Στο +3 ο ΑΠΟΕΛ με «ζωγραφιά» Ζαχίντ και ονειρεμένο ντεμπούτο Βιντιγκάλ

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» και άνοιξαν την «ψαλίδα» από τους διώκτες τους.

Δεν άφησε χαμένη την ευκαιρία που του δόθηκε μετά το «άγονο» 0-0 στο ντέρμπι ΑΕΛ-Απόλλωνα και με «διπλό» στο Παραλίμνι επί της Ένωσης ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε στους τρεις βαθμούς την «ψαλίδα» της διαφοράς από τη δεύτερη θέση.

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους, όμως κατάφεραν να πάρουν το ζητούμενο με πανέμορφο τέρμα του Γκάγιας Ζαχίντ στο 29’ και γκολ του Βιντιγκάλ στο 87’ με τον Πορτογάλο να κάνει ονειρεμένο ντεμπούτο.

Ο νεαρός μέσος αντικατέστησε τον Ζαχίντ στο 82’ και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε με κεφαλιά, έπειτα από ωραία ενέργεια του Καζού και συστημένη σέντρα του Γιάκολις, ο οποίος επίσης πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ και μάλιστα έπαιξε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο στη θέση του δεξιού μπακ-χαφ. Πρώτη με 45 βαθμούς η ομάδα του Πάολο Τραμετσάνι που είδε την αναμέτρηση από την εξέδρα λόγω αποβολής στον αγώνα με την Πάφος FC, ενώ η Ένωση έμεινε στην 9η θέση με 16 βαθμούς.

Στην πρώτη τελική

Αργός ρυθμός και αργή ανάπτυξη από τις δύο ομάδες ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός για μισή ώρα, έως ότου ο Ζαχίντ πάρει το «όπλο» του και σημειώσει ένα εξαιρετικό γκολ. Ο Νορβηγός έγινε δέκτης της μπάλας μετά από πάσα του Νατέλ, γύρισε ωραία το σώμα και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πίεσε η Ένωση, χρειάστηκε πέντε λεπτά ο Βιντιγκάλ

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και επιδίωξε να φτάσει στην ισοφάριση κυρίως με μακρινά σουτ. Αστοχία και Βάτερμαν κράτησαν το μηδέν για τον ΑΠΟΕΛ που «καθάρισε» το παιχνίδι με γκολ του Βιντιγκάλ. Ο Πορτογάλος πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο (αντικατέστησε τον Ζαχίντ στο 82΄) σκόραρε με κεφαλιά και «κλείδωσε» το τρίποντο για τους γαλαζοκίτρινους.

Η ταυτότητα του αγώνα:

ΕΝΠ (Κάριτ Φελκ): Πέτρου, Βαλλιάνος, Αμπατζουμιάν, Σαρ, Φυτανίδης, Μαϊσουράντζε, Σερμπάκοφ (74′ Ουντόζι), Κοσμά, Ολίβα, Γκλαβίνα (68′ Πίττας), Γκοζλάν (90′ Κολοκούδιας).

ΑΠΟΕΛ (Πασκουάλ Ρόκο): Βάτερμαν, Μερκής, Βούρος, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού, Μοράις (71′ Γκέντζογλου), Σόουζα, Ζαχίντ (82′ Βιντιγκάλ), Νατέλ (69′ Μπέζιακ), Τάαμαρι.

Σκόρερ: 29′ Ζαχίντ, 87′ Βιντιγκάλ