aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠαραλίμνι – Ολυμπιακός 2-1: Τούμπα και… άλμα! (vid)

Παραλίμνι – Ολυμπιακός 2-1: Τούμπα και… άλμα! (vid)

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου χάρις σε γκολ των Βουτσένοβιτς (45’) και Λαμί (76’) έφερε τούμπα το ματς με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, που προηγήθηκε στο σκορ με τον Χέντρικς (6’), για την 9η αγωνιστική στο «Τάσος Μάρκου» και πραγματοποίησε άλμα δύο θέσεων. Με δέκα βαθμούς (όσους έχει και η Καρμιώτισσα με ματς λιγότερο) ανέβηκε στη 10η θέση και βρέθηκε εκτός επικίνδυνης ζώνης. Στους 5 βαθμούς και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που γνώρισε την έκτη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν κυρίαρχη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο και ήταν αυτή που δημιούργησε τις περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες, με κορυφαίες το δοκάρι του Μέιρα (5’) μετά από εκτέλεση φάουλ και αυτές των Ντιαβαρά (2’), Μέιρα (44’). Ο Ολυμπιακός όμως, ήταν αυτός που «αιφνιδίασε» με γρήγορο γκολ, όταν μόλις στο 6ο λεπτό ο Χέντρικς με όμορφο δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς. Οι βυσσινί κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρις σε κεφαλιά του Βουτσένοβιτς μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου (45’).

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έδειξαν να ψάχνουν το γκολ της νίκης περισσότερο. Και το βρήκαν, στο 76’ με τον Λαμί που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα (67’), μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς. Η ομάδα του Τακτακαλά προσπάθησε για την ισοφάριση στον υπόλοιπο χρόνο, ο Πετράκης ρίσκαρε από τον πάγκο, χωρίς όμως επιτυχία, αφού το σκορ παρέμεινε όπως διαμορφώθηκε από τα πόδια του Γάλλου επιθετικού.

Για τη 10η αγωνιστική, η Ένωση Νέων Παραλιμνίου φιλοξενείται από τον ΑΠΟΕΛ, την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου στο ΓΣΠ, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Δόξα δύο ημέρες αργότερα (6/11) επίσης στο στάδιο της πρωτεύουσας.

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Κωτσόνης, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Μαυρουδής (73′ Βούκσεβιτς), Ντιαβαρά (67′ Λαμί), Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (67′ Ρουσιάς).

Ολυμπιακός (Γάννης Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι (86′ Κυριάκου), Μουκτάρης, Γκεριέ, Μάρκοβιτς, Ψύχας (80′ Ντεσιρέ), Πεχλιβάνης (61′ Ευτυχίδης), Σάλι (61′ Κορομά), Σλόγκαρ (80′ Κα), Χέντρικς.

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραγιώργη Σοφία.

ΤO LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, για την Ένωση. Ο Ντιαβαρά από καλή θέση στην περιοχή σούταρε, μπλόκαρε εύκολα ο Μολ.

3′ Κίτρινη κάρτα στον Μουκτάρη, για φάουλ στον Ντιαβαρά. Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς του Ολυμπιακού (Δόξα ή Ομόνοια).

5′ Απευθείας εκτέλεση από τον Μέιρα, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση.

6′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός, στην πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Με πολύ όμορφο δυνατό σουτ λίγο μέσα από την περιοχή του Χέντρικς. Έμεινε άγαλμα ο Κόστιτς.

– Φωνάζει η Ένωση για φάουλ του Καρτασιάν στο ξεκίνημα της φάσης, ελέγχεται από το VAR.

– Μετράει κανονικά το γκολ, μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός.

26′ Κίτρινη και στον Γκεριέ, που επίσης χάνει έναν από τους επόμενους δύο αγώνες.

44′ Καλή ευκαιρία για την Ένωση, με τον Μέιρα να κάνει ωραία ενέργεια και να σουτάρει. Πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

45′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Ένωση, με τον Βουτσένοβιτς. Με όμορφη κεφαλιά του Αυστριακού, μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+2′ Κίτρινη κάρτα στον Μάρκοβιτς. Τρίτη σε παίκτη του Ολυμπιακού.

45+3′ Εκτός περιοχής σουτ του Μαυρουδή, άστοχο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Κίτρινη στον Βουτσένοβιτς.

60′ Έκλεψε η Ένωση, ο Μέιρα γύρισε στο ύψος του πέναλτι. Εκεί που ήταν ο Κωνσταντίνου, που όμως άστοχησε. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

61′ Κορομά αντί του Σάλι και Ευτυχίδης αντί του Πεχλιβάνη.

67′ Διπλή αλλαγή και για την Ένωση. Ρουσιάς και Λαμί εντός, Βουτσένοβιτς και Ντιαβαρά εκτός.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.

73′ Βούκσεβιτς στη θέση του Μαυρουδή.

76′ ΓΚΟΛ 2-1 Σκοράρει η Ένωση και φέρνει τούμπα το ματς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς και προβολή του Λαμί. Ελέγχεται από το VAR η φάση για χέρι.

– Μετράει κανονικά το γκολ.

80′ Νέα διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ντεσιρέ αντί Ψύχα και Κα αντί Σλόγκαρ.

85′ Κίτρινη στον Κα, για φάουλ στον Μέιρα.

86′ Κυριάκου αντί Μπάρντι.

88′ Κίτρινη στον Κορομά, χάνει και αυτός ένα από δύο επόμενα ματς.