Πρώτα «ερυθρόλευκα» χαμόγελα σε «θρίλερ» στο «Αμμόχωστος» (vid & pics)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Τα γκολ… βροχή, το τρίποντο στα κόκκινα! Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και ανατροπές! Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ, οι ερυθρόλευκοι το ανέτρεψαν, ωστόσο οι φιλοκενούμενοι έδειξαν… σφυγμό και έφεραν ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία.

Ωστόσο, η ομάδα του Πουρσαϊτίδη μίλησε… τελευταία και με γκολ του Μαριάνοβιτς πήρε το πρώτο της τρίποντο στη νέα σεζόν. Υπενθυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός έχει αγώνα λιγότερο και μέχρι στιγμής έχει έναν βαθμό, ενώ η Νέα Σαλαμίνα έχει 3.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η αναγκαστική αλλαγή του Ρομάν στο 59’ ο οποίος αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού, αλλά και το ντεμπούτο του Βινίσιους με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο οποίος αποκτήθηκε για να κάνει τη… διαφορά αλλά και να βοηθήσει την ομάδα του για παραμονή στην Α’ κατηγορία.

Το ματς…

Στο πρώτο 15λεπτο η Νέα Σαλαμίνα βάδιζε και… παραπατούσε καθώς δεν άρχισε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο από την άλλη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιτεθεί με το «καλημέρα» και στο 13’ άνοιξε το σκορ. Μετά από ομαδική ενέργεια, ο Κα αξιοποίησε τη σέντρα ακριβείας και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Βεσελόφσκι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ερυθρόλευκοι «ξύπνησαν» και στο 17’ κατέγραψαν την πρώτη τους ευκαιρία μετά από εξαιρετική κίνηση του Σίμπσον, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, όμως απέκρουσε σταθερά ο Μπάιζα.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία φάση και πάλι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ο οποίος εντελώς ανενόχλητος μπροστά από την εστία έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έφερε το ματς στα ίσα στο 42’ όταν μετά από εξαιρετική συνεργασία των Κίνγκσλεϊ-Τισντέλ, ο τελευταίος με δυνατό πλασέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

45λεπτο για γερά νεύρα ήταν το δεύτερο καθώς ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά, ενώ ο Σάββας Πουρσαϊτίδης ήταν έντονος με τους παίκτες του λόγω του άσχημου ξεκινήματος. Στο 49’ οι μαυροπράσινοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως το κοντινό πλασέ του Κα κατέληξε ψηλά έξω. Κόντρα στη ροή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα έκανε την ανατροπή με τον Κορέια ο οποίος εντελώς ανενόχλητος με πλασέ-βολίδα σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ωστόσο τα… πανηγύρια κόπασαν στα έξι λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Ντουβεντρού δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι έκανε το 2-2.

Το ματς όμως δεν τέλειωσε εκεί! Η Νέα Σαλαμίνα είπε την… τελευταία της λέξη στο 84’ μετά από γυριστό πλασέ στη κίνηση του Μαριάνοβιτς και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους τρίποντο για τη σεζόν 2019-20!

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ρέινολντς (82′ Νουρ), Ρομάν (59′ Τσαμπούρης), Μαριάνοβιτς, Κωστή, Κορέια, Τισντέλ, Σίμπσον (52′ Ελουντού), Κίνγκσλεϊ.

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Κίκο, Καντέ, Ακόστα (80′ Βινίσιους), Σιντιμπέ, Οικονομίδης, Κα (53′ Ζαχαρίου), Νάνι (73′ Ντουβεντρού), Χαμντί, Αγιτέ.

Σκόρερ: 42′ Τισντέλ, 69′ Κορέια, 84′ Μαριάνοβιτς / 13′ Κα, 75′ Ντουβεντρού

Κίτρινες: Ρέινολντς / Κίκο, Ψάλτης, Βινίσιους

Διαιτητής: Νεόφυτος Νεοφύτου

Α’ Βοηθός: Χαράλαμπος Χαραλάμπους

Β’ Βοηθός: Στέλιος Νικήτα

4ος: Αναστάσης Αναστάση