ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΣούπερ ανατροπή και... σούπερ πρωταθλήτρια η Ομόνοια (pics)

Σούπερ ανατροπή και… σούπερ πρωταθλήτρια η Ομόνοια (pics)

Με σούπερ ανατροπή η Ομόνοια κατέκτησε το 35ο Σούπερ Καπ και τέταρτο στη σειρά, κερδίζοντας τον Παφιακό με 3-2 σετ μετά από ένα φοβερό αγώνα που έγινε στην παρουσία 500 φιλάθλων στην αίθουσα του Απόλλωνα στη Λεμεσό. Ο αγώνας του Σούπερ Καπ ήταν φοβερός δικαιώνοντας όσους πίστεψαν ότι θα λάμβανε τέτοια μορφή. Oι δυο ομάδες απέκτησαν πολύ ποιοτικούς ξένους τη φετινή χρονιά με τον Γάλλο διεθνή διαγώνιο της Ομόνοιας Μορί Σιντιμπέ να κλέβει την παράσταση.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Παφιακός που κατόρθωσε με σωστές επιλογές να προηγηθεί με 8-5 και ακολούθως 12-8 και 17-10. Η Ομόνοια αντέδρασε και με σερί 4-0 και με εκπληκτικό μπλοκ του Σιντιμπέ, μείωσε σε 19-15. Οι Παφίτες όμως δεν άφησαν το σετ να τους ξεφύγει και έφθασαν στην επικράτηση με 25-20 σε 26 λεπτά. Οι παίκτες του Καμπερίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν 14-8, αφού τα σέρβις του αρχηγού Οικονομίδη δυσκόλεψαν τους πράσινους. Η Ομόνοια είχε προβλήματα τόσο στο σέρβις, όσο και επιθετικά, αφού ο Σιντιμπέ δεν τέλειωνε τις φάσεις. Η παφιακή ομάδα δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφθασε στο σετ με 25-18 σε 28 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια «φώναξε» παρούσα. Ο Μορί Σιντιμπέ έπαιρνε σχεδόν όλες τις φάσεις πάνω του και το σετ πήρε πράσινο χρώμα, όταν ο Παφιακός άρχισε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο σέρβις. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 17-14 στα μέσα του σετ. Ωστόσο, ο Παφιακός με μπλοκ του Οικονομίδη ισοφάρισε σε 18-18, αλλά ο Σιντιμπέ πήρε την κατάσταση πάνω του και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του σετ με 25-23 σε 33 λεπτά. Προσπάθεια επιβολής και κυριαρχίας έγινε από τις δυο ομάδες στην αρχή του τέταρτου σετ. Ο Παφιακός προηγήθηκε 6-4, αλλά ο Σιντιμπέ ανέλαβε δράση και έφερε την ομάδα του στο +1, 8-7.

Η Ομόνοια ανέβηκε αισθητά και πήρε διαφορά τριών πόντων (14-11) αφού ανέβηκε ο Γκούζμαν. Η ομάδα της Πάφου προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως οι πράσινοι δεν επηρεάστηκαν και έφθασαν στο 20-16. Η διαφορά που αυξήθηκε με το τέλος του σετ (25-19), σε 25 λεπτά και το 35ο Σούπερ Καπ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Η Ομόνοια προηγήθηκε με 2-0, ο Παφιακός απάντησε με σερί 5-0 και έκανε το 5-2. Ακολούθως οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, όταν οι πράσινοι πήραν προβάδισμα δυο πόντων, 13-11. Ο Παφιακός ισοφάρισε σε 13-13, αλλά ώς εκεί. Ο Σιντιμπέ ανέλαβε δράση και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του σετ (15-13) σε 16 λεπτά και στη νίκη με 3-2 σετ.

ΣΕΤ: 20-25, 18-25, 25-23, 25-19, 15-13