aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑΕρυθρόλευκη «σφαλιάρα» στην Ομόνοια 22 χρόνια μετά (pics/vid)

Ερυθρόλευκη «σφαλιάρα» στην Ομόνοια 22 χρόνια μετά (pics/vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Για άλλο ένα παιχνίδι, η Ομόνοια στα πιο μεγάλα θέλω κάνει… πίσω, ενώ η Νέα Σαλαμίνα κάνει… μπροστά. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 1-0 επί των πρασίνων στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής, με τον Κίγκσλι να έχει τη λύση για την ομάδα του. Αυτή είναι η Τρίτη συνεχόμενη ήττα για το «τριφύλλι», με την ομάδα του Ολίβα να παρουσιάζει για άλλο ένα ματς τις αδυναμίες της που δεν είναι άλλες από τη δημιουργία φάσεων και το σκοράρισμα. Στα αξιοσημείωτα, το χαμένο πέναλτι του Χριστοφή στο 90’+1, αλλά και το γεγονός πως αυτή είναι η πρώτη νίκη της Νέας Σαλαμίνας μετά από 22 χρόνια.

Ανούσια κατοχή για τους πράσινους, ουσιώδες για τους ερυθρόλευκους ήταν η εικόνα του πρώτου μέρους στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή». Ο Ολίβα, παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε (σ.σ. 5) στην αρχική ενδεκάδα, η εικόνα παρέμεινε η ίδια, καθώς έφτανε στην πηγή (περιοχή) και δεν έπινε… νερό (σκόραρε). Πάμε να τα πάρουμε από την αρχή. Στο πρώτο 20λεπτο δεν σημειώθηκαν αξιοσημείωτες ευκαιρίες, αφού το σουτ του Σοάρες (7’), οι κεφαλιές των Γκαφούρ (10’), Μαργκάσα (12’) και Ντάρμπισαϊρ (14’) δεν απείλησαν τους κίπερ των δύο ομάδων.

Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε από τους γηπεδούχους όταν ο Μαργκάσα εκτέλεσε το φάουλ, και ο Φουστάρ έπιασε ανενόχλητος τη κεφαλιά με τον Μεχίας να δηλώνει «παρών» (15’). Τρία λεπτά αργότερα, η Ομόνοια «απάντησε» και σημείωσε τη πρώτη της καλή φάση όταν ο Γκόμεθ έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στα σώματα και στο… ριμπάουντ ο ίδιος ποδοσφαιριστές έκανε τη προβολή η οποία κατέληξε λίγο έξω. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη βρήκε τον δρόμο για τα δίκτυα με τον… συνήθη ύποπτο Κίγκσλι ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μεχίας για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 24’ ο Ελουντού έστειλε τη μπάλα έξω, ενώ ήταν εντελώς μόνος. Η ομάδα του Ολίβα συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει, ενώ η γηπεδούχοι στο 43’ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Τιάγκο μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Κίγκσλι ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Καλύτερη η εικόνα του δευτέρου μέρους το οποίο επιφύλασσε πολλά. Μόλις στο 50ο λεπτό ο Μόντες δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση με τον Βεσελόφκσι να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Εντρένα έκανε τη σέντρα-σουτ ο Σλοβάκος κίπερ έχασε τη μπάλα από τα χέρια του και ο Χριστοφόρου έσωσε την ομάδα του αφού απομάκρυνε στην γραμμή. Στο επόμενο διάστημα οι πράσινοι συνέχισαν να πλησιάζουν την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Ωστόσο από το 80’ και έπειτα το ματς πήρε… φωτιά, με τον Αζίζ που έκανε το πλασέ από πλάγια θέση και τον Μεχίας να αποκρούει εύκολα.

Ένα λεπτό μετέπειτα, ο Ντάρμπισαϊρ με γυριστή κεφαλιά απείλησε τον Βεσελόφσκι ο οποίος απέκρουσε σταθερά, ενώ ο Αζίζ «έχασε» σε τετ-α-τετ στο 82’, καθώς ο Γκαφούρ πρόλαβε και του έκλεψε τη μπάλα. Στο 85’ το «τριφύλλι» διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι του Τζολοβάρτ στον Αλμπίν ο οποίος φαίνεται πως σπρώχνει τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενουμένων. Η Ομόνοια στο 86’ σημείωσε την καλύτερη της φάση με τον Αλμπίν που έκανε την προβολή από το ύψος του πέναλτι και τον Βεσελόφσκι να… απογειώνεται για να αποκρούσει. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι πράσινοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Τζολοβάρτ απομάκρυνε την μπάλα με το χέρι. Ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα, και ο Χριστοφή ανέλαβε την εκτέλεση του, όμως… λογάριαζε χωρίς τον… ξενοδόχο. Ο Βεσελόφσκι απέκρουσε σωτήρια την εκτέλεση του Κύπριου διεθνή και χάρισε το τρίποντο στη Νέα Σαλαμίνα.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Παύλου, Χριστοφόρου, Φουστάρ, Τζολοβάρ, Κορέια (74′ Κωστή), Ελουντού (63′ Αζίζ), Νουρ, Μαργκάσα, Τιάγκο, Κίγκσλι (90’+4 Σικόρσκι).

Ομόνοια (Χουάν Κάρλος Ολίβα): Μεχίας, Κούσουλος, Πρετσέ, Γκαφούρ, Λόπεθ, Ενρίκες, Σοάρες (69′ Αλμπίν), Γκόμεθ, Εντρένα (57′ Χριστοφή), Ζαρκίνιο (44′ Μόντες), Ντάρμπισαϊρ.

Σκόρερ: 21′ Κίγκσλι

Κίτρινες: Παύλου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Τζολοβάρ / Εντρένα, Μόντες