Πάσχα… χωρίς θαύματα για τον Ολυμπιακό! (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Ερμή στο ΓΣΖ και πλέον, ο υποβιβασμός του πολύ δύσκολα θα αποφευχθεί...

Ο Ερμής νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό στο ΓΣΖ και τον στέλνει με το ενάμισι πόδι στη Β’ Κατηγορία. Ο ουραγός του β’ γκρουπ βρίσκεται ξανά στο πλην εννιά από την Πάφος FC και πλέον, ο υποβιβασμός του πολύ δύσκολα θα αποφευχθεί. Απομένουν πέντε παιχνίδια, συμπεριλαμβανομένου και του εκτός έδρας με τους γαλάζιους, και θα χρειαστεί ένα θαύμα για τη σωτηρία του.

Για τους νικητές σκόραραν οι Τσούμου με κεφαλιά (13’) και οι ΑρτάΒε (52’) και Κωνσταντίνου (90’+3) με σουτ. Για τους ηττημένους ισοφάρισε προσωρινά ο Μιγκελίτο (26’), ενώ ο Πολίτσι μείωσε σε χρονικό σημείο που δεν άφηνε περιθώριο για αντίδραση (90’+4). Πάντως, ο Πολωνός του Ολυμπιακού έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 51’, ένα λεπτό προτού πάρει εκ νέου προβάδισμα ο γηπεδούχος. Ασφαλώς, επρόκειτο για τη στιγμή που θα μπορούσε να διαφοροποιήσει τα δεδομένα του σημερινού παιχνιδιού.

Όσο για την εικόνα του αγώνα στη Λάρνακα, οι μαυροκόκκινοι μπήκαν δυνατά και έψαξαν με περισσότερο πάθος το γκολ. Τα κατάφεραν σύντομα, αλλά ακολούθησε αντίδραση από τους μαυροπράσινους με στόχο την ισοφάριση, οι οποίοι την πέτυχαν επίσης γρήγορα. Ακολούθως, υπήρχε εναλλαγή της υπεροχής, με τους ποδοσφαιριστές του Κώστα Καϊάφα να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με τους συναδέλφους τους, του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς.

Ερμής (Κώστας Καϊάφας): Αραμπατζής, Ψάλτης, Νταμσέφσκι, Ιμερέγκοφ (Πούνας 70′), Ταραλίδης, Αρτάμπε, Μαρτίνιουκ (Κέζος 89′), Τσίνα, Α. Κωνσταντίνου, Μοντέιρο (Κυπριανού 79′), Τσούμου.

Ολυμπιακός (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Χίντι, Παχίπης (Αντωνίου 60′) , Σαμάρας, Ζιαμπάρης, Χριστοφίδης, Σωτηρίου (Κάστρο 68′), Μιγκελίτο, Πολίτσι, Πεχλιβάνης, Τριμπό (Καπαρτής 75′), Τόρες.

Σκόρερ: Τσούμου 13’, Αρτάβε 52’, Α. Κωνσταντίνου 90’ + 3 / Μιγκελίτο 26’, Πολίτσι 90’ + 4.

Κίτρινες: Αραμπατζής, Α. Κωνσταντίνου.