«Σφαλιάρα» εξάδας από την Ομόνοια στην ΑΕΛ (pics & vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Έκανε (επιτέλους θα λένε οι φίλοι της) το καθήκον της η Ομόνοια. Οι πράσινοι επικράτησαν 2-0 της ΑΕΛ στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Ο Ραμίρες πήρε από το… χέρι την ομάδα του και με δύο προσωπικά του γκολ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Από την άλλη, οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού αν και παρουσίασαν καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίκτυα. Έτσι, η Ομόνοια «κλείδωσε» την 6η θέση καθώς μετά την απόφαση του Εφετείου (-9 στην Ανόρθωση), εξασφάλισε θέση στο πρώτο γκρουπ. Η ΑΕΛ παρέμεινε στην 3η θέση και στο -2 από την κορυφή και πλέον αναμένει το αποτέλεσμα του σούπερ ντέρμπι της Κυριακής μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ.

Άσχημος ο ρυθμός του πρώτου 20λεπτου, καθώς δεν σημειώθηκε καμία φάση πέραν ενός χλιαρού γυριστού σουτ του Σίλβα στο 14’ το οποίο κατέληξε εύκολα στα χέρια του Παναγή. Η ΑΕΛ στο 22’ κατέγραψε άλλη μια καλή προϋπόθεση όταν ο Ν. Τεϊσέιρα έκανε το άστοχο πλασέ από κοντινή απόσταση.

Οι πράσινοι πήραν τα πάνω τους από εκείνο το σημείο και έπειτα, ενώ στο 26’ η κεφαλιά του Ραμίρες πέρασε μόλις έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κοσταρικανός δεν λάθεψε και άνοιξε το σκορ μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, έκλεψε τη μπάλα και με δυνατό πλασέ-σουτ «νίκησε» τον Πρόσεκ. Οι τελευταίες δύο φάσεις άνηκαν στο «τριφύλλι» όταν στο 42’ η κεφαλιά του Βύντρα δεν πέρασε τη γραμμή και τον Ν. Τεϊσέιρα, ενώ στο 43’ το πλασέ του Ραμίρες σταμάτησε στο πόδι του Πολωνού κίπερ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ μπήκε σαφώς πιο δυνατά, πλησίαζε με καλές προϋποθέσεις την αντίπαλη εστία ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Ομόνοιας. Στο 61’ το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Τζιωνή πέρασε μόλις έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι διπλασίασαν τα γκολ τους. Μετά από λάθος ξανά στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Τζιωνής έδωσε στον Ατζαγκούν, ο τελευταίος έκανε το πλασέ και ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς. Στη συνέχεια ο Ραμίρες με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-0. Παρά τις φιλόδοξες προσπάθειες των Λεμεσιανών, το σκορ δεν άλλαξε και έτσι  η Ομόνοια πήρε το πιο σημαντικό τρίποντο (μέχρι το επόμενο) της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή (46′ Μεχίας), Μανρίκε, Βύντρα, Κούσουλος, Μαυρίας, Κατελάρης, Γκόμεθ, Αντζαγκούν (86′ Μόντες), Τζιωνής (78′ Σοάρες), Κολοβός, Ραμιρές.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκες): Πρόσεκ, Ν. Τεϊσέιρα, Ζούνιορ, Α. Τεϊσέιρα (41′ Λαφράνς), Γουίλερ, Ζντραφκόφσκι, Σίλβα (68′ Αγκάνοβιτς), Αντάμοβιτς, Ζαρκίνιο, Μακρής, Μυτίδης (65′ Χουράδο).

Σκόρερ: 36′, 62′ Ραμίρες

Κίτρινες: Ατζαγκούν, Μεχίας, Βύντρα / Αντάμοβιτς, Ζντραφκόφσκι (8)