Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΝέα Σαλαμίνα – Πάφος FC: «Ερυθρόλευκος» καλπασμός για εξάδα

Νέα Σαλαμίνα – Πάφος FC: «Ερυθρόλευκος» καλπασμός για εξάδα

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

Από την μάχη του υποβιβασμού λίγες εβδομάδες πριν, η Νέα Σαλαμίνα έβαλε πλώρη για διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στην τέταρτη συνεχόμενη τους νίκη, αφού επικράτησαν της Πάφος FC με σκορ 2-0. Ανέβηκαν έτσι στους 24 βαθμούς, όσους έχουν η παφιακή ομάδα και ο Ολυμπιακός, και πλησίασαν στο -1 από την έκτη Δόξα που έχει 25.

Η Πάφος FC, μετά την εμφατική νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και έμεινε στους 24 βαθμούς. Ήταν η 5η φετινή εκτός έδρας ήττα για την ομάδα του Μιχαϊλένκο.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει και να απειλήσει την εστία του Βεσελόφσκι. Αντίθετα, η Νέα Σαλαμίνα ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ με τον Οσέι στο 25’ και ενώ είχε προειδοποιήσει ένα λεπτό νωρίτερα. Πέντε λεπτά μετά στο 30’, ο Καμισόκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά. Η παφιακή ομάδα  ήταν φανερά επηρεασμένη από την έξοδο του Πάντσεον από το γήπεδο στο 16’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος FC ανέβηκε, προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική χωρίς όμως να το καταφέρνει, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων. Η Νέα Σαλαμίνα έκανε σωστή διαχείριση του σκορ, αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν άφησε περιθώρια στους ποδοσφαιριστές του Μιχαϊλένκο να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού):  Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (82′ Σανκό), Τσουκαλάς (90+1′ Ανδρέου), Χριστοφόρου, Καμισόκο, Οσέι, Κονφέ, Ντανίλο, Ντουβεντρού (85′ Βαρέλα), Μουστιβάρ.

Πάφος FC (Ντμίτρι Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Λελιούκιν (86′ Ανγκούλο), Αντωνίου (71′ Ακάλε), Πάνιτς, Βαλακάρι, Πάντσεον (16′ Ράκελς – 46′ Kαμπράλ), Μπεριγκό, Φουρ, Τόρες (71′ Μέρφι).

Σκόρερ: 25′ Οσέι, 30′ Καμισόκο / –

Κίτρινες: Σεργίου, Τσουκαλάς / Λελιούκιν, Αντωνίου.

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος: Σολωμού Δημήτρης.

VAR: Νεοκλέους Νικόλας.

AVAR: Σωκράτους Κυριάκος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καπιτανής Κώστας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι, η Πάφος FC έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει.

13′ Μακρινό σουτ του Μουτσιβάρ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ρούτκο η μπάλα.

14′ Στο έδαφος ο Πάντσεον, δεν μπορεί να συνεχίσει και ζητά αλλαγή.

16′ Πρώτη αναγκαστική αλλαγή, ο Ράκελς στην θέση του Πάντσεον.

20′ Επιθετικός μονόλογος της Πάφος FC, η οποία όμως δεν μπορεί να δημιουργήσει.

24′ Πολύ δυνατό εκτός περιοχής σουτ του Οσέι, ο Ρούτκο διώχνει σε κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση.

25′ ΓΚΟΛ με σουτ του Οσέι από το ύψος της περιοχής, ο Ρούτκο αυτή την φορά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

28′ Κίτρινη στον Λελιούκιν για φάουλ στον Ντανίλο.

30′ ΓΚΟΛ με κεφαλιά του Καμισόκο μετά από εκτέλεση φάουλ, αιφνιδιάστηκε ο Ρούτκο που φέρει μερίδιο ευθύνης.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Σεργίου για φάουλ στον Πάνιτς.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή στην αλλαγή για την Πάφος FC, o Καμπράλ στην θέση του Ράκελς, που είχε περάσει στο 16′.

50′ Κεφαλιά του Λελιούκιν έφυγε ψηλά έξω, από σέντρα του Καμπράλ.

51′ Δυνατό σουτ του Μπεριγκό, εκτός περιοχής, έφυγε και αυτό πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Αντωνίου.

65′ Από το ύψος της περιοχής ο Καμπράλ έκανε το σουτ, έφυγε έξω η μπάλα.

71΄Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC, Μέρφι και Ακάλε στις θέσεις των Τόρες και Αντωνίου αντίστοιχα.

75′ Επικίνδυνη σέντρα του Ακάλε, δύσκολα σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

78′ Κίτρινη στον Τσουκαλά για φάουλ στον Λελιούκιν.

79′ Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Καμπράλ, ψηλά έξω.

81′ Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να τελειώσουν το ματς, με τον Ντανίλο να φεύγει απέναντι από τον Ρούτκο και να πλασάρει άστοχα.

82′ Πρώτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα, ο Σανκό στην θέση του Νικολάου.

85′ Νέα αλλαγή για τον Σάββα Δαμιανού, Βαρέλα στην θέση του Ντουβεντρού.

86′ Αλλαγή και για την Πάφος FC, Ανγκούλο στην θέση του Λελιούκιν.

88′ Εκτός αγωνιστικού χώρου με το φορείο ο Ανγκούλο, δύο λεπτά μετά που πέρασε στο γήπεδο. Με δέκα η Πάφος FC, αφού έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές της.

90+1′ Ανδρέου στην θέση του Τσουκαλά.