Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠΑΕΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Όλα στο μηδέν! (vid)

ΠΑΕΕΚ – Ολυμπιακός 0-0: Όλα στο μηδέν! (vid)

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί νωρίς, χωρίς καθόλου ευκαιρίες, ΠΑΕΕΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 στο Μακάρειο για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος και έβαλαν από ένα βαθμό στο… σακούλι.

Δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Κερύνειας, που ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και άφησε πίσω της την Ομόνοια (έχοντας ένα ματς περισσότερο). Στους 12 βαθμούς ανέβηκε στον αντίποδα ο Ολυμπιακός, προσπερνώντας την ΑΕΛ στην τέταρτη θέση (έχοντας δύο αγώνες περισσότερους), με την τρίτη του ισοπαλία στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με πολύ αργό ρυθμό και πολλές διακοπές, την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια ο Ολυμπιακός. Η ΠΑΕΕΚ βρισκόταν σε θέση άμυνας και προσπαθούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία των μαυροπρασίνων. Αμφότερες δημιούργησαν ελάχιστα (έως καθόλου) και αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα στην ανάπτυξη. Ως αποτέλεσμα το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους του πρώτου μέρους.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Κερύνειας, μετά την τριπλή κίνηση του Μάκη Σεργίδη στο ξεκίνημα, να γίνεται πιο επιθετική και να ισορροπεί τον αγώνα. Ξανά όμως οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Το 0-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινκ, Ντίας (90+3′ Ορ), Σουμαόρο, Κούρος, Αριστοτέλους, Γιάνσεν (46′ Χαραλάμπους), Νεοφύτου (46′ Ενόχ), Μπάμπιτς (46′ Νάντο), Καπαρτής (83′ Τίμερμανς).

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Μποβέδα, Σαμπίνια, Ντιανέ, Μποβέδα, Νάνι, Χαραλάμπους (62′ Γκουστάβο), Σάλι (83′ Κα), Σαρφό, Μάντζης, Γουίλσον.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Ολυμπιακός σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά, σε θέση άμυνας η ΠΑΕΕΚ.

26′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, μετά από σέντρα του Χαραλάμπους από δεξιά, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, πέρασε για λίγο έξω.

-Στο 37% – 63% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού.

33′ Επικίνδυνο γύρισμα τους Χαραλάμπους στην περιοχή, απομάκρυνε ο Σουμαόρο.

33′ Από το ύψος της περιοχής συρτό σουτ του Σαρφό, στην αγκαλιά του Πρόσεκ.

35′ Μπήκε στην περιοχή ο Γιάνσεν, καθυστέρησε και γύρισε εκεί που δεν υπήρχε κανένας.

44′ Σουτ του Μποβέδα, στα σώματα.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Τριπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Νάντο, Χαραλάμπους και Ενόχ αντί των Μπάμπιτς, Γιάνσεν και Νεοφύτου.

49′ Βρέθηκε στην περιοχή ο Ενόχ και έκανε το σουτ, έβαλε αμυντικός του Ολυμπιακού.

57′ Πολύ άστοχο σουτ του Ντίας από το ύψος της περιοχής.

61′ Στο έδαφος ο Χαραλάμπους, δεν μπορεί να συνεχίσει.

62′ Στη θέση του ο Γκουστάβο.

68′ Κεφαλιά του Δημητρίου μετά από γύρισμα του Χαραλάμπους, μπλόκαρε εύκολα ο Μολ.

70′ Κίτρινη στον Μάντζη.

79′ Εκτέλεση φάουλ από τον Δημητρίου, πέρασε απ’ όλους η μπάλα.

83′ Κίτρινη στον Σαμπίνια. Είναι η τρίτη και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.

83′ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ, Καπαρτής έξω, Τίμερμανς μέσα.

84′ Αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, Κα αντί Σάλι.

90+3′ Ορ στη θέση του Ντίας.