ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΟμόνοια: Άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης!

Ομόνοια: Άνοιξε την πόρτα της πρόκρισης!

Η Ομόνοια εμφανίστηκε πανέτοιμη στον πρώτο αγώνα για τους «16» του CEV Challenge Cup Ανδρών κερδίζοντας ως φιλοξενούμενη στο «Λευκόθεο» την Στρούμιτσα Σκοπίων με 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-18) σε 70 λεπτά και «άνοιξε την πόρτα» της πρόκρισης που θα σηματοδοτήσει μια νέα τεράστια επιτυχία για το κυπριακό βόλεϊ.

Ο Σάββας Σάββα προετοίμασε άριστα τους παίκτες του και αύριο (3/11) στις 13:00, πάλι στο κεκλεισμένων των θυρών «Λευκόθεο» θα επιδιώξουν τη δεύτερη νίκη και την πρόκριση. Η Ομόνοια ευνοείται και με ήττα 2-3. Σε περίπτωση ήττας 0-3 ή 1-3 οι «τριφυλλοφόροι» θα διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Συνολικά, η Ομόνοια συγκέντρωσε στον πρώτο αγώνα 75 πόντους και δέχθηκε 57.

Η Ομόνοια ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-20 σε 25’ αφού ήταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ. Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Σκοπίων προηγήθηκε μέχρι 17-15. Η Ομόνοια ισοφάρισε και με σερί 4-1 προηγήθηκε 19-17 σε ένα καθοριστικό σημείο του σετ. Οι πράσινοι πιο έμπειροι στην τελική ευθεία προηγήθηκαν με 22-19 για να «καθαρίσουν» το σετ με 25-19 σε 22’.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια μπήκε καλύτερα και παρόλο που η Στρούμιτσα ήταν κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια οι πράσινοι πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν 21-16 και τελικά πήραν το σετ με 25-18 σε 23’.

Κορυφαίος πετοσφαιριστής των πρασίνων και του αγώνα ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 22 πόντους.