Με ξένους διαιτητές είναι πολύ καλύτερα! Πάει και τελείωσε…

Δεν θα ήταν καθόλου σωστό για τον καθένα που διαφωνεί πως όλα είναι καλύτερα με ξένους διαιτητές στο κυπριακό πρωτάθλημα, να κάτσει να ψάχνει ψύλλους στα άχυρα για να τεκμηριώσει τη διαφωνία του και να μας πείσει πως ξένοι και μερικοί Κύπριοι έχουν τις ίδιες δυνατότητες...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Μία εβδομάδα δεν πέρασε από το… ντεμπούτο ξένων διαιτητών στο κυπριακό ποδόσφαιρο και ήδη υπάρχει μία προσπάθεια από διάφορους παράγοντες να εμφυτεύσουν στο μυαλό όλων μας ότι «λάθη έγιναν και θα γίνουν και με τους ξένους διαιτητές». Ναι, αλλά τη δεδομένη στο ίδιο καζάνι δεν μπορούμε να τους βάλουμε τους ξένους με τους Κύπριους.

Αν υπάρχει διαφθορά στο χώρο της κυπριακής διαιτησίας είναι κάτι που υποστηρίζεται γενικώς και κάποια κρούσματα επιβεβαιώθηκαν, αλλά δεν είχε αλλάξει κάτι δραματικά από νομικής άποψης. Από θέμα δυνατοτήτων, οι Κύπριοι διαιτητές στη μεγάλη πλειοψηφία τους απέδειξαν ότι σε χώρες με κανονικό ποδόσφαιρο, μόνο μέχρι τις μικρότερες κατηγορίες και σε παιδικά πρωταθλήματα θα μπορούσαν να βγάλουν εις πέρας το έργο τους. Διαφωνεί κανείς; Όχι… Μόνο οι ίδιοι οι Κύπριοι διαιτητές ίσως, αλλά και πάλι χρειάζονται πανίσχυρα τεκμήρια.

Τα στοιχεία είναι καταγραμμένα και διαχρονικά είναι που νοσεί σε μεγάλο βαθμό η κυπριακή διαιτησία. Εδώ και δεκαετίες. Δεκάδες είναι οι σοβαρές λανθασμένες αποφάσεις και δεκάδες τα λάθη τους. Ματσαράγκες που έμειναν χαραγμένες στο μυαλό όλων μας και δεν ξεχνιούνται ούτε με… αμνησία! Όλων μας, μηδενός εξαιρουμένου…

Άποψή μου είναι πως δεν θα ήταν σωστό, μα καθόλου σωστό για τον καθένα που διαφωνεί πως όλα είναι καλύτερα με ξένους διαιτητές στο κυπριακό πρωτάθλημα, να κάτσει να ψάχνει ψύλλους στα άχυρα για να τεκμηριώσει τη διαφωνία του και να μας πείσει πως ξένοι και μερικοί Κύπριοι έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Ήρθαν και θα έρθουν διαιτητές ξένοι οι οποίοι υπέπεσαν ή θα υποπέσουν σε λάθη και κάποιοι οι οποίοι πιθανόν να είναι θεωρητικά πιο αδύναμοι από τους καλούς Κύπριους.

Παρόλα αυτά, όπως και να το κάνουμε, οι καλές «ξένες» διαιτησίες θα είναι περισσότερες από τις άσχημες. Εξαφανίζεται σε σημαντικό βαθμό η προκατάληψη. Οι ομάδες παύουν επίσης να έχουν προτιμήσεις σε διαιτητές όπως γινόταν τόσα χρόνια (αδιανόητο).

Με τους ξένους, φεύγουμε από τη διαδικασία μετά από τα παιχνίδια και κάθε Δευτέρα ή Τρίτη, να σχολιάζουμε την παρουσία της διαιτησίας αντί την εικόνα των ματς, το αποτέλεσμα, την απόδοση ομάδων-παικτών και ούτω καθεξής. Λάθη θα κάνουν και αυτοί, είναι άνθρωποι, όπως λένε πολλοί και για τους Κύπριους διαιτητές.

Θέλετε να αξιολογήσουμε με τον δικό μας φακό την έως τώρα παρουσία των ξένων διαιτητών; Αισιόδοξα θετική! Σε τέσσερις κρίσιμες αναμετρήσεις, σφύριξαν ξένοι διαιτητές και τα σημαντικά λάθη ίσα που μετρούνται στα δάκτυλα τους ενός χεριού. Μιλάμε για 360 αγωνιστικά λεπτά (380-390 με τις καθυστερήσεις) με λίγα λάθη.

Απαρατήρητη και αλάνθαστη ήταν η διαιτησία από τους Ελβετούς διαιτητές στον πρώτο αγώνα κυπέλλου μεταξύ της ΑΕΛ και της ΑΕΚ στο Τσίρειο (0-0) σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν τα πολλά μαρκαρίσματα και η δύναμη.

Από εκεί και πέρα, τέσσερα πέναλτι (από δύο) ζητήθηκαν στο ματς Εθνικός – Ολυμπιακός (0-1) στο Δασάκι την περασμένη Παρασκευή. Ο Σλοβένος Νέιτς Καϊζάροβιτς έκανε λάθος στο 25’ όταν ο Ντέιβισον ανέτρεψε τον Αζουλάο και έπρεπε να δώσει πέναλτι για τον Ολυμπιακό, ενώ σωστά δεν έδωσε παράβαση στο 67’ για τον Ολυμπιακό και σε δύο περιπτώσεις (75’ και 83’) για τον Εθνικό. Ο Σλοβένος έκανε και κάποια λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο κυρίως στο α’ ημίχρονο αφού δεν υπέδειξε κίτρινη όταν έπρεπε να το κάνει σε κάποιους παίκτες.

Στο ντέρμπι ΑΠΟΕΛ – Απόλλων (4-1) ο Σλοβένος Ράντε Ομπρένοβιτς φάνηκε επιεικής στον Σατσέτι, ο οποίος στο 66’ ανέκοψε σκόπιμα υποσχόμενη επίθεση του Γιάκολις λίγο έξω από την περιοχή και ενώ λίγα λεπτά προηγουμένως είχε «κιτρινιστεί». Από εκεί και πέρα, ήταν πολύ σχολαστικός και σφύριζε εύκολα τα φάουλ, σταματώντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Δεν καθόρισε το αποτέλεσμα και έβγαλε εύκολα το ματς, που είχε ένταση και νεύρα. Ο συγκεκριμένος υπενθυμίζουμε πως είναι και 29 χρόνων αρκετά μικρότερος ηλικιακά από τους «δικούς» μας έμπειρους.

Στο ΑΕΛ – Ομόνοια (1-1) ο Ιταλός διαιτητής, Μάρκο ντι Μπέλο, έπρεπε να σφυρίξει πέναλτι στο 14ο λεπτό. Ο Μεντόγεβιτς απρόσεκτα βρήκε τον Ακιντόλα στο πόδι και τον ανέτρεψε. Στις δύο φάσεις που η Ομόνοια πέτυχε γκολ, προηγήθηκε ισάριθμες φορές φάουλ. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 86ο λεπτό πάνω στον Ντάρμπισαϊαρ, σε μία φάση δύσκολη. Στο 70’ ο Γκοντάλ, πρόλαβε και έπαιξε μπάλα προ του Ντάρμπισαϊαρ που βρέθηκε στο έδαφος λίγο έξω από την περιοχή. Ο Ιταλός διαιτητής υπέπεσε σε λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο. Συμφωνούμε πως η διαιτησία του Ιταλού δεν άξιζε τόσο μεγάλου σχολιασμού, ασχέτως αν σ’ αυτήν έγιναν τα περισσότερα λάθη.

Είναι ενθαρρυντικό ότι από τη νέα σεζόν θα έρθει το VAR, αλλά δεν αντιλέγουμε, θα υπάρχουν λάθη ακόμη και με αυτό στη ζωή μας. Ευχή όλων είναι να εφαρμοστεί ολόσωστα και να γλιτώσουμε από όλο αυτόν τον σάλο που προκαλούν οι τραγικές διαιτησίες. Θα χρειαστεί όμως κι οι ίδιοι οι διαιτητές να μην υποκύψουν σε πιέσεις, είτε άνωθεν, είτε από τους παίκτες και τον κόσμο στο γήπεδο. Εκεί θα είναι που θα κληθούν να ισχυροποιήσουν την προσωπικότητά τους.