Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΠαραλίμνι-Νέα Σαλαμίνα 3-3: Ματσάρα που «Χ»άρηκαν άλλοι! (vid)

Παραλίμνι-Νέα Σαλαμίνα 3-3: Ματσάρα που «Χ»άρηκαν άλλοι! (vid)

Απίστευτα πράγματα στο «Τάσος Μάρκου»! Η Ένωση Νέων Παραλιμνίνου επέστρεψε από την Κόλαση του 0-3 στο 3-3, αφήνοντας τη Νέα Σαλαμίνα να διερωτάται πώς έχασε αυτή τη νίκη. Ασφαλώς, καμία από τις δύο ομάδες δεν θα ήταν ευχαριστημένη πριν από το ματς αν της έλεγε κάποιος ότι θα έπαιρνε ισοπαλία απόψε.

Οι μεν γηπεδούχοι είναι προτελευταίοι (13οι) με 29 βαθμούς και βρίσκονται οκτώ μακριά από τον 10ο Εθνικό. Οι δε φιλοξενούμενοι παραμένουν στην ανεπιθύμητη 11η θέση και τη ζώνη του υποβιβασμού με 35 πόντους, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσουν τους μπλε της Άχνας στους 37. Έτσι, το ντεμπούτο του Κωνσταντίνου Μηνά στον πάγκο τους που έμοιαζε ονειρικό στο πρώτο ημίχρονο, μετατράπηκε σε εφιάλτη στο δεύτερο.

Το παιχνίδι έμοιαζε να είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, με τον Βάγκνερ να πετυχαίνει χατ τρικ σε διάστημα 24 λεπτών. Στο 11’ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μπάλαζιτς, δύο λεπτά αργότερα το εκτέλεσε εύστοχα, ενώ με δύο πλασέ στο 32’ και 37’ έδωσε γερό προβάδισμα στους ερυθρόλευκους. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν πέρα για πέρα δίκαιο, καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Εντούτοις, το γρήγορο τέρμα του Κυριάκου με κοντινή προβολή στο 52’ και η αποβολή του Κονφέ στο 59’ που έφερε ξανά ίσα αριθμητικά δεδομένα, έβαλε ένα ερωτηματικό αναφορικά με την έκβαση του παιχνιδιού. Το οποίο γιγαντώθηκε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Φελίπε μείωσε στο ένα τέρμα διαφορά και έκανε ντέρμπι το ματς. Οι βυσσινί, όμως, δεν έμειναν έως εκεί και στο 87’ ισοφάρισαν με «κεραυνό» του Ουντόζι.

ΕΝΠ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα (67′ Ουντόζι), Kυριάκου, Μπάλαζιτς, Κοτσώνης (30′ Ιρέπ), Μπάρνι (67′ Ενγκού), Λουσέρο (84′ Γκάντο), Φελίπε, Ντένινγκ, Μαρκόφσκι, Θεοδώρου.

Νέα Σαλαμίνα (Κωνσταντίνος Μηνά): Bεσελόφσκι, Σεργίου (73′ Παύλου), Ανδρέου, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Νικολάου, Τσουκαλάς, Κονφέ, Βαρέλα (54′ Ντουβεντρού), Οσέι (79′ Μουστιβάρ), Βάγκνερ (79′ Ντανίλο).

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

10′ Ο Βαρέλα εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία και ο Γκατσέφσκι έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.

11Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μπάλαζιτς ανέτρεψε τον Βάγκνερ και αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα.

13′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Βάγκνερ εκτέλεσε ψηλά και νίκησε τον Γκατσέφσκι.

30′ Αναγκαστική αλλαγή για τραυματισμό του Κοτσώνη, στη θέση του ο Ιρέπ.

32′ ΓΚΟΛ 0-2! Βάγκνερ και Βαρέλα έκαναν το “ένα-δύο” και ο πρώτος πλάσαρε εύστοχα.

37′ ΓΚΟΛ 0-3! Πάλι ο Βάγκνερ με πλασέ, αφού προηγουμένως είχε ντριμπλάρει-ζαλίζει δύο φορές τον Μπαρπόσα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Κυριάκου σκοράρει από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η φάση εξετάστηκε για οφσάιντ, ωστόσο το τέρμα μέτρησε.

59′ Κόκκινη κάρτα στον Κονφέ για φάουλ με τις τάπες στον Λουσέρο.

69′ ΓΚΟΛ 2-3! Ο Φελίπε μείωσε στο γκολ για τους βυσσινί με πλασέ, αφού πήρε πάσα από τον Ουντόζι.

75′ Τεράστια ευκαιρία με τον Ενγκού, ο οποίος αστόχησε από κοντά με προβολή.

87′ ΓΚΟΛ 3-3! Απίστευτα πράγματα! Ο Ουντόζι με κεραυνό εκτός περιοχής φέρνει το ματς στα ίσα!

90’+1 Από μία ευκαιρία για κάθε ομάδα με διαφορά δευτερολέπτων. Ο Ίρεπ σούταρε και ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε, στην αντεπίθεση ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή, σούταρε και κέρδισε κόρνερ.