aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάφος FC – Ανόρθωση 1-1: Τα είχε όλα εκτός νικητή (vid)

Πάφος FC – Ανόρθωση 1-1: Τα είχε όλα εκτός νικητή (vid)

Είχε δύο γκολ, δέκα κίτρινες, μία αποβολή, πέναλτι, αμφισβητούμενες φάσεις, αλλά δεν ανέδειξε κανένα νικητή ο αγώνας της Πάφος FC με την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης». Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σε παιχνίδι για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκαναν βήμα σημειωτόν στην προσπάθειά τους να «κλειδώσουν» θέση στο πρώτη εξάδα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε με τέρμα του Μίλος Ντέλετιτς στο 11’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Βαλακάρι στο 19’ και να παίζουν για 70’ με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Φινλανδός στο 21’ δέχθηκε απευθείας κόκκινη για βίαιο κτύπημα στον Βερχόβετς.

Στην 4η θέση με 29 βαθμούς σε 19 παιχνίδια η Πάφος FC, στην πέμπτη θέση με 28 βαθμούς σε 18 αγώνες η «Κυρία», που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα και τέταρτο συνολικά.

Επίκεντρο της αναμέτρησης ο διαιτητής Μενέλαος Αντωνίου, καθώς κατάφερε να αφήσει παραπονεμένες και τις δύο ομάδες. Η Ανόρθωση, δια του προέδρου της Ευγένιου Χαμπουλλά τον χαρακτήρισε ανεπιθύμητο, εστιάζοντας τα παράπονά της στον πειθαρχικό τομέα και τον καταλογισμό του πέναλτι με το οποίο ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι. Έντονα παράπονα εξέφρασε και ο γενικός διευθυντής της Πάφος FC Χάρης Θεοχάρους, για τη διαιτησία και συγκεκριμένα, επικεντρώθηκε στο ότι οι γαλάζιοι έμειναν για ακόμη μία φορά με δέκα παίκτες κόντρα σε μεγάλη ομάδα.

Ένταση, δυνατά φάουλ, κάρτες, αμφισβητούμενες φάσεις και δύο γκολ ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Πάφου με την Ανόρθωση. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μενέλαος Αντωνίου έδειξε τέσσερις κίτρινες και δύο κόκκινες στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και τα άκουσε τόσο από τους γηπεδούχους, όσο και από τους φιλοξενούμενους

Με το πέρας 15’ αγώνα τιμωρήθηκαν με κίτρινη τρεις ποδοσφαιριστές της «Κυρίας», οι Αραγιούρι, Ντέλετιτς και Αμπαρτζουμιάν. Στο 16’ ο νεαρός ρεφ καταλόγισε πέναλτι σε πέσιμο του Πάνιτς στην περιοχή, απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Ανόρθωσης. Στην επαναληπτική προβολή της φάσης δεν ξεκαθαρίζει κατά πόσο υπήρξε παράβαση από τον Χουσμπάουερ, με τον VAR (Μάριος Χριστοφόρου) να μην παρεμβαίνει και τον Βαλακάρι (19’) να ισοφαρίζει από τα ένδεκα βήματα το γκολ του Ντέλετιτς (11’). Ο Σέρβος ακραίος επιθετικός με κοντινή κεφάλια, μετά από άψογη σέντρα του Κορέια, άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

Ρώσικη ρουλέτα ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Αμμοχώστου να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα, και να προσπαθεί να παραβιάσει την εστία του Ρούντκο. Οι κυανόλευκοι έχοντας σε καλή μέρα τους ακραίους αμυντικούς Αμπαρτζουμιάν και Κορέια δημιούργησαν αρκετές προϋποθέσεις, όμως υστέρησαν στο εκτελεστικό κομμάτι. Νόβοντι (50’, 82’), Χουσμπάουερ (52’), Ουάρντα (58’), Αμπαρτζουμιάν (58’), Αραγιούρι (62’) βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ. Από την άλλη η Πάφος έριξε βάρος στα μετόπισθεν και είχε ως καλύτερη στιγμή το σουτ του Φουρ στο 59’.

Πάφος FC (Σάσα Καϊζέρ): Ρούντκο, Μπάιριτς, Κβίντα, Τόμετσακ, Τάλις, Πάνιτς (79′ Χότσκο), Πάντσεον (79′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι, Σεμέδο (85′ Κοβάσεβιτς), Ζάιρο (90+4′ Χάμαντι), Ν. Αουρέλιο (46′ Φουρ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Ντέλετιτς (32′ Πόποβιτς), Ιωάννου (78′ Ιωάννου), Βερχόβετς (63′ Χρυσοστόμου), Χουσμπάουερ, Ουάρντα, Νόβοτνι.

Σκόρερ: Βαλακάρι (πέναλτι) 19′ / Ντέλετιτς 11′

Κίτρινες: Μπάιριτς Σεμέδο, Τάλιτς, Πάντσεον, Χότσκο / Αραγιούρι, Ντέλετιτς, Αμπαρτζουμιάν, Αβραάμ, Κορρέα.

Έναρξη αγώνα.

3′ Φαλτσαριστό σουτ του Σεμέδο, ο Λόρια μάζεψε την μπάλα χωρίς κανένα πρόβλημα.

9′ H Πάφος FC ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης με τον έλεγχο και την κυκλοφορία της άμυνας. Σε θέση άμυνας για την ώρα η ομάδα της Ανόρθωσης.

10′ Στο έδαφος μέσα στην περιοχή ο Ντάγκλας Αουρέλιο, ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, αλλά δεν υπήρχε παράβαση στο μαρκάρισμα του Κορέια.

11′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Μίλος Ντέλετιτς! Ο Ουάρντα κράτησε όσο έπρεπε την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στον Κορέια με τον Βραζιλιάνο να κάνει άψογη σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Σέρβου που βρήκε στόχο και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Αμμοχώστου στην πρώτη επιθετική της προσπάθεια.

14′ Ατομική προσπάθεια του Σεμέδο, κάκιστο τελείωμα από τον επιθετικό της Πάφου.

16′ Πέναλτι για την Πάφος FC σε πέσιμο του Πάνιτς. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης. Στην επαναληπτική προβολή της φάσης δεν ξεκαθαρίζει κατά πόσο υπήρχε παράβαση, ενώ το VAR εξέτασε τη φάση και δεν έκανε παρέμβαση.

19′ ΓΚΟΛ για την Πάφος FC με τον Βαλακάρι να σκοράρει από τα ένδεκα βήματα.

21′ Απευθείας κόκκινη στον Βαλακάρι, κτύπησε με τις τάπες τον Βερχόβετς σε μονομαχία των δύο τους. Φωνές τώρα από τους γηπεδούχους. Έπεσαν τάγκλιν οι δύο ποδοσφαιριστές με τον Φινλανδό να να κάνει δεύτερη κίνηση και να κτυπά στο κεφάλι τον μέσο της Ανόρθωσης. Με παρέμβαση του VAR,  τιμωρήθηκε σωστά ο παίκτης της Πάφου.

22′ Αποβολή και στον τεχνικό διευθυντή της Πάφου, Ιβάν Μάντσε για διαμαρτυρίες.

28′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Ουάρντα έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ντέλετιτς, ο Σέρβος δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Ρούντκο και στην εξέλιξη της φάσης ο Νόβοντι βρήκε αέρα.

29′ Μένει στο έδαφος τραυματίας ο Ντέλετιτς και δίνει εντολή στον Πόποβιτς για ζέσταμα ο Κετσπάγια.

33′ Ευκαιρία για την Πάφο με τον Πάνιτς να κάνει κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Πάντσεον, ο Λόρια ήταν στο σωστό σημείο.

36′ Αγγίζει δεύτερο γκολ η Ανόρθωση, με τον Ουάρντα να κάνει το σουτ η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μπάιριτς και έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούντκο.

41′ Πολύ άστοχο σουτ του Ουάρντα. Υπό έντονη βροχόπτωση διεξάγεται ο αγώνας.

44′ Ο Κορέια έκανε πολύ καλό σύρτό σουτ με το (κακό) δεξί πόδι του, η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούντκο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Διαβάστε ΕΔΩ το σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Σέντρα του Κορέια ο Νόβοτνι πήρε την κεφαλιά υπό πίεση και έστειλε την μπάλα έξω.

52′ Κάκιστο σουτ από τον αμαρκάριστο Χουσμπάουερ μετά το γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν, κάνει φτερά η ευκαιρία για την Ανόρθωση.

55′ Γυροφέρνει την περιοχή της Πάφου η Ανόρθωση, προσπαθεί να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα η ομάδα της Αμμοχώστου.

57′ Σουτ του Ζάιρο από καλή θέση πλάγια δεξιά της περιοχής της Ανόρθωσης, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

58′ Κεφαλιά του Ουάρντα, σε σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, άστοχη.

58′ Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση, σέντρα του Κορέια από αριστερά ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την κεφαλιά, αστόχησε για εκατοστά.

59′ Απαντά στις ευκαιρίες η Πάφος, σουτ του Φουρ με φάλτσα, δύσκολη απόκρουση του Λόρια.

62′ Φάση διαρκείας στην περιοχή της Πάφου, ο Ιωάννου έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ρούντκο προσπάθησε να διώξει με γροθιές, αλλά έστρωσε την μπάλα στον Αραγιούρι, ο οποίος σούταρε και ο Κβίντα προ της γραμμής τέρματος έδιωξε τον κίνδυνο.

66′ Σέντρα του Φουρ, η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας χωρίς να την αγγίξει κανείς και έφυγε έξω.

77′ Στο έδαφος μέσα στην περιοχή ο Ουαρντα, ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κβίντα. Πήγε δυνατά στη φάση ο αμυντικός της Πάφου και έδιωξε την μπάλα.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ, τράβηξε παρατεταμένα από τη φανέλα τον Ζάιρο πίσω από τη μεσαία γραμμή και τον ανέτρεψε. Διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη οι γηπεδούχοι, όμως η φάση έγινε πολύ μακριά από την αντίπαλη περιοχή.

82′ Ο Νόβοντι έφυγε σε τετ α τετ με τον Ρούντκο, μετά από πάσα του Ουάρντα, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

90+2′ Φωνάζουν με το δίκιο τους οι παίκτες της Ανόρθωσης για κόρνερ, καθώς η μπάλα κτύπησε στο πόδι του Μπάιριτς μετά το σουτ του Χουσμπάουερ.