aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάφος FC - Ομόνοια 1-1: Απέφυγε τα χειρότερα με Γκόμεθ, πάλι δεν…...

Πάφος FC – Ομόνοια 1-1: Απέφυγε τα χειρότερα με Γκόμεθ, πάλι δεν… πέρασε τη σήραγγα (vid)

Με κεφαλιά – «μαχαιριά» του Γκόμεθ στο τελευταίο λεπτό, η Ομόνοια απέφυγε τα χειρότερα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, την αναμέτρηση με αντίπαλο την Πάφος FC, για τη 15η αγωνιστική στο «Στέλιος Κυριακίδης». Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Βαλακάρι στο 19’.

Το αποψινό ήταν το έκτο διαδοχικό ματς, στο οποίο οι πράσινοι «αγνοούν» τη χαρά της νίκης στο γήπεδο της παφιακής ομάδας. Με απολογισμό τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες, στους έξι τελευταίους αγώνες, το «Στέλιος Κυριακίδης» μοιάζει… απροσπέλαστο για τους πράσινους.

Για δεύτερο σερί ματς οι πράσινοι έμειναν μακριά από τη νίκη, ωστόσο μένουν ευχαριστημένοι, μετά την ισοφάριση στην εκπνοή. Μέχρι τότε, δεν μπόρεσαν να «εκμεταλλευτούν» το υπέρ τους αριθμητικό πλεονέκτημα που διαμορφώθηκε στο 37ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής Κβίντα, παρά το ότι δημιούργησαν ευκαιρίες, ιδιαίτερα μεταξύ 65ου και 75ου λεπτού. Στην έκτη θέση με 21 βαθμούς πλέον, ένα περισσότερο από τον ΑΠΟΕΛ, που έχει όμως αγώνα λιγότερο. Επόμενος αντίπαλος ο Ολυμπιακός, τη Δευτέρα (10/1), εντός έδρας, για τη 16η αγωνιστική.

Δεν μπορούσαν να το πιστέψουν στην παφιακή ομάδα, ότι δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό και παρά το γεγονός ότι αντεπεξήλθαν εξαιρετικά μέχρι εκείνο το σημείο, αν και με δέκα παίκτες. Τα έχουν με τη διαιτησία οι άνθρωποι της ομάδας, εστιάζοντας στη φάση της αποβολής του Τσέχου κεντρικού αμυντικού. Με 22 βαθμούς παραμένουν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος η Δόξα, τη Δευτέρα (10/1), εκτός έδρας, για τη 16η αγωνιστική.

Με περισσότερη διάθεση μπήκε στα πρώτα λεπτά η Ομόνοια, θέλοντας να αιφνιδιάσει με ένα γρήγορο γκολ την Πάφος FC. Βρήκε τους διαδρόμους προς την περιοχή του Ρούντκο, όμως, κλειστούς. Οι γηπεδούχοι σταδιακά πήραν μέτρα στο γήπεδο, ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν σχετικά νωρίς να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Με τον συνήθη… ύποπτο Όνι Βαλακάρι στο 19’, να βρίσκει χώρο και να κάνει το φαλτσαριστό σουτ, από το ύψος της περιοχής, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-0.

Προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το υπέρ της μομέντουμ η παφιακή ομάδα, στα επόμενα λεπτά. Ήταν πιο επιθετική, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει. Οι πράσινοι από την πλευρά τους, θέλησαν να βγάλουν αντίδραση, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Ήταν πολλά τα λάθη στον χώρο του κέντρου, και από τις δύο ομάδας, που δεν επέτρεπαν σε καμία να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 37ο λεπτό ο Ντάρκο Μίλανιτς είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες. Μετά από φάουλ του Κβίντα στον Κακουλλή, ο διαιτητής Νικολάου τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα της Λευκωσίας δεν μπόρεσε να «εκμεταλλευτεί» αυτή την αλλαγή, στον χρόνο που απέμεινε στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια έγινε πιο απαιτητική, ενώ η Πάφος FC ολοένα και οπισθοχωρούσε. Η πίεση των φιλοξενουμένων έφτασε στο αποκορύφωμα ανάμεσα στο 65ο και το 75ο λεπτό, όπου δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, χωρίς ωστόσο να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Η πίεση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να κλείνονται στα καρέ τους, και τελικά απέδωσε «καρπούς».

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (90+4’) και στην τελευταία φάση, μετά από γύρισμα του Κίκο, ο Γκόμεθ ανενόχλητος από κοντά «κάρφωσε» με το κεφάλι τον Ρούντκο και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Μπάιριτς, Κβίντα, Πάγιτς, Αουρέλιο, Φουρ (72′ Κοβάσεβιτς), Ντράγκομιρ, Πάνιτς, Ζάιρο (80′ Μπεριγκό), Βαλακάρι, Αμπντουσαλάμοφ (46′ Παλάσιος).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Λέτσγιακς, Ντίσκερουντ, Γκόμεθ, Παπουλής, Λοίζου, Ατιέμγουεν (78′ Ζαχαρίου), Κακουλλής.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια, κεφαλιά από τον Κακουλλή έφυγε άουτ.

4′ Μακρινό σουτ του Φουρ, με δυσκολία σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

9′ Φώναξε για πέναλτι η Ομόνοια. Για χέρι του Φουρ μετά από σέντρα του Γκόμεθ, ελέγχθηκε η φάση από το VAR, που αποφάσισε πως δεν υπάρχει παράβαση.

11′ Κίτρινη στον Πάνιτς για φάουλ στον Λέτγσιακς, πρώτη στο ματς.

17′ Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς. Από καλή θέση στην περιοχή ο Παπουλής έκανε το συρτό σουτ, το έβγαλε ο Ρούντκο. Πήρε το ριμπάουντ ο Ατιέμγουεν από κοντά, πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ με προβολή ο Αουρέλιο.

19′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC, με φαλτσαριστό σουτ του Βαλακάρι από το ύψος της περιοχής. Δεν μπόρεσε ο Φαμπιάνο.

– Προσπαθεί να βγάλει αντίδραση η Ομόνοια, αλλά δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

– Χωρίς ρυθμό το ματς, πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες.

37′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κβίντα, με δέκα η Πάφος FC! Για φάουλ στον Κακουλλή, που έβγαινε απέναντι από τον Ρούντκο. Ελέγχθηκε από το VAR η φάση και δεν άλλαξε η απόφαση.

39′ Εκτός περιοχής σουτ του Αμπντουσαλάμοφ, με δυσκολία ο Φαμπιάνο.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+2′ Κίτρινη στον Κίκο.

– Τρεις τελικές προσπάθειες (και οι τρεις στον στόχο) για την Πάφος FC, δύο για την Ομόνοια (η μία στον στόχο).

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή για την Πάφος FC, Παλάσιος αντί Αμπντουσαλάμοφ. Ο Κολομβιανός, πάει στο κέντρο της άμυνας, για να καλύψει το κενό του Κβίντα.

49′ Καλό σουτ στην κίνηση του Φουρ από καλή θέση στην περιοχή, πέρασε λίγο έξω.

51′ Εκτέλεστηκε το κόρνερ από τον Παπουλλή, δεν μπόρεσε να απομακρύνει ο Ρούντκο. Με προβολή ο Παναγιώτου έστειλε την μπάλα εκτός.

56′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Ντίσκερουντ, κόντραρε η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

65′ Κεφαλιά του Κακουλλή, στα χέρια του Ρούντκο.

66′ Δυνατό σουτ του Ατιέμγουεν από πλάγια θέση, είπε «όχι» ο Ρούντκο και απομάκρυνε η άμυνα της Πάφος FC.

68′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από πάσα του Λοίζου, προσπάθησε με… τακουνάκι ο Κακουλλής, δεν μπόρεσε. Προσπάθησε ξανά με νέο σουτ, απομάκρυνε ο Ρούντκο.

70′ Μακρινό σουτ του Κίκο, κόντραρε και πήρε περίεργη καμπύλη η μπάλα, απομάκρυνε με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ ο Ρούντκο.

71′ Άστοχη έξοδος του Ρούντκο, στην εκτέλεση του κόρνερ. Με κεφαλιά ο Ατιέμγουεν έδωσε στον Παπουλλή, που έκανε το σουτ. Πρόλαβε και έσωσε ο Ουκρανός τερματοφύλακας.

71′ Επικίνδυνο γύρισμα του Λέτσγιακς, έδιωξε σε κόρνερ ο Πάγιτς πριν τον Κακουλλή.

72′ Κοβάσεβιτς αντί Φουρ.

78′ Ζαχαρίου στη θέση του Ατιέμγουεν.

80′ Νέα αλλαγή, Μπεριγκό εντός, Ζάιρο εκτός.

89′ Μιχαήλ αντί Αουρέλιο.

– Τέσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+4′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Ομόνοια, με κεφαλιά του Γκόμεθ. Μετά από γύρισμα του Κίκο, από κοντά ο Ισπανός έφερε το ματς στα ίσα.