Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠΑΕΕΚ – Ολυμπιακός 0-1: ΞεΜΑΚΡΗΣε! (vid)

ΠΑΕΕΚ – Ολυμπιακός 0-1: ΞεΜΑΚΡΗΣε! (vid)

Με «χρυσό» σκόρερ τον Ανδρέα Μακρή (32’) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο, σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος, στο ντεμπούτο του Νεντίμ Τούτιτς στον πάγκο της ομάδας του Τακτακαλά.

Οι μαυροπράσινοι στους 26 πλέον βαθμούς, ξεμάκρυναν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, αυξάνοντας τη διαφορά από τον προτελευταίο Εθνικό (17 β., με αγώνα λιγότερο) στους εννέα βαθμούς. Έκαναν επίσης «άλμα» μιας θέσης, προσπερνώντας τη Δόξα (25 β.) και καταλαμβάνοντας την ένατη θέση. Επόμενος αντίπαλος ο Εθνικός, το Σάββατο 2 Απριλίου στο Δασάκι.

Την 16η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα της Κερύνειας και πέμπτη διαδοχική για το πρωτάθλημα. Παραμένει, έτσι, ουραγός στη βαθμολογία με 15 βαθμούς και βλέπουν την παραμονή τους στην κατηγορία να απομακρύνεται, αφού είναι πια στο -9 από την «ασφαλή ζώνη» και τη Δόξα. Επόμενος αντίπαλος η Ομόνοια, τη Δευτέρα 4 Απριλίου στο ΓΣΠ.

Σε ένα «άνοστο» πρώτος ημίχρονο, με ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στην πρώτη του τελική. Στο 32’ μετά από «κλέψιμο» ο Κα έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Μακρή, που βρέθηκε απέναντι από τον Παναγιώτου και τελείωσε ιδανικά τη φάση. Σε παθητικό ρόλο ήταν η ΠΑΕΕΚ, σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος.

Πιο γρήγορο ρυθμό είχε το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Κερύνειας πήρε μέτρα στο γήπεδο και έψαξε για το γκολ της ισοφάρισης, δημιουργώντας μερικές καλές ευκαιρίες. Οι μαυροπράσινοι, από την άλλη, έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ και προσπάθησαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να φτάσουν στην επίτευξη και δεύτερου γκολ. Αμφότερες δεν τα κατάφεραν και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους…

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Σουμαόρο (46′ Ντίας), Τσόσιτς, Κούρος, Ράμος (88′ Ανδρέας Νεοφύτου), Ενόχ, Βαρέλα (74′ Μπάμπιτς), Κωμοδίκης (46′ Μ. Χαραλάμπους), Καπαρτής, Νούνιτς.

Ολυμπιακός (Νεντίμ Τούτιτς): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Ντιανέ, Μανρίκε, Νάνι, Κονφέ (46′ Σ. Χαραλάμπους), Τιάγκο (84′ Γκουστάβο), Κα (68′ Σάλι), Πεχλιβάνης, Μακρής (68′ Γουίλσον).

AVAR: Σωκράτους Κυριάκος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Χωρίς φάσεις το ματς. Κρατάει μπάλα ο Ολυμπιακός αλλά δεν μπορεί να απειλήσει.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Ράμος, για φάουλ στον Σαμπίνια.

32′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός με τον Μακρής. Έκλεψε από τον Σουμαόρο ο Κα και έδωσε όμορφη κάθετη πάσα στον Κύπριο επιθετικό. Αυτός βγήκε απέναντι από τον Παναγιώτου και τελείωσε ιδανικά τη φάση.

43′ Κίτρινη στον Κονφέ.

45′ Σουτ εκτός περιοχής του Μακρή, άστοχο.

– Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ντίας και Μ. Χαραλάμπους εντός, Σουμαόρο και Κωμοδίκης εκτός.

46′ Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό. Σ. Χαραλάμπους στη θέση του Κονφέ.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Κα, γιατί ζήτησε να δοθεί κίτρινη σε παίκτη της ΠΑΕΕΚ.

51′ Δυνατή κεφαλιά του Καπαρτή, μετά από σέντρα του Κούρου, έφυγε άουτ. Πρώτη τελική στο ματς για την ΠΑΕΕΚ.

53′ Σουτ του Πεχλιβάνη, άστοχο.

62′ Μιλτς αντί Νούνιτς.

63′ Σουτ του Μιλτε, απομάκρυνε ο Μολ.

65′ Από καλή θέση στην περιοχή ο Πεχλιβάνης έκανε το σουτ, έδιωξε ο Παναγιώτου. Στην επαναφορά προσπάθησε ο Μανρίκε, ήταν άστοχος.

68′ Γουίλσον στη θέση του Μακρή και Σάλι σε αυτή του Κα.

74′ Μπάμπιτς αντί Βαρέλα.

84′ Γκουστάβο στη θέση του Τιάγκο.

88′ Εκτός περιοχής σουτ του Γκουστάβο, βρήκε σε παίκτη της ΠΑΕΕΚ και έφυγε σε κόρνερ.

88′ Ανδρέας Νεοφύτου αντί του Ράμος.

89′ Μακρινό σουτ του Α. Νεοφύτου, μπλόκαρε ο Μολ.

– Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+1′ Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Ενόχ από λίγο πλάγια θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, έφυγε έξω.