«Τρένο» και στο ντέρμπι η Ανόρθωση, στη θέση τους ΑΕΛ και ΑΕΚ

Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά, αφού στην πράξη η Ανόρθωση πέρασε σα σίφουνας (και) από τη Λεμεσό, επικρατώντας σχετικά εύκολα του Απόλλωνα με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-23), πανηγυρίζοντας έτσι την 11η συνεχόμενη νίκη της στο πετοσφαιρικό πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας γυναικών.

Με αυτή την επιτυχία, η «Κυρία» εξακολουθεί να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, ενώ οι «κυανόλευκες» της Λεμεσού παρέμειναν στην 5η θέση του πίνακα κατάταξης, χάνοντας την ευκαιρία να πατήσει τετράδα.

Απ’ εκεί και πέρα, η «Robo Markets» ΑΕΛ που βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα το τελευταίο δίμηνο, επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν ως το φαβορί απέναντι στο μαχητικό ΘΟΪ Αυγόρου, το οποίο και κέρδισε με 3-0 σετ (25-22, 25-18, 26-24). Έτσι, οι «γαλαζοκίτρινες» διατηρήθηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας και δεν επέτρεψαν στην Τεχνοοικία ΑΕΚ να τις προσπεράσει.

Η λαρνακιώτικη ομάδα έφυγε από την Τεχνική Σχολή Πάφου με τη νίκη σε βάρος του «Κorantina Homes» Παφιακού με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-10). Τέλος, μεγάλο ματς έγινε στη σάλα «Νεάπολη Επιστροφή» ανάμεσα στην τοπική Ολυμπιάδα και την Αναγέννηση Δερύνειας, με τη γηπεδούχο ομάδα να παίρνει δύσκολα τη νίκη με 3-1 σετ (28-26, 23-25, 25-16, 25-17) από την ουραγό της βαθμολογίας και να παραμένει στην τετράδα.