Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΣπίτι μου, σπιτάκι μου!

Σπίτι μου, σπιτάκι μου!

Ένα ημίχρονο ήταν υπέρ-αρκετό για την Ομόνοια.

Όχι μόνο νίκησε, αλλά διέσυρε την Ανόρθωση με 3-0 και αφού επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε… εξαιρετικό φεγγάρι, έκανε άλλο ένα βήμα για να τερματίσει στην 3η θέση.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο μέρος και με σκόρερ τους Ασίς, Ράμος και Σέρινταν έδωσε συνέχεια στο σπουδαίο «διπλό» του Τσιρείου, πήρε μία επιβλητική νίκη και έμεινε αήττητη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» (έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες) σε παιχνίδια των πλέι οφ.

Η Ανόρθωση ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη από τους πράσινους με σαφώς καλύτερες προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ.

Αυτό δεν έγινε και αφού η Ομόνοια δεν το πλήρωσε, φόρτσαρε στην επανάληψη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, οι Μαργκάσα, Ασίς, Ράμος (κυρίως) την πήραν από το χέρι και την οδήγησε σε μία σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία.

Παραμένει έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο +4 από τον Απόλλωνα που εξήλθε ισόπαλος και την ΑΕΚ (2-2), ενώ περιμένει πλέον την ΑΕΚ την Τετάρτη στον επαναληπτικό για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη, το έργο της «Κυρίας» για έξοδο στην Ευρώπη έγινε πάρα πολύ δύσκολο, ενώ η βαριά σημερινή ήττα σκόρπισε ξανά την απογοήτευση στον κόσμο της.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα.

1′ Πρώτα 20 δευτερόλεπτα και ο Ασίς μόνος με τον Κόπριβετς πλασάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Σλοβένος διώχνει σωτήρια.

6′ Ο Ράμος κάνει καλή προσπάθεια από δεξιά, σεντράρει, ο Ασίς καθυστερεί να κάνει το σουτ και ο Βίκτορ διώχνει σε κόρνερ.

9′ Ανέβηκε η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά έχει συνεχώς την μπάλα στην κατοχή της.

10′ Ο Καρλίτος προλαβαίνει και διώχνει σωτήρια πριν ο Αβραάμ σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα της Ομόνοιας.

11′ Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Λαΐφη στον Αβραάμ, αυτός κάνει το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα χτυπά στον Καρλίτος και φεύγει κόρνερ.

14′ Νέα καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση από δεξιά, ο Κάλβο σεντράρει, αλλά ο Όρσουλιτς διώχνει σε κόρνερ.

16′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Αβραάμ, ο οποίος έφευγε από πλάγια θέση αριστερά.

20′ Σε διάστημα ενός λεπτού οι Κάλβο απο τη μία και ο Σέρινταν από την άλλη κάνουν τη χειρότερη δυνατή επιλογή και ενώ ήταν σε πολύ καλή θέση στην περιοχή.

21′ Σέντρα του Ράμος, ο Κόπριβετς διώχνει πριν από τον Σέρινταν.

22′ Μακρινό σουτ του Κιρμ, ο συμπατριώτης του μπλοκάρει.

24′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Λαΐφη (από θέση οφσάιντ) να πλασάρει λίγο έξω. Ο βοηθός άφησε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

26′ Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Παναγή διώχνει εντυπωσιακά το κοντινό πλασέ του Λαΐφη και στην επαναφορά ο Χόλγκερσον σε κενή εστία στέλνει την μπάλα ψηλά έξω.

30′ Φάουλ για κίτρινη του Μαϊσουράντζε στον Καρλίτος, αρκείται σε παρατηρήσεις ο Νικολαΐδης.

31′ Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, στον Κάλβο.

36′ Κίτρινη στον Χαφέζ για φάουλ στον Κάλβο, ορθή. Είναι η 2η και θα απουσιάσει από το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ.

42′ Χωρίς μεγάλη φάση εδώ και 5-6 λεπτά το παιχνίδι.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

46′ Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μακρής στη θέση του Κάλβο.

46′ Σέντρα του Αβραάμ, ο Παναγή με δύσκολη προσπάθεια μπλοκάρει.

48′ Πλασέ του Σέρινταν από πολύ κοντινή θέση ο Κόπριβετς διώχνει εντυπωσιακά.

49′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Μαργκάσα βρίσκει τον Ασίς στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Κόπριβετς και ανοίγει το σκορ για την Ομόνοια!

57′ Σέντρα του Σέρινταν από αριστερά, ο Κόπριβετς βγαίνει και μπλοκάρει πριν από τον Κιρμ που καραδοκεί.

58′ ΓΚΟΛ 0-2: Ο Κιρμ βρίσκει τον Ασίς μόνο στην περιοχή, αυτός δεν μπορεί να περάσει την μπάλα πάνω από τον Κόπριβετς, στρώνει στον Ράμος, ο οποίος με ένα φοβερό σουτ… καρφώνει την μπάλα στα δίκτυα της Ανόρθωσης!

59′ Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Πελέ στη θέση του Χόλγκερσον.

64′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Μανζορό στη θέση του Αβραάμ.

71′ Πρώτη κίνηση του Μιλόγεβιτς, ο Μπαντιμπάνγκα αντί του Κιρμ.

73′ ΓΚΟΛ 0-3: Διαγώνια μακρινή μπαλιά του Ράμος στον Μπαντιμπάνγκα, ο οποίος κάνει το κοντρόλ, σεντράρει στην περιοχή και ο Σέρινταν με κοντινό πλασέ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ομόνοιας!

pegasus_LARGE_t_143761_106883050 (1)

79′ Κίτρινη στον Βίκτορ για σκληρό φάουλ στον Σέρινταν. Είναι η 2η και θα απουσιάσει από το ματς με την ΑΕΚ.

81′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα, η μπάλα έχει τροχιά προς την εστία, αλλά χτυπάει στον Σβεσχλέν και φεύγει κόρνερ.

81′ Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Σκέμπρι αντί του Σέρινταν.

82′ Σουτ του Μανζορό από πλάγια θέση, ο Παναγή μαζεύει.

85′ Πολύ κοντά στο 0-4 η Ομόνοια, αλλά ο Βίκτορ διώχνει σωτήρια πρν από τον Σκέμπρι.

86′ Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Χριστοφή στη θέση του Ράμος.

87′ Κεφαλιά του Γκονσάλβες, έξω.

90΄+2 Τέλος του αγώνα.

Ανόρθωση (Νεόφυτος Λάρκου): Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Βίκτορ, Χόλγκερσον (59′ Πελέ), Σβεσχλέν, Λαΐφης, Μαϊσουράντζε, Μαρτίνες, Αβραάμ (64′ Μανζορό), Κάλβο (46′ Μακρής), Γκονσάλες.

Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Παναγή, Καρλίτος, Ρομαρίκ, Όρσουλιτς, Χαφέζ, Μαργκάσα, Οικονομίδης, Ασίς, Ράμος (86′ Χριστοφή), Κιρμ (71′ Μπαντιμπάνγκα), Σέρινταν (82′ Σκέμπρι).

Σκόρερ: Ασίς 49′, Ράμος 58′, Σέρινταν 73′

Κίτρινες: Κάλβο, Βίκτορ (2η) / Χαφέζ (2η)