Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΠΑΕΕΚ-Ομόνοια 1-0: Κερυνειώτικο μπαμ στο Μακάρειο! (vid)

ΠΑΕΕΚ-Ομόνοια 1-0: Κερυνειώτικο μπαμ στο Μακάρειο! (vid)

Η ΠΑΕΕΚ έκανε τη σούπερ έκπληξη της 7ης αγωνιστικής, πετυχαίνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της. Η πρωτοεμφανιζόμενη στην Α’ Κατηγορία προσφυγική ομάδα νίκησε 1-0 την πρωταθλήτρια Ομόνοια χάρις σε γκολ του Έσελινγκ στο πρώτο ημίχρονο και την έπιασε στους εφτά βαθμούς.

Οι πράσινοι επέστρεψαν στις προβληματικές εμφανίσεις, αποδεικνύοντας πως η νίκη στο ντέρμπι με τον Απόλλωνα (1-0) και η ενθαρρυντική εμφάνιση στη Βασιλεία (1-3) ήταν απλώς η παρένθεση. Πλέον, έκοψαν δέκα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ (νίκησε 2-1 στο ντέρμπι την Ανόρθωση) και βρίσκονται πιο κοντά στην επικίνδυνη ζώνη παρά στην κορυφή. Έστω και με παιχνίδι λιγότερο, αφού υπολείπεται το αναβληθέν ματς της πρεμιέρας με την ΑΕΛ.

Μπήκε αποφασισμένη να πάρει νωρίς το προβάδισμα η Ομόνοια, πήρε τον έλεγχο του ματς και πίεζε για να πετύχει τον στόχο της. Αφού άντεξε για ένα 20λεπτο η ΠΑΕΕΚ, διάστημα στο οποίο απειλήθηκε ουσιαστικά μία φορά με σουτ του Τσέποβιτς (14’), στη συνέχεια ανέβηκε.

Κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, έβγαινε με καλύτερες προϋποθέσεις στην αντεπίθεση και προηγήθηκε στο 34’ με κεφαλιά του Έσελινγκ. Ευθύνη για το τέρμα που δέχτηκε φέρει ο Φαμπιανό, ο οποίος είδε την μπάλα να φεύγει μέσα από τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και πριν από την ανάπαυλα έφτασαν δύο φορές σε δεύτερο γκολ. Πρώτα με καλό σουτ του Σουμαορό (36’) και κυρίως με το δοκάρι σε σουτ του Δημητρίου και αφού κόντραρε η μπάλα (41’). Η Ομόνοια αρκέστηκε σε ένα σουτ του Μπασιρού στο 39’ προτού λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Η ΠΑΕΕΚ μπήκε με θάρρος στο δεύτερο 45λεπτο και προτού συμπληρωθούν πέντε λεπτά απείλησε με δύο πλάγια σουτ των Ενόχ (48’) και Μπάμπιτς (49’). Οι πράσινοι από την πλευρά τους, παρά τις αλλαγές του Μπεργκ με τους Παπουλή και Κακουλλή (αντί των Μπασιρού και Ζαχαρίου), δεν μπορούσε να μπει απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή.

Είναι χαρακτηριστικό πως πρώτη ευκαιρία του τριφυλλιού καταγράφηκε στο 66’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Παρά την πίεση στη συνέχεια που άσκησε η Ομόνοια, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις, παρά μόνο προϋποθέσεις και μοιραία γνώρισε την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα σε έξι παιχνίδια.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Νάντο (90’+ 4Χατζηκωνσταντή), Κούρος, Σουμαορό, Ντίας (90’+4 Τίμερμανς), Χαραλάμπους (75′ Αριστοτέλους), Ενόχ (86′ Νεοφύτου), Φραγκέσκου, Μπάμπιτς (75′ Καπαρτής).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν (62′ Ψάλτης), Λανγκ, Γιούστε, Λέσγιακς, Ζαχαρίου (46′ Παπουλής), Γκόμεθ (84′ Τζιωνής), Μπασιρού (46′ Κακουλλής), Λοΐζου, Ντίσκερουντ (84′ Παναγιώτου), Τσέποβιτς.

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Σουτ με τον Ντίσκερουντ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Έσελινγκ και χάθηκε η ευκαιρία.

6′ Ο Χούμποτσαν έκανε κακό υπολογισμό, ο Μπάμπιτς πήγε να επωφεληθεί, αλλά πρόλαβε ο Φαμπιάνο και έδιωξε.

10′ Κυριαρχεί η Ομόνοια στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας συντριπτικά την κατοχή, λείπει όμως η μεγάλη φάση.

12′ Αδύναμη κεφαλιά του Τσέποβιτς, δεν ανησυχεί ο Πρόσεκ.

14′ Ο Τσέποβιτς πήρε την πάσα στην περιοχή από τον Γκόμεθ και έκανε διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων. Η καλύτερη φάση του ματς έως τώρα.

19′ Ο Ζαχαρίου εκτέλεσε κόρνερ, ο Πρόσεκ έδιωξε με γροθιές.

20′ Πιέζει η Ομόνοια, ψάχνοντας το προβάδισμα, την ώρα που η ΠΑΕΕΚ δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα και να βγει στην αντεπίθεση.

21′ Νάντο και Χαραλάμπους προσπάθησαν να κάνουν το ένα-δύο λίγο έξω από την περιοχή, αλλά παρενέβη αμυντικός της Ομόνοιας και έδιωξε.

22′ Ο Έσελινγκ πήρε την… μπουκιά από το στόμα του Ζαχαρίου, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει από κοντά.

25′ Κυκλοφορεί κάπως καλύτερα την μπάλα η ομάδα της Κερύνειας, ενώ έχει κοπάσει η πίεση των πρασίνων.

27′ Σέντρα του Ενόχ, κόντρα και κόρνερ.

34′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Έσελινγκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Ντίας! Αδράνησε η άμυνα των πρασίνων, ενώ η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Φαμπιάνο, ο οποίος φέρει ευθύνη.

36′ Ο Σουμαορό έφτασε έξω από την περιοχή και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

39′ Ο Λέσγιακς σέντραρε, οι αμυντικοί έδιωξαν και ο Μπασιρού με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ από το ύψος της περιοχής.

41′ Ο Δημητρίου σούταρε έξβ από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και χτύπησε στο δοκάρι.

45’+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

48′ Αντεπίθεση της ΠΑΕΕΚ με τον Ενόχ να κάνει κακό τελείωμα από δεξιά, εντός της περιοχής.

49′ Ο Μπάμπιτς μπήκε στην περιοχή και σούταρε από δεξιά, η μπάλα έφυγε άουτ.

53′ Ο Λέσγιακς σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Ενόχ και κόρνερ.

61′ Ο Λοίζου έδωσε στον Παπουλή, αυτός προσπάθησε να πασάρει στον Κακουλλή, αλλά έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων.

63′ Ο Τσέποβιτς σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε εντός περιοχής στον Ψάλτη, ο οποίος όμως ξαφνιάστηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία.

66′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, η μπάλα στο δοκάρι.

68′ Μακρινό σουτ του Νάντο, η μπάλα άουτ.

72′ Ο Κακουλλής προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Τσέποβιτς, πρόλαβε και βγήκε όμως ο Πρόσεκ.

74′ Εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, πισινή κεφαλιά του Γιούστε, η μπάλα άουτ.

82′ Ο Κακουλλής μπήκε στην περιοχή και σέντραρε, έδιωξε ο Έσελινγκ.

82′ Εκτός περιοχής σουτ του Νάντο, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

88′ Εντός περιοχής σουτ του Κακουλλή από δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Πρόσεκ.

90′ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

90’+6 Τέλος παιχνιδιού.