Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια: Το καρέ νικών και τα ζόρια

Ομόνοια: Το καρέ νικών και τα ζόρια

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Αήττητη είναι η Ομόνοια στις αναμετρήσεις της με αντίπαλο τον Άρη στο ΓΣΠ την τελευταία δεκαετία. Προηγουμένως η ομάδα της Λευκωσίας είχε πετύχει μεγάλα σκορ απέναντι στους πράσινους της Λεμεσού, με κορυφαίο το 10-0 τη σεζόν 1992-93.

Τα τελευταία δέκα χρόνια η Ομόνοια στην έδρα της αναμετρήθηκε σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Άρη έξι φορές, αφού κάποιες σεζόν η ομάδα της Λεμεσού αγωνιζόταν στη Β’ Κατηγορία. Η Ομόνοια, λοιπόν, πέτυχε 4 νίκες, ενώ δύο ματς έληξαν ισόπαλα. Οι δυο επιτυχίες ήταν με το στενό σκορ (2-1), δείγμα ότι ο Άρης βάζει δύσκολα στο «τριφύλλι».

Στην περσινή σεζόν η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με το στενό 2-1 στο ΓΣΠ, παρόλο που ήταν εμφανώς καλύτερη και έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, με γκολ του Ασίς (28’, 44’), ενώ ο Άρης μείωσε με τον Ράνο (75’) και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό του στα τελευταία λεπτά.

Αύριο, η Ομόνοια θα επιδιώξει να φθάσει στη νίκη, την πέμπτη τα τελευταία 10 χρόνια και να χαράξει πορεία για ένα καλύτερο αύριο. Θα είναι ευχής έργον για την ομάδα του Κάρβερ να προηγηθεί νωρίς αλλά και να φθάσει σε άνετη επικράτηση.