Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια: Τελευταία ζορίζεται

Ομόνοια: Τελευταία ζορίζεται

ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΛΗ

Η Ομόνοια είναι το φαβορί απέναντι στον Ερμή, όπου κι αν διεξάγονται οι μεταξύ τους αναμετρήσεις. Απομένει να το επιβεβαιώσει και στον αγωνιστικό χώρο του σταδίου «Αμμόχωστος» αύριο βράδυ, αφού τα τελευταία χρόνια ζορίζεται και έχει συχνά απώλεια βαθμών. Τις τελευταίες δύο σεζόν δεν πανηγύρισε, καθώς γνώρισε πέρσι την ήττα και πρόπερσι έμεινε στην ισοπαλία. Τελευταία επιτυχία ήταν την περίοδο 2015-16, με το στενό 1-0. Από την περίοδο 1983-84, όταν ο Ερμής βρέθηκε για πρώτη φορά στην Α’ Κατηγορία, έως και πέρσι, οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν 14 φορές στην έδρα των «φτεροπόδαρων». Η Ομόνοια πανηγύρισε 8 φορές, δέχθηκε 2 ήττες και 4 ματς τελείωσαν ισόπαλα.

Στον πιο κάτω πίνακα, αναλυτικά τα αποτελέσματα με γηπεδούχο την ομάδα της Αραδίππου: