ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΒΟΛΕΪΈχασε η Ομόνοια την πρώτη μάχη στην Ουγγαρία

Έχασε η Ομόνοια την πρώτη μάχη στην Ουγγαρία

Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια στον πρώτο της αγώνα για το Main Round του CEV Challenge Cup. Στην Ουγγαρία ηττήθηκε το βράδυ της Τρίτης (10/12) 0-3 (25-19, 25-23, 25-15) από την ουγγρική Penzugyor, αλλά η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί αύριο Τετάρτη (11/12) πάλι στην έδρα των Ούγγρων Pénzügyőr Sportegyesület Hall της  Βουδαπέστης.

Η Ομόνοια πάλεψε στα δυο πρώτα σετ ειδικά στο δεύτερο, αλλά στο τρίτο οι παίκτες του Σ. Σάββα έμειναν πίσω στο σκορ και έχασαν, ωστόσο θα προσπαθήσουν στο επόμενο παιχνίδι. Εάν κερδίσουν 3-0 ή 3-1 οδηγούν την πρόκριση σε χρυσό σετ.

Οι «τριφυλλοφόροι» αιφνιδίασαν τους Ούγγρους και προηγήθηκαν 01-04, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 06-08. Οι Ούγγροι παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» κέρδισαν σε 22’ 25-19 και προηγήθηκαν 1-0 σετ. Η ομάδα του Σ.Σάββα έμεινε κοντά στην Penzugyor στο δεύτερο σετ που όμως διατηρούσε το προβάδισμα 07-05, 12-11 . Οι «πράσινοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ 18-17, αλλά οι λεπτομέρειες δούλεψαν υπέρ των Ούγγρων που κέρδισαν 25-23 σε 22’. Η Penzyguor ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ. Ξέφυγε 12-07 και 21-14 αφού η Ομόνοια έμεινε πίσω στο σκορ. Οι Ούγγροι κέρδισαν 25-15 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Penzugyor (Ζ. Jokay): Μagyar, Kovacs, Kiss, Flachner, Rasa, Willian. Λίμπερο: Felicciano.

Oμόνοια (Σ. Σάββα): Αχ. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Ruiz, Aλεξίου, Reinaldo, Αlves. Λίμπερο: Πλατρίτης.