aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΈγραψε ιστορία ο Ματ: Στη λίστα με τα πιο γρήγορα χατ-τρικ!

Έγραψε ιστορία ο Ματ: Στη λίστα με τα πιο γρήγορα χατ-τρικ!

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Με αφορμή τα τρία γκολ του Ματ Ντέρμπισαϊρ με τα οποία η Ομόνοια έφερε τα κάτω-πάνω στο ΓΣΠ κερδίζοντας με 3-2 τον Εθνικό Άχνας (από 0-2), ψάξαμε και βρήκαμε τα πιο γνωστά χατ-τρικ στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου που σημειώθηκαν εντός ολίγων λεπτών!

71’, 74’ και 75’ ήταν τα λεπτά που σκόραρε ο Άγγλος σταρ της Ομόνοιας. Δηλαδή, για τον Ντέρμπισαϊρ, το να πάρει το «τριφύλλι» από το χέρι και να το γλυτώσει από ένα αχνιώτικο… τρομοκρατικό κτύπημα, ήταν υπόθεση τεσσάρων λεπτών.

Όσον αφορά σε μερικά άλλα γνωστά χατ τρικ που επιτεύχθηκαν σε σύντομο χρονικό διάστημα σε άλλα πρωταθλήματα της Υφηλίου, σας τα μεταφέρουμε πιο κάτω βάσει ενός δημοσιεύματος της σελίδας Sport24.gr.

Δείτε εδώ τα τρία γκολ του Άγγλου και πιο κάτω αναλυτικότερο ρεπορτάζ:

Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ – 14 λεπτά: 23/10/2011 Λέτσε-Μίλαν 3-4

Ο Γκανέζος σκοράροντας μέσα σε 14 λεπτά (49′, 55′, 63′) έφερε τον αγώνα Λέτσε-Μίλαν από το 0-3 στο 3-3. Και λίγο πριν το φινάλε οι ροσονέρι έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ – 10 λεπτά: 6/2/1999 Nότ.Φόρεστ-Μαν.Γιουνάιτεντ 1-8

Με το σκορ στο 72′ να είναι 1-4, ο Νορβηγός πέρασε στο παιχνίδι και στα τελευταία 12 λεπτά το ανέβασε μόνος του σε 1-8! Τα τρία πρώτα γκολ για τον «δολοφόνο» με το baby face σημειώθηκαν μέσα 10 λεπτά (80′, 88′, 90′, 92′).

Μάρκο φαν Μπάστεν – 9 λεπτά: 25/11/1992 Μίλαν-Γκέτεμποργκ 4-0

Σε μοναδικό σώου του τεράστιου Φαν Μπάστεν εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μίλαν με την Γκέτεμποργκ για το Champions League. Ο Ολλανδός σημείωσε και τα 4 τέρματα του αγώνα, με τα 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο να τα πετυχαίνει μόλις σε 9 λεπτά (33′, 53′, 61′, 62′).

Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι – 9 λεπτά: 22/9/2015 Μπάγερν – Βόλφσμπουργκ

Απίστευτος Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο ματς με της Μπάγερν με την Βόλφσμπουργκ στην Αllianz Αrena. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με γκολ του Καλιγκιούρι, αλλά δεν μπορούσαν με τίποτα να φανταστούν αυτό που θα ακολουθούσε. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ξεπέρασε πλήρως την ίωση που τον ταλαιπώρησε και πέρασε ως αλλαγή στο ματς στο ημίχρονο. Μόλις συμπληρώθηκαν 50 λεπτά αγώνα άρχισε να… πυροβολεί και δεν τον προλαβαίναμε! Στο 51′ ισοφάρισε για τους Βαυαρούς, στο 52′ έκανε το 2-1, στο 55′ το 3-1, στο 57′ το 4-1 και στο 60′ έγραψε με γκολάρα το 5-1! Συγκεκριμένα ο Πολωνός φορ σκόραρε στο 50:40, στο 51:40, στο 54:01, στο 56:21 και στο 59:38. Χρειάστηκε δηλαδή λιγότερα από εννέα λεπτά για το επικό αυτό κατόρθωμα.

Λάζλο Κις – 7 λεπτά: 15/6/1982 Ουγγαρία-Ελ Σαλβαδόρ 10-1

Παγκόσμιο Κύπελλο 1982 και η Ουγγαρία ήδη κάνει πάρτι με 5-0 όταν μπαίνει στο ματς ο Κις (55′) ο οποίος συνεχίζει να πυροβολεί για τους Μαγυάρους. Γκολ στο 69′, γκολ στο 72′, γκολ στο 76′ σε ένα χατ-τρικ 7 λεπτών!

Ζερμέν Ντεφό – 7 λεπτά: 22/11/2009 Τότεναμ-Γούιγκαν 9-1

Στα 5 γκολ σταμάτησε το κοντέρ του Ντεφόε στο ευρύ 9-1 της Τότεναμ επί της Γουίγκαν. Τα τρία πρώτα ήταν μόλις σε 7 λεπτά (51′, 54′, 58′, 69′, 87′), με αποτέλεσμα ο Αγγλος φορ να έχει το δεύτερο γρηγορότερο χατ-τρικ στην ιστορία της Premier League.

Μάρκο φαν Μπάστεν – 6 λεπτά: 1/3/1992 Μίλαν-Αταλάντα 3-1

Και πάλι ο τρομερός Ολλανδός! Κόντρα στην Αταλάντα σημείωσε και τα τρία γκολ της ομάδας του σε 6 λεπτά (34′, 36′, 40), σε μια χρονιά που οδήγησε τους ροσονέρι στο σκουντέτο με 25 γκολ σε 31 αγώνες.

Νταβίδ Βίγια – 5 λεπτά: 23/4/2006 Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-3

Το ρολόι στο Σαν Μαμές έδειχνε το 81ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο 0-0. Ωστόσο ο Νταβίδ Βίγια είχε άλλη άποψη και μόνος του μέσα σε 5 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 (81′, 84′, 86′).

Ματ Ντέρμπισαϊρ – 4 λεπτά: 04/1/2017

Μείωσε στο 71’ σε 1-2, ισοφάρισε στο 74’ σε 2-2 και στο 75’ πέτυχε την ολική ανατροπή κόντρα στον Εθνικό Άχνας. Σε ένα ματς όπου φαινόταν πως η Ομόνοια θα υπέπιπτε σε μεγάλη γκέλα, ο Ντέρμπισαϊρ ήταν ο μόνος που πίστεψε πως γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος και παίρνοντας την ομάδα του από το χέρι, όχι μόνο την οδήγησε στην πηγή, αλλά της έδωσε και μπόλικο νερό να πιει.

Ρόμπι Φάουλερ – 4 λεπτά: 28/8/1994 Λίβερπουλ-Αρσεναλ 3-0

Το ρεκόρ στην Premier League ανήκει στον Φάουλερ που μέσα σε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα σκόρπισε το 1994 την άμυνα της Αρσεναλ 3 φορές, μετατρέποντας το 0-0 στο τελικό 3-0 (26′, 29′, 31′)

Γκέρντ Μίλερ – 4 λεπτά: 7/6/1975 Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπάγερν 6-5

Ο σπουδαίος Μίλερ δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή την λίστα, αν και είναι ο μόνος που είδε την ομάδα του να μην κερδίζει παρά το χατ-τρικ που σημείωσε σε 4 λεπτά (38′, 40′, 42′). Βλέπετε η Φορτούνα σημείωσε 6 γκολ εκείνη την ημέρα!

Τόμι Ρος – 90 δευτερόλεπτα: 28/11/1964 Ρος Κάουντι-Νέριν Κάουντι 8-1

Αυτό είναι το επίσημα αναγνωρισμένο- από το βιβλίο Γκίνες- πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία του ποδόσφαιρου. Μόλις στα 18 του χρόνια ο Ρος πέτυχε 7 γκολ, παίρνοντας το σκορ από το 1-0 και φτάνοντας το στο 8-1. Τα τρία πρώτα τα σημείωσε σε… 90 δευτερόλεπτα! «Τώρα είναι πολύ δύσκολο να σπάσει γιατί οι πανηγυρισμοί κρατάνε κοντά στο ένα λεπτό», δηλώνει ο ίδιος. «Τότε δεν υπήρχαν… φιλιά και αγκαλιές. Μόλις έβαζες το γκολ, έτρεχες πίσω στο κέντρο και ο αρχηγός σου χτύπαγε το κεφάλι και σου έλεγε ”Μπράβο παιδί μου”»…