Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΠΑΕΕΚ – ΑΕΛ 0-3: Με «τριάρα» την έστειλε στην Β’ Κατηγορία (vid)

ΠΑΕΕΚ – ΑΕΛ 0-3: Με «τριάρα» την έστειλε στην Β’ Κατηγορία (vid)

Χάρις σε γκολ των Νικολεττίδη (30’) και Μαρόσα (75’, 83’) η ΑΕΛ επικράτησε εύκολα με 3-0 της ΠΑΕΕΚ και την έσπρωξε και μαθηματικά στη Β’ Κατηγορία. Τέλος στην Ιστορική πρώτη συμμετοχή της προσφυγικής ομάδας, στην Α’ Κατηγορία, αφού υποβιβάστηκε και οριστικά.

Διατήρησε το εννέα αγώνων (σε πρωτάθλημα και κύπελλο) αήττητο της η ομάδα της Λεμεσού. Με τη 12η συνολικά νίκη της ανέβηκε στους 41 βαθμούς και την κορυφή του Β’ γκρουπ.

19η ήττα στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Κερύνειας και όγδοη διαδοχική. Αυτή ήταν και καταδικαστική, αφού… σκότωσε και τις όποιες λίγες ελπίδες υπήρχαν για παραμονή. Η νέα αγωνιστική περίοδος θα την βρεί στη Β’ Κατηγορία.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Σουμαόρο, Ντίας, Κούρος, Ράμος, Χαραλάμπους (75′ Μιλτς), Βαρέλα (66′ Αριστοτέλους), Κωμοδίκης, Μπάμπιτς (66′ Νούνιτς), Καπαρτής (75′ Ορ).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Κεραυνός, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς (66′ Ριστέφσκι), Μαζάν, Ζντραφκόσκι, Ριέρα (58′ Τόρες), Παπαφώτης, Έουλερ (66′ Ανδρέου), Τσέποβιτς (79′ Μπαλντέ), Νικολεττίδης (58′ Μαρόσα).

Σκόρερ: – / Νικολεττίδης 30′, Μαρόσα 75′, 83′

Κίτρινες: Έουλερ / –

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος.

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Νικολάου Γιώργος.

AVAR: Ηροδότου Ξένια.

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Μακρινό σουτ του Μπάμπιτς, μάζεψε εύκολα ο Κεραυνός.

15′ Σέντρα του Κούρου από αριστερά, έβαλε την προβολή ο Καπαρτής, πέρασε έξω η μπάλα.

– Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, κρατάει περισσότερο μπάλα η ΠΑΕΕΚ.

30′ ΓΚΟΛ 0-1 Μετά από όμορφη συνεργασία από τους παίκτες της ΑΕΛ, έγινε η σέντρα από τον Τσέπβοτις, από αριστερά, με τον Νικολεττίδη με κοντινή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

34′ Καλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ξανά με τον Νικολεττίδη που έκανε το σουτ από καλή θέση στην περιοχή, ήταν άστοχο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

50′ Καλή χαμένη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ, με τον Μπάμπιτς από κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούρου, να αστοχεί.

58′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μαρόσα και Τόρες στις θέσεις των Νικολεττίδη και Ριέρα αντίστοιχα.

61′ Καλή πάσα του Κούρου στον Βαρέλα, άστοχος ο Ουρουγουανός.

66′ Νέα διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ριστέφσκι και Ανδρέου αντί Μεντόγεβιτς και Έουλερ.

66′ Διπλή αλλαγή και για την ΠΑΕΕΚ. Αριστοτέλους και Νούνιτς εντός, Βαρέλα και Μπάμπιτς εκτός.

75′ ΓΚΟΛ 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματα της η ΑΕΛ με τον Μαρόσα, με σουτ εντός περιοχής, μετά από ένα-δύο που έπαιξε με τον Τσέποβιτς.

75′ Μιλτς και Ορ μέσα, Καπαρτής και Χαραλάμπους έξω.

79′ Μπαλντέ αντί Τσέποβιτς.

80′ Καλό σουτ του Κωμοδίκη, άουτ.

83′ ΓΚΟΛ 0-3 Και τρίτο γκολ για την ΑΕΛ, δεύτερο για τον Μαρόσα, μετά από συνεργασία Μπαλντέ-Μαζάν και γύρισμα του Σλοβένου.