Πάρτι χωρίς Πετράκη ο Ολυμπιακός, βύθισε κι άλλο τον παραπαίοντα ΑΠΟΕΛ! (vid)

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Έστω και με το σοκ της αποχώρησης του Γιάννη Πετράκη από τον πάγκο του, ο Ολυμπιακός δείχνει να μην καταλαβαίνει τίποτα. Νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του στο ΓΣΠ τον -για ακόμη μία φορά προβληματικό- ΑΠΟΕΛ με 1-0 και ανέβηκε τρίτος, με έναν βαθμό περισσότερο από την ΑΕΛ, που έχει όμως αγώνα λιγότερο (θα αγωνιστεί την Κυριακή με την Ανόρθωση στο Τσίρειο). Η ομάδα του Τακτακλά, μάλιστα, με τον Κώστα Σεραφείμ υπηρεσιακό τεχνικό, πήρε το σπουδαίο «διπλό» έχοντας σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα.

Όσο για τους γαλαζοκίτρινους, εξακολουθούν να παραπαίουν, να προβληματίζουν και να μην πείθουν ότι μπορούν να σώσουν την παρτίδα. Μάλιστα, παραμένοντας στην επικίνδυνη ζώνη, με την αδυναμία βελτίωσης που φανερώνουν, είναι καιρός να αρχίσουν να σκέφτονται πώς θα αποφύγουν τις βαθμολογικές περιπέτειες.

Την ερχόμενη Τετάρτη θα δώσουν το εξ αναβολής ματς με τη Δόξα, που ήδη έχει τέσσερις βαθμούς περισσότερους και ενδεχόμενο νέο στραβοπάτημα, πολύ περισσότερο αν ηττηθούν, θα τους φέρει ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα. Πλέον, έφτασαν τα έξι σερί ματς δίχως νίκη, από τα οποία σκόραραν μόνο στο ένα (Απόλλων 1-1).

Μάντζης ο «τιμωρός»
Δίκαιο προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, που σε ανοιχτό παιχνίδι, έπιασε περισσότερες φορές σε ύπνο την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και ήταν πιο απειλητικός. Βρήκε πολλά κενά από την έναρξη του ματς και έστειλε τα μηνύματά του. Οι Μάντζης (2’), Ζαχαρίου (10’) και Σαντάνα (14’) προειδοποίησαν, αλλά οι γαλαζοκίτρινοι αγρόν ηγόραζαν.

Έτσι, στο 28’ τούς τιμώρησε ο πρώτος σκόρερ των μαυροπρασίνων, Μάντζης, με σουτ εκτός περιοχής, αξιοποιώντας την ασίστ που του έδωσε ο Πεχλιβάνης. Ο τελευταίος είχε φύγει στην αντεπίθεση και όταν έφτασε εκτός περιοχής, άφησε την μπάλα να κυλήσει προς τον Ελλαδίτη, ο οποίος έστειλε την μπάλα εκεί που έπρεπε.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο Δασάκι με τον Εθνικό (0-0), δίχως επιθετικές ιδέες, να προβληματίζουν και να έχουν μοναδικό εκφραστή των λιγοστών επιθετικών ενεργειών τους, τον δεξιό μπακ τους! Ο Ενσούε έκανε ένα άστοχο εκτός περιοχής  σουτ στο 4’, ενώ ένα λεπτό αργότερα υποχρέωσε τον Μιχαήλ σε σπουδαία απόκρουση.

Σε όλη τη συνέχεια του πρώτου 45λεπτου, ο Κύπριος τερματοφύλακας δεν απειλήθηκε ξανά! Καμία αντίδραση από τους ποδοσφαιριστές του στα 19 λεπτά που μεσολάβησαν έως την ανάπαυλα (από το 28’ έως στο 45’+1).

Μαζεμένες αλλαγές, αλλά τζίφος
Ο Μακάρθι πέρασε στο γήπεδο τους Λουντεμό, Εντονγκαλά και Νούχιου, ελπίζοντας πως θα βελτιωνόταν επιθετικά ο ΑΠΟΕΛ. Δεν άλλαξαν πολλά όμως στο παιχνίδι των γαλαζοκιτρίνων. Κράτησαν περισσότερο την μπάλα, την ώρα που οι μαυροπράσινοι επέλεξαν να οπισθοχωρήσουν και να προσπαθήσουν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Πάντως, το ματς ήταν πιο φτωχό σε φάσεις, καθώς οι γηπεδούχοι, που καίγονταν περισσότερο για γκολ, εξακολουθούσαν να μην ξέρουν πώς θα μεταβιβάσουν την μπάλα σωστά την αντίπαλη περιοχή.

Βόλεψε τους μαυροπράσινους
Έτσι, οι προηγούμενοι στο σκορ μαυροπράσινοι δεν είχαν λόγο να ανοιχτούν και βολεύονταν όσο κυλούσε ο χρόνος με τον τρόπο που εξελισσόταν το ματς. Καλύτερη στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 89’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ και κεφαλιά του Νούχιου, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φαν Κέσελ έχασε την ευκαιρία του αγώνα, μόνος μπροστά από τον Σίλβα.

Στον πεντάλεπτο χρόνο καθυστέρησης το σκορ έμεινε αναλλοίωτο και με το σφύριγμα της λήξης, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Ενσούε, Ζορζ, Μερκής, Γουίλερ, Ανουάρ (Λουντεμπό 46′), Γένσεν, Ζαχίντ, Γαβριήλ (Εντονγκαλά 46′), Ατζίλι (Κλωναρίδης 67′), Μπεν Σαχάρ (Νούχιου 46′).

Ολυμπιακός (Κώστας Σεραφείμ): Μιχαήλ, Ψάλτης (Κυριάκου 58′), Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Σαντάνα (Γαορυφαλιάς 82′), Νανίσιο, Ντα Κόστα (Μίλετιτς 68′), Ζαχαρίου (Σαλί 68′), Πεχλιβάνης (Φαν Κέσελ 82′), Μάντζης.

Σκόρερ: Μάντζης 28′

Κίτρινες: Ανουάρ, Ζορζ (3η), Νούχιου, Ζαχίντ, Κλωναρίδης / –