aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Διεθνή Αθλητικά Νέα | Διεθνή Ποδοσφαιρικά ΝέαEUROPA LEAGUEΦλόρα - Ομόνοια: Στους ομίλους με τη συνήθεια που έγινε λατρεία! (vid)

Φλόρα – Ομόνοια: Στους ομίλους με τη συνήθεια που έγινε λατρεία! (vid)

Ότι δεν κατάφερε να πετύχει στο ευρωπαϊκό παρελθόν της η Ομόνοια το κατάφερε εις διπλούν σε λιγότερο από ένα χρόνο και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο: τη διαδικασία των πέναλτι και με ήρωα τον Φαμπιάνο.

Οι πρωταθλητές Κύπρου δεινοπάθησαν, έπαιξαν με τη φωτιά και λίγο έλειψε να καούν απέναντι σε ένα αντίπαλο χαμηλότερης δυναμικότητας, αλλά κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Φλόρα Ταλίν, προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και παράλληλα «κλείδωσαν» συμμετοχή τουλάχιστον στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, που εξασφαλίζουν έσοδα 2.940.000 ευρώ (διαβάστε εδώ αναλυτικό ρεπορτάζ)

Οι πράσινοι αναδείχθηκαν ηττήθηκαν 2-1 από την Φλόρα στο Ταλίν και σε συνδυασμό με τη νίκη τους 1-0 στο ΓΣΠ ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, αφού πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ δεν ισχύει. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στα 30 λεπτά που ακολούθησαν και ο νικητής του ζευγαριού κρίθηκε στα πέναλτι.

Στη ρώσικη ρουλέτα το κλειδί της επιτυχίας κρατούσε για άλλη μια φορά ο Φαμπιάνο Ριμπέιρο. Ο Βραζιλιάνος υπερήρωας της Ομόνοιας ήταν αυτός που απέκρουσε το πέναλτι του Ράινκορτ και χάρισε με σκορ 5-4 τη νίκη στο «τριφύλλι». Η ιστορία επαναληφθηκε ένα χρόνο αργότερα, αφού η ιστορική πρώτη συμμετοχή των πρωταθλητών Κύπρου σε ευρωπαϊκό όμιλο προήλθε με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι, ενώ η Ομόνοια πανηγύρισε το Σούπερ Καπ και πάλι με επιτυχία στη διαδικασία των πέναλτι επι της Ανόρθωσης.

Για το «τριφύλλι» βρήκαν δίχτυα στα πέναλτι οι Γκόμεθ, Παπουλής, Ατιέμγουεν, Ψάλτης και Γιούστε, ενώ αστόχησε ο Λανγκ. Αντίπαλος των πρασίνων στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα είναι η δευτεραθλήτρια Βελγίου την περσινή σεζόν, Άντβερπ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 19 Αυγούστου στο ΓΣΠ και στις 26 του ίδιου μήνα στο Βέλγιο.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ είχε να αντιμετωπίσει, πέραν των Εσθονών, και τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που παρουσιάστηκαν πριν (Tσέποβιτς) και κατά τη διάρκεια (Μποτεά) του αγώνα, γεγονός που έκαναν δυσκολότερο το έργο του «τριφυλλιού» και είχαν ως αποτέλεσμα να περάσει πολύ δύσκολες στιγμές στην «Λε Κοκ Αρένα».

Απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα της 53ης (!) χώρας στην κατάταξη της ΟΥΕΦΑ, πάνω μόνο από Σαν Μαρίνο και Ανδόρα η Ομόνοια έκανε τα εύκολα δύσκολα και καρδιοχτύπησε μέχρι να καταφέρει να πετύχει το ζητούμενο.

Το γκολ του Κακουλλή στο 43’ έδειχνε να απλοποιεί την κατάσταση για την Ομόνοια, όμως το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε «εφιάλτης». Στο 48’ ο Σάπινεν εκμεταλλεύθηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Ομόνοιας από τους Λανγκ και Παναγιώτου και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 88’ απέφυγε τον Γιούστε και πέτυχε το 2-1. Μάλιστα, οι Εσθονοί είχαν καλές στιγμές για να πετύχουν κι άλλα τέρματα. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας έκαναν οι Γιούστε και Ατιέμγουεν, ενώ χρησιμοποιήθηκαν επίσης οι νεαροί Ζευκής και Ασημένος.

Φλόρα (Γιούργκεν Χεν): Ίγκονεν, Λίλαντερ, Καλάστε (83′ Λούκα), Κουσκ, Πουργκ, Ογιάμα, Μίλερ (77′ Αλίκου), Βασίλιεφ (112′ Σάιν), Πουμ (77′ Σόμετς), Ζένιοφ, Σάπινεν (109′ Ρέινκορτ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου (116′ Ατιέμγουεν), Παναγιώτου, Λανγκ, Κίκο (81′ Γιούστε), Ντίσκερουντ (116′ Ασημένος), Γκόμεθ, Μποτεάκ (52′ Παπουλής), Τζιωνής, Λοΐζου (85′ Ψάλτης), Κακουλλής (91′ Ζευκής).

Σκόρερ: Σάπινεν 48′, 88′ / Κακουλλής 43′

Κίτρινες: Πουμ, Βασίλιεφ, Κουσκ (2), Καλάστε, Αλίκου, Σόμετς, Ογιάμα. / Κακουλλής, Λοΐζου, Κίκο, Φαμπιάνομ Ζευκής.

Αποβολές: Κουσκ  120′ / –

Διαιτητής: Ιβάν Κρούζλιακ (Σλοβακία).

Α’ Βοηθός: Μπράνισλαβ Χάνκο (Σλοβακία).

Β’ Βοηθός: Γιαν Πόζορ (Σλοβακία).

4ος: Πίτερ Κράλοβιτς (Σλοβακία).

Έναρξη αγώνα.

3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Λοΐζου έδωσε πάσα στον Σέχου, ο οποίος έκανε συρτή σέντρα και ο Μποτεάκ σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

6′ Ατομική προσπάθεια του Μποτεάκ, ο Γάλλος έκανε το σουτ ο Ίγκονεν έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Kρατάει περισσότερο μπάλα η Φλόρα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, αλλά η Ομόνοια βρίσκει χώρους στην αντεπίθεση και πρέπει να το εκμεταλλευθεί. Οι πρωταθλητές Κύπρο είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στα μετόπισθεν στα αρχικά στάδια του αγώνα.

23′ Τρίτη ευκαιρία για την Ομόνοια και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μποτεάκ, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30′ Στο 0-0 οι δύο ομάδες μετά από μισή ώρα παιχνιδιού. Η Ομόνοια είναι σαφώς ανώτερη ομάδα από την Φλόρα Ταλίν και είναι στο χέρι της η υπόθεση πρόκριση.

31′ Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ ο Φαμπιάνο δεν είχε κανένα πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα.

38′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Φλόρα, ο Φαμπιάνο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ την μπάλα στο μακρινό σουτ του Μίλερ.

39′ Ευκαιρία για την Ομόνοια κάνει φτερά, ο Κακουλλής με το εξωτερικό φάλτσο έκανε καλή σέντρα, ο Λοΐζου δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας, ενώ ο Μποτεάκ έπιασε αέρα.

43′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Ανδρόνικο Κακουλλή! Μετά από λάθος των Εσθονών και φάση διαρκείας στην περιοχή της Φλόρα ο Κύπριος επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

45′ Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ομόνοια στην υπόθεση πρόκριση. Θυμίζουμε ότι έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ. Επομένως οι Εσθονοί χρειάζονται δύο τέρματα για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Tέλος πρώτο ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

47′ Τραυματίστηκε ο Σάπινεν και μένει προσωρινά εκτός.

48′ ΓΚΟΛ για την Φλόρα με τον Σάπινεν. Σέντρα από δεξιά με τον Λίλαντερ, ολιγωρία στην άμυνα της Ομόνοιας από τους Λανγκ και Παναγιώτου και οι Εσθονοί ισοφάρισαν σε 1-1.

51′ Μένει στο έδαφος ο Μποτεάκ και κάνει νόημα στον πάγκο για αλλαγή. Ετοιμάζεται ο Παπουλής.

53′ Αδύναμο σουτ του Τζιωνή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ίγκονεν.

56′ Απειλεί η Φλόρα με τον Λίλαντερ ο Φαμπιάνο απέκρουσε και ακολούθως η μπάλα έφυγε κόρνερ σε προσπάθεια του Βασίλιεφ.

57′ Νέο σουτ του Ογιάμα η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Πιέζουν οι Εσθονοί.

59′ Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ ο Φαμπιάνο μάζεψε την μπάλα.

63′ Κίτρινη στον Κακουλλή για διαμαρτυρίες.

68′ Στο έδαφος ο Λοΐζου, ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες της Ομόνοιας, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

68′ Στην εξέλιξη της φάσης ο Ζένιοφ έχασε σπουδαία ευκαιρία, καθώς βρέθηκε σε θέση βολής όμως δεν βρήκε στόχο.

76′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, διπλή, ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ ο Ίγκονεν απέκρουσε ασταθώς και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Κακουλλής έφυγε έξω.

81′ Περνά πολύ δύσκολες στιγμές η άμυνα της Ομόνοιας, κόρνερ του Βασίλιεφ ο Κουσκ έκανε την προσπάθεια η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

86′ Οι Εσθονοί αυξάνουν την πίεση, αμύνεται μαζικά η Ομόνοια και προσπαθεί να πάρει την πρόκριση.

88′ ΓΚΟΛ για την Φλόρα με σκόρερ και πάλι τον Σάπινεν, 2-1! Άδειασε τον Γιούστε και νίκησε τον Φαμπιάνο ο ποδοσφαιριστής των Εσθονών. Δεν αντέδρασε σωστά ούτε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας των πρασίνων.

90′ Εάν παραμείνει το αποτέλεσμα αυτό (2-1) ο αγώνας οδηγείται στην παράταση.

90+1′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+1′ Σέντρα του Ψάλτη, προβολή του Κακουλλή η μπάλα έξω.

90+4′ Μακρίνο σουτ του Βασίλιεφ ο Φαμπιάνο μάζεψε σταθερά.

Τέλος στην κανονική διάρκεια του αγώνα. 2-2 το σύνολο των τερμάτων για τις δύο ομάδες και οδηγούμαστε στην παράταση.

Έναρξη παράτασης.

91′ Σουτ του Τζιωνή η μπάλα έξω.

92′ Σέντρα του Παναγιώτου ο Παπουλής έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

100′ Ο Φαμπιάνο σώζει την Ομόνοια σε τετ α τετ με τον Σάπινεν. Ο επιθετικός της Φλόρα κέρδισε τον Γιούστε στην ταχυτήτα με τον Ισπανό να τον παρενοχλεί και τον Βραζιλιάνο να πέφτει στα πόδια του και να μαζεύει την μπάλα.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου παράτασης.

115′ Κεφαλιά του Πουρκ ο Φαμπιάνο δεν ανησύχησε.

116′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Παπουλή η μπάλα έξω.

116′ Απειλεί η Φλόρα, ο Ζένιοφ έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Γιούστε και έφυγε κόρνερ.

118′ Ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή, όμως έκανε το σουτ με το κακό του πόδι (δεξί) και έστειλε την μπάλα αδύναμα στην αγκαλιά του Ίγκονεν.

120′ Δεύτερη κίτρινη κόκκινη στον Κουσκ για φάουλ στον Ατιέμγουεν εκτός περιοχής, πλάγια δεξιά.

Τέλος και της παράτασης. Ο νικητής του ζευγαριού θα κριθεί στα πέναλτι!

Θυμίζουμε πως και πέρυσι η Ομόνοια εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους με νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στα πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι

Τζόρντι Γκόμεθ και 1-0 για την Ομόνοια.

Ογιάμα και 1-1 ισοφαρίζει η Φλόρα.

Φώτης Παπουλής και 2-1 για την Ομόνοια.

Ζένιοφ και 2-2. Έπεσε στη σωστή γωνία ο Φαμπιάνο αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Ατιέμγουεν και 3-2. Πολύ ωραία εκτέλεση από τον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας, έστειλε την μπάλα δεξιά στη γωνία και τον Ίγκονεν αριστερά.

Λιλάντερ και 3-3 ισοφαρίζει η Φλόρα.

4-3 από τον Πάρη Ψάλτη. Σούταρε με δύναμη στο κέντρο της εστίας ο αμυντικός της Ομόνοιας.

Αστοχεί ο Λούκα, στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και η Ομόνοια είναι κοντά στην πρόκριση!

Ο Λανγκ στέλνει την μπάλα έξω αριστερά και πετά την ευκαιρία στα σκουπίδια για την Ομόνοια.

Αλίκου, ισοφαρίζει σε 4-4 για την Φλόρα.

Έκτορ Γιούστε και 5-4 για την Ομόνοια.

Ο Φαμπιάνο αποκρούει το πέναλτι του Ράινκορτ και στέλνει την Ομόνοια ξανά στους ομίλους!