Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια – ΕΝΠ: Ο MVP, η κρίσιμη φάση και το πέναλτι που ζήτησαν οι «πράσινοι»

Ομόνοια – ΕΝΠ: Ο MVP, η κρίσιμη φάση και το πέναλτι που ζήτησαν οι «πράσινοι»

Σπουδαίο ταλέντο ο Λοΐζος Λοΐζου με ποδοσφαιρικό θράσος και με την «πρώτη» έστρεψε τα φώτα πάνω του. Στα 16 του χρόνια έπαιξε για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος με τη φανέλα της Ομόνοιας και πέτυχε ένα όμορφο γκολ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ των πρασίνων στη νίκη επί της ΕΝΠ. Πρόκειται για έναν από τους πιο υποσχόμενους ταλαντούχους ποδοσφαιριστές και δεν είναι τυχαίο που σε τόσο νεαρή ηλικία ο Μπεργκ τον εμπιστεύθηκε. Το μέλλον είναι μπροστά του…

Η καθοριστική φάση

Το γρήγορο γκολ βοήθησε την Ομόνοια από κάθε άποψη, ωστόσο το δεύτερο, που πέτυχε ο Κούσουλος στο 82’, ήταν καθοριστικό. «Κλείδωσε» το τρίποντο για τους πράσινους και σκότωσε κάθε ελπίδα του Παραλιμνίου για να φύγει με κέρδος από το ΓΣΠ.

Η διαιτησία

Το μεγάλο λάθος δεν έγινε από τον Ροβέρτο Κώστα. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ριέρα, όμως ο διαιτητής φαίνεται να έκρινε ότι τα χέρια του μέσου του Παραλιμνίου ήταν κολλημένα στα σώμα του. Από τον Κώστα έγιναν κάποια λάθη στον πειθαρχικό έλεγχο. Καλή κρίνεται η παρουσία των βοηθών.