Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΠΑΕΕΚ-ΑΕΚ 2-2: Επιβίωσε σε… ταινία τρόμου στο Μακάρειο (vid)

ΠΑΕΕΚ-ΑΕΚ 2-2: Επιβίωσε σε… ταινία τρόμου στο Μακάρειο (vid)

Απίστευτα πράγματα στο Μακάρειο με την ΑΕΚ να παίρνει την μπουκιά από το στόμα της ΠΑΕΕΚ και προκρίνεται στους «8» του κυπέλλου. Σε παιχνίδι που μπήκαν τρία γκολ μεταξύ 78’ και 90’+2, οι κιτρινοπράσινοι είχαν για ήρωα τον Τόμοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-2, που τους χάρισε την πρόκριση μετά το 1-1 στο πρώτο ματς του «ΑΕΚ Αρένα».

Οι κιτρινοπράσινοι είχαν προηγηθεί με τον Ρόμο στο 44’ , οι Κερυνειώτες έφεραν τα πάνω κάτω με σουτ του Ράμος (78’) και κόντρα του Καπαρτή μετά από λάθος του Λεάλ και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν την ιστορική πρόκρισης. Ο Σέρβος αμυντικός, όμως, με εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ έδωσε την πρόκριση στους Λαρνακείς, που… επιβίωσαν σε ταινία τρόμου στο Μακάρειο!

Η AEK πήρε δίκαιο προβάδισμα εις βάρος της ΠΑΕΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Είχε την υπεροχή, ήταν πιο επιθετική και δημιούργησε τις περισσότερες φάσεις. Ο Ρόμο βρήκε πάλι δίχτυα, με κεφαλιά στο 44’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες, με την ομάδα του να πηγαίνει στα αποδυτήρια υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Θα μπορούσε όμως να άνοιγε προηγουμένως το σκορ για τους Λαρνακείς σε μια από τις επικίνδυνες επισκέψεις τους στην περιοχή του Παναγιώτου. Πιο καλή στιγμή, πριν από το τέρμα, μια αντεπίθεση με τον Ρόμο να αστοχεί με σουτ εντός περιοχής στο 42’.

Πάντως, θα μπορούσε να υπάρξει διαφορετική εξέλιξη, καθώς η ΠΑΕΕΚ βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Κομωδίκης σούταρε υποχρεώνοντας τον Λεάλ να διώξει σε κόρνερ.

Όσο για το δεύτερο ημίχρονο, έδειχνε να ελέγχει το ματς η ΑΕΚ, η υπεροχή της ήταν πιο φλύαρη σε σχέση με το πρώτο. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο κόλπο και ήλπιζαν ότι με τις αντεπιθέσεις τους θα «έβρισκαν» το γκολ. Κάτι που πέτυχαν με σουτ του Ράμος στο 78’ και τους έδωσε πίστη για ανατροπή.

Στο 80’ μια ασυνεννοησία στην άμυνα και το κυνήγι μιας φάσης που έμοιαζε χαμένη από τον Καπαρτή, έφερε το βεβιασμένο διώξιμο του Λεάλ, η μπάλα κόντραρε στον Κύπριο επιθετικό και κατέληξε στα δίχτυα.

Η ΠΑΕΕΚ κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, αλλά η ΑΕΚ δεν είπε την τελευταία της λέξη. Ο κεντρικός αμυντικός σούταρε εκτός περιοχής στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης και πέτυχε ένα από τα πιο όμορφα γκολ της καριέρας του (ίσως και το ομορφότερο).

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Δημητρίου, Τσόσιτς, Φραγκέσκου (72′  Μιλτς), Κούρος, Ντίας, Νεοφύτου (72′  Νούνιτς), Σουμαόρο, Κωμοδίκης (62′  Ράμος), Βαρέλα (85′  Αμορέγκεν), Μπάμπιτς (72′  Καπαρτής)

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Εγγλέζου, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (38′  Τάντι) (86′  Ολατούντζι), Λέδες (86′  Ακοράν), Άλτμαν, Εσπινόσα, Φαράζ (72′  Μάμας), Νταρμπισάιρ (73′  Ροσάλες), Ρόμο

Σκόρερ: Ράμος 78′, Καπαρτής 80′ / Ρόμο 44′, Τόμοβιτς 90’+2

Κίτρινες: Φραγκέσκου, Βαρέλα / Ρόμο, Μιλίτσεβιτς

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος.

4ος Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης.

VAR: Νικολάου Γιώργος.

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Πρώτο σουτ από τον Φαράζ, από πλάγια θέση και κόρνερ.

2′ Αναξιοποίητο το κόρνερ, απευθείας άουτ.

3′ Φάουλ σε καλό σημείο για την ΠΑΕΕΚ, που κέρδισε ο Σουμαόρο.

4′ Το φάουλ εκτελείται στο τείχος, ο Κούρος έγινε κάτοχος της μπάλας και με διαγώνιο σουτ την έστειλε άουτ.

7′ Ο Εγγλέζου σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

9′ Εκτός περιοχής, άστοχο σουτ του Γκαρσία.

15′ Ευκαιρία με τον Κωμοδίκη, σώζει ο Λεάλ σε κόρνερ.

21′ Πολύ καλή ενέργεια του Φαράν από αριστερά, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά η σέντρα του ήταν δυνατή και δεν αξιοποιήθηκε.

22′ Σουτ του Εσπινόσα, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

42′ Ο Ρομό μπήκε στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παναγιώτου.

44′ ΓΚΟΛ 0-1! Προβάδισμα για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ρόμο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέντες.

45’+2 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

47′ Προβολή του Ντάρμπισαϊρ, κόντρα και κόρνερ.

51′ Σουτ του Νεοφύτου εκτός περιοχής, πολύ πάνω από την εστία του Λεάλ.

56′ Ο Παναγιώτου μπλόκαρε μετά από κόρνερ του Λέντες και κεφαλιά του Αλτμαν.

60′ Σουτ του Εγγλέζου από αριστερά, μπλόκαρε ο Παναγιώτου.

70′ Ο Εσπινόσα γύρισε, βγήκε ο Παναγιώτου και μάζεψε.

75′ Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τόμοβιτς η ΠΑΕΕΚ, ο διαιτητής έδειξε συνεχίζεται, συμφώνησε το VAR.

78′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ράμος φέρνει το ματς στα ίσα με σουτ εντός περιοχής. Εξετάζεται η φάση για χέρι.

80′ Μετρά το γκολ.

82′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Καπαρτής έβαλε την κόντρα σε διώξιμο του Λεάλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

90’+2 ΓΚΟΛ 2-2! Ο Τόμοβιτς ισοφαρίζει με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ.