

76’ Επανάρχισε ο αγώνας.

77′ Ακυρώθηκε γκολ του Μανζορό για οφ σάιντ.

84’ Δυνατό σουτ του Κουλούρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής που φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

88’ Εξ επαφής κεφαλιά του Γκονσάλβες την οποία μπλοκάρει ο Μιχαήλ.

89’ Απίστευτη ευκαιρία με τον Γκονσάλβες να πλασάρει έξω σε κενή εστία.

90′ + 6 Τέλος αναμέτρησης.