aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια: Ανυπέρβλητο το εμπόδιο της Ντιναμό, και τώρα Φλόρα Ταλίν!

Ομόνοια: Ανυπέρβλητο το εμπόδιο της Ντιναμό, και τώρα Φλόρα Ταλίν!

Ανυπέρβλητο ήταν τελικά το εμπόδιο της Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την Ομόνοια. Οι πράσινοι ηττήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά με 1-0 από τους Κροάτες για τον επαναληπτικό αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ στο «ΓΣΠ». Σκόρερ για την κροατική ομάδα ο Μενάλο.

Με συνολικό σκορ 3-0 η Ντιναμό πέρασε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λέγκια Βαρσοβίας και έστειλε την Ομόνοια στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, με αντίπαλο τη Φλόρα Ταλίν.

Οι ποδοσφαιριστές του Χένινγκ Μπεργκ δεν μπόρεσαν στο δεύτερο ημίχρονο να επιβληθούν της αντιπάλου της, η οποία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τον «εξαργύρωσε» με το Μενάλο, που ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση πρόκριση.

Στην κατοχή της είχε τον έλεγχο της μπάλας η Ομόνοια, στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι ποδοσφαιριστές της Ντιναμό ήταν σε θέση άμυνας στο μεγαλύτερο μέρος και προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» με αντεπιθέσεις. Οι πράσινοι ωστόσο δυσκολεύτηκαν αρκετά να δημιουργήσουν επικίνδυνες προϋποθέσεις μπροστά στα καρέ του Λιβάκοβιτς, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων.

Το εκτός περιοχής συρτό σουτ του Ζόρντι Γκόμεθ στο 16’ ήταν η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία της Ομόνοιας στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 29’. Ο Λέτσγιακς με εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, καθυστέρησε όμως λίγο να γυρίσει και έδωσε τον χρόνο στον Λιβάκοβιτς να βγει και να απομακρύνει σε κόρνερ.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως παρά το σκληρό παιχνίδι των ποδοσφαιριστών του Νταμίρ Κράζναρ, ο Σουηδός διαιτητής Νίμπεργκ δεν έδειξε ούτε μια κίτρινη κάρτα σε αυτούς, παρά μόνο στον Γκόμεθ στο 17ο λεπτό.

Ένα άλλο πρόσωπο, διαφορετικό απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο εμφάνισε η Ομόνοια στο δεύτερο μέρος. Οι πράσινοι δυσκολεύονταν αρκετά να κρατήσουν μπάλα και να απειλήσουν. Οι Κροάτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα και δημιουργούσαν την μια ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Φαμπιάνο να σώζει στις περισσότερες περιπτώσεις. Τελικά η Ντιναμό βρήκε το γκολ, στο 78’ με τον Μενάλο. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς, ο 25χρονος πήρε την πισινή κεφαλιά και νίκησε το τερματοφύλακα των πρασίνων, που δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Κάπου εκεί η υπόθεση πρόκριση απομακρύνθηκε οριστικά για την Ομόνοια. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσγιακς, Ντίσκερουντ (88′ Ψάλτης), Μποτεάκ(76′ Κακουλής), Γκόμεθ, Λοϊζου (76′ Παπουλής), Τζιωνής (76′ Ντούρις), Τσέποβιτς.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Νταμίρ Κρζναρ): Λιβάκοβιτς, Ριστόφσκι, Θέοφιλ-Καθρίν, Λαουρίτσεν, Μουμπάτζιε, Γιάκιτς, Ιβάνουσετς, Μίσιτς (81′ Φράνγιτς), Μάγιερ (81′ Γκογιάκ), Όρσιτς (65′ Μενάλο), Πέτκοβιτς.

Σκόρερ: – / Μενάλο 78′

Κίτρινες: Γκόμεθ / Θεοφίλ-Καθρίν, Μενάλο, Πέτκοβιτς.

Στάδιο: «ΓΣΠ».

Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία).

Βοηθοί διαιτητές: Μάμποντ Μπέιγκι (Σουηδία), Αντρέας Σόντερκβιστ (Σουηδία).

4ος διαιτητής: Άνταμ Λάντεμπακ (Σουηδία).

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

10′ Χωρίς φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο, με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας.

13′ Άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα Λοϊζου και Μποτεάκ, ο Γάλλος βρέθηκε στην περιοχή, ωστόσο το γύρισμα του πήγε σε αντίπαλο.

16′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την Ομόνοια. Ο Ζόρντι Γκόμεθ έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Γκόμεθ, για φάουλ στον Πέτκοβιτς.

20′ Επικίνδυνα μπήκαν στην περιοχή οι Κροάτες, πρόλαβε ο Λέτσγιακς και έκοψε τον Όρσιτς,. Μπλόκαρε εύκολα ο Φαμπιάνο στη συνέχεια.

22′ Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, στη σωστή θέση ο Κροάτης τερματοφύλακας μάζεψε.

29′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λέτσγιακς έκανε εξαιρετική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, δεν γύρισε όμως όπως έπρεπε την μπάλα, πρόλαβε ο Λιβάκοβιτς βγήκε και έδιωξε σε κόρνερ.

34′ Σουτ του Πέτκοβις, κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

35′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Λαουρίτσεν πήρε την κεφαλιά, ψηλά πάνω από τα δοκάρια έφυγε η μπάλα.

39′ Σουτ του Τζιωνή από το ύψος της περιοχής, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

40′ Ο Λοϊζου βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, έκανε το σουτ, έκοψε με προβολή ο Μίσιτς.

45′ Πολύ μακρινό σουτ του Όρσιτς, προσπάθησε να αιφνιδίασει τον Φαμπιάνο, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Βραζιλιάνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Λάθος του Λοϊζου, έκλεψε ο Όρσιτς, μπήκε όμορφα στην περιοχή, πρόλαβε και τον έκοψε την τελευταία στιγμή ο Λανγκ, έδιωξε σε κόρνερ.

53′ Κεφαλιά του Γιάκιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πολύ ψηλά έξω η μπάλα.

53΄Κίτρινη κάρτα στον Θεοφίκ-Καθρίν για φάουλ στον Λοϊζου.

55′ Παρατηρήσεις στον Χένινγκ Μπεργκ από τον διαιτητή,  για διαμαρτυρίες του Νορβηγού για το σκληρό παιχνίδι των Κροατών.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντιναμό. Έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση ο Όρσιτς, κόντραρε στον Σέχου η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

61′ Τέταρτο σερί κόρνερ για τη Ντιναμό. Εντυπωσιακή απέκρουση του Φαμπιάνο στην πολύ δυνατή κεφαλιά του Λαουρίτσεν.

62′ Ξανά οι Κροάτες στην επίθεση, ο Όρσιτς έκανε το σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

63′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Κροάτες. Έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας ο Όρσιτς, έφυγε απέναντι από τον Φαμπιάνο που του είπε όχι και έδιωξε σε κόρνερ. Πιέζουν οι ποδοσφαιριστές της Ντιναμό.

65′ Πρώτη αλλαγή στο ματς, Μενάλο στη θέση του Όρσιτς.

70′ Νέα καλή στιγμή για τη Ντιναμό, με τον Μενάλο που πέρασε πριν λίγο στο ματς, που βρέθηκε σε καλή θέση μεσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, ξανά ο Φαμπιάνο ήταν εκεί.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Μενάλο για φάουλ στον Γκόμεθ.

75′ Τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, πρέπει να ανεβάσει ρυθμό η Ομόνοια.

76′ Πολύ μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μάγιερ, πολύ δυνατή αλλά άστοχη.

76′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοιας, Κακουλλής αντί Μποτεάκ, Παπουλής αντί Λοϊζου και Ντούρις αντί Τζιωνή.

78′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ντιναμό, με πισινή κεφαλιά του Μενάλο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς.

81′ Φράνγιτς στη θέση του Μίσιτς και Γκογιάκς στη θέση του Μάγιερ.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτκοβιτς.

88′ Ψάλτης αντί Ντίσκερουντ.

90+3′ Καλό σουτ του Λέτσγιακς εκτός περιοχής, λίγο έξω.