aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάφος FC – ΑΠΟΕΛ 4-0: Όνειρο και εφιάλτης! (vid)

Πάφος FC – ΑΠΟΕΛ 4-0: Όνειρο και εφιάλτης! (vid)

Ονειρικό ποδαρικό στο κυπριακό πρωτάθλημα 2021-22 για την Πάφος FC που έκανε ό,τι ήθελε τον ΑΠΟΕΛ, «διαλύοντας» τον με 4-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης». Εφιαλτική πρεμιέρα στον αντίποδα για τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι μπήκαν με φιλοδοξίες και ενθουσιασμό στο νέο πρωτάθλημα, μετά τις τελευταίες μετεγγραφικές κινήσεις, «προσγειώθηκαν» όμως ανώμαλα.

Από δύο γκολ σημείωσαν Σεμέδο και Βαλακάρι και ήταν οι πρωταγωνιστές στον θρίαμβο των γηπεδούχων σε βάρος της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη, που δεν… μπήκε ποτέ το γήπεδο. Η Πάφος FC μπήκε σε θέση «οδηγού» μόλις στο 2’ και έκτοτε δεν κοίταξε… πίσω. Αντίθετα, πάτησε «γκάζι» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χτυπώντας με δύο γκολ, ενώ στην επανάληψη έδωσε διαστάσεις στο σκορ.

Πρώτη φορά στην χιλιετία (2000 μέχρι σήμερα) που ο ΑΠΟΕΛ δεν κερδίζει σε δεύτερη σερί πρεμιέρα πρωταθλήματος. Την περσινή σεζόν οι γαλαζοκίτρινοι εξήλθαν ισόπαλοι με 2-2 κόντρα στην Καρμιώτισσα στο «ΓΣΠ».

Επιστροφή στις νίκες σε πρεμιέρα πρωταθλήματος για την παφιακή ομάδα, μετά τη σεζόν 2019-20 και τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος». Μεσολάβησε η περσινή ισοπαλία με αντίπαλο την Ομόνοια με 2-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς κόντρα στον ΑΠΟΕΛ η Πάφος FC. Η παφιακή ομάδα μπήκε σε θέση «οδηγού» από πολύ νωρίς και μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά την πάσα του Κοβάσεβιτς, ο Αμπντουσαλάμοφ μπήκε στην περιοχή και γύρισε ωραία στον Σεμέδο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, το σουτ του Οκριασβίλι όμως στο 5’ πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική απειλή για την εστία του Ρούντκο.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα της Λευκωσίας είχε στον έλεγχο της την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, κάνοντας παράλληλα αρκετά αβίαστα λάθη. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήταν περισσότερο απειλητικοί «χτυπώντας» κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Από μια τέτοια ξεκίνησε και η φάση στην οποία η Πάφος FC κέρδισε το πέναλτι στο 41’. Ο Νταουσβίλι ενώ ήταν στο έδαφος βρήκε την μπάλα με το χέρι, το οποίο ήταν σε αφύσικη θέση. Ο Θεουλή είδε τη φάση στο VAR και υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Στο 45’ ο Βαλακάρι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Το «πάρτι» της παφιακής ομάδας όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν τελείωσε εκεί… Στο 45+3’ μετά από πάσα του Κοβάσεβιτς ο Σεμέδο βρέθηκε απέναντι από τον Ουζόχο, τον πέρασε και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0.

Απλά διαχείριση του υπέρ της σκορ έκανε στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος. Δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία της, κατάφερε να τους κρατήσει τους μακριά από την εστία του Ρούντκο και να μην απειληθεί στο ελάχιστο. Στο 62’ μάλιστα ο Βαλακάρι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, μετά από πάσα του Ζαϊρο, ελίχθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ουζόχο για τέταρτη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ, Χότσκο (73′ Πάντσεον), Πάνιτς, Βαλακάρι, Σεμέδο (46′ Ζαϊρο), Κοβάσεβιτς (80′ Nτ. Αουρέλιο), Αμπντουσαλάμοφ (61′ Μπεριγκό).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Τσεμπάκ (43′ Σάντος), Καρώ (64′ Κούτσακος), Βινίσιους, Γουίλερ (72′ Σαμπάλα), Θεοδώρου (46′ Εφραίμ), Νταουσβίλι, Ντε Βινσέντι, Οκριασβίλι (71′ Λουντέμο), Ντανίλο, Κβιλιτάια.

Σκόρερ: Σεμέδο 2′, 45+3′ Βαλακάρι 45′, 62′ / –

Κίτρινες: Πάνιτς, Σεμέδο / Νταουσβίλι.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Δημητρίου Βασίλης.

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ ΓΚΟΛ 1-0 Πολύ νωρίς παίρνει προβάδισμα στο σκορ η Πάφος FC με τον Σεμέδο. Έκλεψε την μπάλα ο Κοβάσεβιτς λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Αμπντουσαλάμοφ που μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Σεμέδο. Από κοντά ο επιθετικός από το Πράσινο Ακρωτήρι πλάσαρε εύστοχα και την έστειλε στα δίκτυα.

5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, ο Ρούντκο έχασε την μπάλα, με τον Οκριασβίλι να ευνοείται και να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι. Κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

8′ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC, με τον Βαλακάρι να κατεβάζει εντός περιοχής και να κάνει το σουτ, μπλόκαρε ο Ουζόχό.

16′ Κεφαλιά του Κβιλιατάια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρούντκο, άουτ.

17′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, στον Πάνιτς για φάουλ στον Οκριασβίλι.

18′ Εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι, κεφαλιά προς τα πίσω από αμυντικό της Πάφος FC, μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια ο Ρούντκο.

25′ Cooling break.

30′ Πολύ καλή στιγμή για την Πάφος FC, μπήκε στην περιοχή ο Αμπντουσαλάμοφ, πέρασε από τον Βινίσιους και γύρισε στον Πάνιτς. Από το ύψος της περιοχής αυτός έκανε το σουτ, πρόλαβε την τελυταία στιγμή ο Ντε Βινσέντι και απομάκρυνε σε κόρνερ με το κεφάλι.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Χότσκο.

41′ Απειλεί εκ νέου η Πάφος FC, ξανά με τον Σεμέδο εντός περιοχής να κάνει το σουτ, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ουζόχο. Ελέγχει τη φάση στο VAR ο Θεουλή για πέναλτι στο ξεκίνημα της φάσης, για χέρι του Νταουσβίλι. Ο Γεωργιανός ενώ ήταν στο έδαφος, άγγιξε την μπάλα με το χέρι το οποίο ήταν σε αφύσικη θέση.

43′ Πέναλτι για την Πάφος FC. Βαλακάρι απέναντι στον Ουζόχο.

44′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, Σάντος στη θέση του Τσεμπάκ.

45′ ΓΚΟΛ 2-0 Εύστοχος ο Βαλακάρι, προβάδισμα δύο γκολ η Πάφος FC. Δεν μπόρεσε ο Ουζόχο, αν και βρήκε την μπάλα.

45+3′ ΓΚΟΛ 3-0 Ξανά με τον Σεμέδο η Πάφος FC. Πάσα του Κοβάσεβιτς, έβγαλε τον Σεμέδο απέναντι από τον Ουζόχο, που τον πέρασε και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

45+4′ Κίτρινη κάρτα στον Σεμέδο, για τον πανηγυρισμό του.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄Εφραίμ στη θέση του Θεοδώρου.

46′ Αλλαγή και για την Πάφος FC, Ζαϊρο αντί του Σεμέδου που αντιμετωπίζει πρόβλημα.

47′ Σουτ του Κοβάσεβιτς, έξω η μπάλα.

54′ Ο Εφραίμ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

59′ Τραυματίας ο Καρώ, μυϊκός ο τραυματισμός. Αποχωρεί υποβασταζόμενος με πρόβλημα στο δεξί πόδι.

61′ Αλλαγή για την Πάφος FC, Μπεριγκό αντί Αμπντουσαλάμοφ.

62′ ΓΚΟΛ 4-0 Στήνει «πάρτι» η Πάφος FC, και τέταρτο γκολ με τον Βαλακάρι. Ο Φινλανδός πήρε την μπάλα από τον Ζαϊρο, ελίχθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε ξανά τον Ουζόχο.

64′ Κούτσακος αντί του τραυματία Καρώ.

66′ Cooling break.

71′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σαμπάλα και Λουντέμο στις θέσεις των Γουίλερ και Οκριασβίλι.

73′ Αλλαγή και την Πάφος FC, Χότσκο εκτός, Πάντσεον εντός.

80′ Νέα αλλαγή για την Πάφος FC, Ντάγκλας Αουρέλιο στη θέση του Κοβάσεβιτς.

84′ Αποχώρησε τραυματίας ο Εφραίμ, δεν μπορεί να συνεχίσει. Με δέκα παίκτες συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ.