Πήρε το «διπλό» η ΑΕΚ στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ

Η ΑΕΚ πήρε το διπλό στη Λευκωσία σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 86-85 των «γαλαζοκιτρίνων» στο Λευκόθεο για τη 4η Αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης ο Σάμουελ Έουινγκ, με 27 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο εξ αρχής, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο 8’ (24-17), όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Σκορ δεκαλέπτου 24-24.

Στη δεύτερη περίοδο οι Λαρνακείς πήραν προβάδισμα 34-31 στο 13’, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» γύρισαν το σκορ σε 38-34 στο 15’. Στο 17’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 43-37 για τον ΑΠΟΕΛ, με τρίποντο του Ιερωνυμίδη. Σκορ ημιχρόνου 47-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο 26’, με τρίποντο του Γιούινγκ (61-56). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά και η περίοδος έληξε με σκορ 64-70.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στο 32’ (68-70), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γιανναράς με τρίποντο έκανε το 71-70. Οι ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (85-84 στο 19’), ενώ 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Σνάιντερ με λέι απ έκανε το 86-85 για την ΑΕΚ! Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα και η ομάδα της Λάρνακας πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 47-48, 64-70, 85-86

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού): Μακ Γκιλ 13 (2), Ομόγκμπο 11 (2), Σιμιτζής 14 (1), Γιανναράς 16 (3), Πόιντερ 20 (1), Ιερωνυμίδης 3 (1), Κοιλαράς, Κουμής 8. Παπαμιχαήλ

ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλους): Γκούντγουιν 15 (1), Έουινγκ 27 (3), Σνάιντερ 9 (1), Σιζόπουλος 19 (3), Παντελή 9 (1), Λουκά 8, Παναγιώτου, Κορωνίδης