Πάφος FC: Καρέ νικών με μηδέν παθητικό!

Νίκησε κατά σειρά Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ, Καρμιώτισσα και ΑΕΛ…

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Η νίκη της Πάφος FC επί της ΑΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου ήταν η τέταρτη συνεχόμενη! Δείγμα της σταθερότητας τον τελευταίο καιρό. Οι τέσσερις νίκες αποτελούν το δεύτερο καλύτερο σερί του πρωταθλήματος έως τώρα, πίσω από τον Απόλλωνα, που πριν το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ μετρούσε έξι.

Η Πάφος FC, λοιπόν, βρίσκεται σταθερά σε ανοδική πορεία. Έφθασε τους 14 βαθμούς σε 9 αγώνες, με τους 12 βαθμούς να τους έχει συγκεντρώσει στα τελευταία τέσσερα ματς. Προηγουμένως δηλαδή, στα πρώτα πέντε παιχνίδια είχε μαζέψει μόλις 2 βαθμούς. Στοιχείο που επιβεβαιώνει ότι ανέβασε στροφές και πραγματοποιεί σταθερή πορεία τον τελευταίο ένα μήνα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι στα τέσσερα τελευταία ματς, που η Πάφος FC μετρά μόνο νίκες, δεν δέχθηκε γκολ! Επικράτησε κατά σειρά των Νέας Σαλαμίνας (1-0), ΑΠΟΕΛ (1-0), Καρμιώτισσας (3-0) και ΑΕΛ (1-0).

Στο προχθεσινό ματς, η ομάδα του Μιχαϊλένκο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επιβλήθηκε, έφτιαξε ευκαιρίες και αξιοποίησε νωρίς μια από αυτές. Μάλιστα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου μπορούσε να φθάσει τουλάχιστον σε άλλο ένα γκολ αλλά οι επιθετικοί της ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια ή ο αντίπαλος τερματοφύλακας τούς είπε «όχι».

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η εμφάνιση της Πάφος FC δεν ήταν καθόλου καλή, κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις και διατήρησε το μηδέν παθητικό λόγω των επεμβάσεων του Ρούντκο, αλλά και της αστοχίας των αντιπάλων της. Σίγουρα η παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου καλή και θα απασχολήσει τον Μιχαϊλένκο με στόχο να μην επαναληφθεί. Από την άλλη, η Πάφος FC, που είχε και πάλι σημαντικές απουσίες, κρατά το αποτέλεσμα και βλέπει τη συνέχεια.