Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια: Το τελευταίο (αχώνευτο) πάθημα

Ομόνοια: Το τελευταίο (αχώνευτο) πάθημα

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Καταφανώς υπέρ της Ομόνοιας είναι η προϊστορία στις αναμετρήσεις της με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Από τη σεζόν 2001-02 και μετά, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν 11 φορές με γηπεδούχο την Ομόνοια.

Λίγες φορές αφού από τις έξι τελευταίες σεζόν τις πέντε ο Ολυμπιακός ήταν στη Β’ Κατηγορία. Σ’ αυτή τη σειρά των αγώνων, η Ομόνοια μέτρησε εννέα νίκες και δύο ματς τελείωσαν ισόπαλα (21-6 ο συντελεστής τερμάτων).

Μάλιστα, η τελευταία ισοπαλία ήταν πρόπερσι, όταν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (1-1), μετά από τραγικό λάθος του Φελτχούιζεν. Τότε στον πάγκο της Ομόνοιας ήταν ο Πάμπος Χριστοδούλου, προπονητής του Ολυμπιακού σήμερα, που είχε χαρακτηρίσει τον τρόπο που χάθηκε η νίκη «αχώνευτο». Η προηγούμενη ισοπαλία (2-2) ήταν την περίοδο 2010-11.