aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝΠρώτο φετινό «9ποντο» η Ομόνοια, πρώτη 5άρα επί Μπεργκ και άγριες διαθέσεις...

Πρώτο φετινό «9ποντο» η Ομόνοια, πρώτη 5άρα επί Μπεργκ και άγριες διαθέσεις ενόψει Ανόρθωσης

TOY ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Εύκολο βράδυ για την Ομόνοια στο «Στέλιος Κυριακίδης», που πέτυχε τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα εις βάρος της Καρμιώτισσας με 5-1, αφού προηγουμένως επικράτησε των ΑΠΟΕΛ (3-0) και Πάφου (2-1). Οι πράσινοι έχουν να πετύχουν τρία στα τρία εδώ και ένα χρόνο, όταν μεταξύ 12ης και 14ης αγωνιστικής του περασμένου πρωταθλήματος νίκησαν κατά σειρά τη Δόξα (2-0), τη Νέα Σαλαμίνα (3-0) και την ΑΕΚ (3-2) από 8 έως 22 Δεκεμβρίου 2019.

Παραλλήλως, πρόκειται για τη μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη της ομάδας της Λευκωσίας σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Χένινγκ Μπεργκ στον πάγκο της (νίκησε με 5-0 τον Ερμή για το κύπελλο της περασμένης σεζόν). Επίσης, πέντε γκολ και ισάριθμοι διαφορετικοί σκόρερ.

Ήταν παιχνίδι που άρχισε πολύ δυνατά, με φάση πέναλτι που υποδείχτηκε με τη χρήση VAR για ανατροπή του Ασάντε από τον Πέρες στο 1’. Ώσπου να δει ο Γιάννης Αναστασίου τη φάση, να αποφασίσει και στηθεί στην άσπρη βούλα η μπάλα φτάσαμε στο 4’, αλλά ο Παπουλής αστόχησε, βρίσκοντας «δοκάρι».

Εντούτοις, στο 7’ ο Ασάντε είπε «ευχαριστώ» σε πολύ καλή πάσα του Τιάγκο, πέρασε τον Κυριακίδη και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην κενή εστία, ανοίγοντας το σκορ. Ο Παπουλής εξιλεώθηκε στη συνέχεια για το χαμένο πέναλτι, σκοράροντας με πλασέ στο 38’ μετά από νέα τελική πάσα του Τιάγκο. Οι πράσινοι πήραν δίκαια το προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αφού την καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους.

Όταν στο 51’ ο Τζιωνής έκανε το 3-0 (το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά σωστά μέτρησε στη συνέχεια με χρήση VAR) το ματς έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Ωστόσο, στο 55’ ο Τιάγκο έγινε το πρόσωπο του αγώνα καθώς μετά από δύο πάσες πάρε-βάλε, πέτυχε και πανέμορφο γκολ στην κίνηση (έπειτα από σέντρα του Λέσγιακς), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο διπλό των πρασίνων.

Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» άρχισε ήδη να σκέφτεται το ντέρμπι της ερχόμενης Τρίτης με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Ο Χένινγκ Μπεργκ προχώρησε σε μαζικές αλλαγές, ενώ το ίδιο έπραξε και ο συνάδελφός του, Χρύσης Μιχαήλ. Το παιχνίδι είχε κριθεί και απλώς αναμενόταν αν θα επιφύλασσε κάτι αξιοσημείωτο στη συνέχεια. Τελικά, ο Κούσουλος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με κοντινό σουτ, επωφελούμενος καλής κάθετης πάσας του Γκόμες στο 82ο λεπτό. Λίγο μετά, ο ίδιος πέτυχε και δεύτερο γκολ, αλλά ακυρώθηκε σωστά μέσω VAR για φάουλ στον Φράγκου.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό (Σάββα 78′), Μ.Σάσι (Φράγκου 64′), Μπαρκάν, Πέρες, Ι.Σάσι (Καπαρτής 65′), Πολύζος (Καψός 78′), Ρέινολντς (Παχίπης 64′), Νεοφύτου.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Παναγή, Χούμποτσαν, Λανγκ, Κούσουλος, Λέσγιακς, Σέχου, Γκόμεθ (Γκόμες 56′),  Τζιωνής (Κίκο72′), Τιάγκο (Λοΐζου 63′), Παπουλής (Σενέ 64′), Ασάντε (Μποτεάκ 64′).

Σκόρερ: Καπαρτής 88′ / Ασάντε 7′, Παπουλής 38′, Τζιωνής 51′, Τιάγκο 55′, Κούσουλος 82′

AVAR: Γιώργος Σάββα.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Παναγιώτης Γερασίμου.

ΤO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Άρχισε το παιχνίδι.

1′ Πέναλτι ζητά η Ομόνοια για ανατροπή του Ασάντε από τον Πέρες. Γίνεται έλεγχος από τον VAR.

2′ O Γιάννης Αναστασίου πήγε να δει τη φάση.

3′ Ο Αναστασίου σφύριξε πέναλτι.

4′ Ο Παπουλής εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στο  οριζόντιο δοκάρι.

7′ ΓΚΟΛ! Ο Ασάντε πήρε την πάσα του Τιάγκο, πέρασε τον Κυριακίδη και δεν είχε πρόβλημα να στείλει την μπάλα στην άδεια εστία, έστω και από πλάγια θέση.

12′ Πολύ καλή απόκρουση του Κυριακίδη μετά από δυνατό σουτ του Λέσγιακς.

-30′ Φάση μετά από ώρα στο ματς, η πρώτη για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Μόμο Σάσι από δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε πράσινους αμυντικούς.

38′ ΓΚΟΛ! Νέα ασίστ για τον Τιάγκο, με τον Παπουλή να την αξιοποιεί και πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

51′ ΓΚΟΛ! Ακυρώνεται αρχικά γκολ του Τζιωνή για οφσάιντ. Ήταν καλυμμένος, κάτι που έδειξε και ο VAR και έτσι η μπάλα στήθηκε στη σέντρα.

55′ ΓΚΟΛ! Γκολάρα από τον Τιάγκο με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Λέσγιακς.

69′ Ο Σενέ υπό πίεση, αλλά από ευνοϊκή θέση, σούταρε και έστειλε την μπάλα πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81′ Καλό σουτ του Γκόμες, η μπάλα μόλις άουτ.

82′ ΓΚΟΛ! Ο Γκόμες σέρβιρε στον Κούσουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή σαν σέντερ φορ και σούταρε στα δίχτυα.

87′ ΓΚΟΛ! Μείωσε η Καρμιώτισσα με σουτ του Καπαρτή, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

88′ Ακυρώθηκε γκολ του Κούσουλου ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από σέντρα του Λοΐζου. Ο διαιττής πήγε να δει το VAR, για υποψία φάουλ στον Φράγκου και το γκολ δεν μέτρησε.