Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΡΗΣΠΑΕΕΚ-Άρης 0-0: Τρεις και ο… Κούρος! (vid)

ΠΑΕΕΚ-Άρης 0-0: Τρεις και ο… Κούρος! (vid)

Άγονη ισοπαλία στο Μακάρειο ανάμεσα σε ΠΑΕΕΚ και Άρη. Αποτέλεσμα που αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την πρώτη βάσει του τρόπου που αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες, μα και των ευκαιριών.

Και αν νομίζετε ότι ο μεγαλύτερος υπεύθυνος για το μηδέν παθητικό της ομάδας της Κερύνειας ήταν ο τερματοφύλακάς της, Πρόσεκ, πέφτετε έξω! Ο Κούρος ξελάσπωσε τον Πολωνό κίπερ τρεις φορές, διώχνοντας δύο φορές στη γραμμή μετά από σουτ αντιπάλων και μία μετά από παράλληλη σέντρα προτού φτάσει η μπάλα σε επιθετικό της ομάδας της Λεμεσού.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του. Από το εναρκτήριο λάκτισμα πήρε την κατοχή και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων. Η πίεσή του παραλίγο να αποφέρει καρπούς σε τρεις περιπτώσεις πριν από την ανάπαυλα, αλλά δίχως επιτυχία.

Η κορυφαία στιγμή καταγράφηκε στο 20′, όταν ο Πατσέκο έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, νίκησε μεν τον Πρόσεκ, αλλά ο Κούρος έδιωξε με κεφαλιά στη γραμμή. Από εκεί και πέρα, η κεφαλιά του Μανού ήταν άστοχη (22’), όπως και το διαγώνιο σουτ του Στεπίνσκι (34’)

Καλύτερη στιγμή της ΠΑΕΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, η αντεπίθεση και το σουτ του Βαρέλα στο 28’, που υποχρέωσε τον Βάνα να διώξει σε κόρνερ.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο 45λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι πάλευαν για το μηδέν παθητικό.  Οι πράσινοι έχασαν καλές ευκαιρίες, με κορυφαία ένα σουτ του Σπόλιαριτς στο 56’, που εξουδετέρωσε και πάλι στη γραμμή ο Κούρος.

Η ΠΑΕΕΚ είχε μοναδική ευκαιρία στο 73’, όταν ο Αριστεροτέλους έστειλε την μπάλα άουτ και ενώ ήταν μόνος μπροστά στον Βάνα.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινγκ, Σουμαχόρο, Kούρος, Βαρέλα (63′ Ενόχ), Νάντο (77′ Γιάνσεν), Τίμερμανς (90’+4 Κόσιτς), Φραγκέσκου, Χαραλάμπους (46′ Αριστοτέλους), Καπαρτής (Μπάμπιτς 62′).

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Λόπες (83′ Ράντου), Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια, Καζού, Μπογκτάν, Πατσέκο, Σπόλιαριτς (59 Σικόρσκι), Πακέ (70′ Ιωσηφίδης), Γκαρσία, Στεπίνσκι (83′ Γιάγο).

Παρατηρητής διαιτησίας: Παναγιώτης Γερασίμου

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Σούτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα στα χέρια του Πρόσεκ.

13′ Ο Καζού έβγαλε τη συρτή σέντρα, πρόλαβε τον Σπόλιαριτς και έδιωξε σε κόρνερ ο Φραγκέσκου.

20′ Ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση του Πατσέκο, διώχνει με κεφαλιά ο Κούρος.

22′ Εκτέλεσε κόρνερ ο Καζού, άστοχη κεφαλιά του Μανού.

28′ Αντεπίθεση και σούτ του Βαρέλα, σε κόρνερ ο Βάνα.

34′ Καλό διαγώνιο σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

51′ Πολύ καλό εκτός περιοχής σουτ του Στεπίνσκι, η μπάλα μόλις άουτ.

56′ Ο Κούρος διώχνει στη γραμμή μετά από σουτ του Σπόλιαριτς.

60′ Γύρισμα του Μανού στην περιοχή, έδιωξε ο Κούρος.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Καζού στο τείχος, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και σούταρε ξανά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

73′ Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, αλλά ο Αριστοτέλους έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

90′ Ο Μπάμπιτς προσπάθησε να αιφνιδιάσει σουτάροντας, η μπάλα άουτ.

90’+2 Εκτός περιοχής σουτ του Αριστοτέλους, η μπάλα άουτ.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.