Τριαντάρα της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα

Η ΑΕΚ επικράτησε του Απόλλωνα με 86-53, διατηρώντας το αήττητο στην ΟΠΑΠ Basket League. MVP του αγώνα ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 25 πόντους, 5 τρίποντα και 2 ασίστ.

Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 3’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 4-4, όμως οι Λαρνακείς πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο 7’ με το λέι απ του Γκούντγουιν (18-6). Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 24-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κιτρινοπράσινοι» μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη βαθμολογική διαφορά φτάνοντας στο +20 με τρίποντο του Σιζόπουλου στο τελευταίο λεπτό, σκορ ημιχρόνου 46-26.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και η ΑΕΚ ξέφυγε στο +29, με τον Έουινγκ να ευστοχεί σε τρίποντο εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάνοντας το 73-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο +37 στο 36’ με λέι απ του Λουκά. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού μείωσαν στο38’ σε 83-53. Ο αγώνας έληξε σκορ 86-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 46-26, 73-44, 86-53

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 13, Έουινγκ 18 (3), Σνάιντερ 8, Σιζόπουλος 25 (5), Παντελή 8 (2), Λουκά 6, Κουτουρής 3 (1), Παναγιώτου 3 (1), Στυλιανού, Κορωνίδης 2

Απόλλων (Δημήτρης Κουκούρης): Κινγκ 7, Χόλτον 2, Εύζωνας 5 (1), Τσίατχαμ 8, Μόσες 18, Ελευθερίου 3, Τομπάζος 5, Γρίβας, Μουόσα, Λοϊζίδης 5 (1)