aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΔιπλή κλήρωση τη Δευτέρα για την Ομόνοια (πιθανοί αντίπαλοι)

Διπλή κλήρωση τη Δευτέρα για την Ομόνοια (πιθανοί αντίπαλοι)

Στο Γιουρόπα Λιγκ συνεχίζει η Ομόνοια μετά τον αποκλεισμό από την κροατική Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Εκεί όπου ρίχνεται στην μάχη την ερχόμενη Πέμπτη (5/8) με αντίπαλο την Φλόρα Ταλίν, ενώ ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί μια εβδομάδα περίπου αργότερα (10/8).

Είναι δεδομένο πως οι πράσινοι θα έχουν συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ακόμα και στο ενδεχόμενο που αποκλειστούν από τους Εσθονούς, αφού θα συνεχίσουν στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ και θα έχουν μια ακόμα ευκαιρία για είσοδο σε ομίλους.

Την ερχόμενη Δευτέρα (2/8) η ομάδα της Λευκωσίας θα μάθει τον αντίπαλο της για τη φάση των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ (σε περίπτωση που προκριθεί), αλλά και των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ (σε περίπτωση που αποκλειστεί).

Περίπλοκος είναι ο τρόπος κλήρωσης του Γιουρόπα Λιγκ, αυτό γιατί οι ομάδες θα είναι χωρισμένες σε τέσσερα γκρουπ. Η Ομόνοια θα βρίσκεται στο Γ γκρουπ, και ο αντίπαλος της μπορεί να προκύψει είτε από το Α γκρουπ είτε από το Β.

Ο τρόπος κλήρωσης:

Τρεις ομάδες του Α γκρουπ θα κληρωθούν με τρεις του Γ (γκρουπ Ομόνοιας).
Οι δύο ομάδες του Γ γκρουπ (γκρουπ Ομόνοιας) που θα απομείνουν θα κληρωθούν με δύο ομάδες του Β.

ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ

Α’ γκρουπ (Ομάδες που ξεκινούν από τα πλέι οφ)

Αλκμάαρ (Ολλανδίας)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκίας)
Ζορία Λουχάνσκ (Ουκρανίας)
Αντβέρπ (Βελγίου)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρίας)
Ράντερς (Δανίας)

Β’ γκρουπ (Οι ομάδες που θα αποκλειστούν από τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατίας) – Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνίας)
Κλουζ (Ρουμανίας) – Γιουνγκ Μπόις (Ελβετίας)
Ολυμπιακός (Ελλάδας) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρίας)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβίας) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβίας)
Μάλμε (Σουηδίας) – Ρέιντζερς (Σκωτίας)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρίας) – Σλάβια Πράγας (Τσεχίας)

*Στο Γιουρόπα Λιγκ θα παίξει ο ηττημένος του ζευγαριού.

Γ’ γκρουπ (Οι ομάδες που θα προκριθούν από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ)

ΟΜΟΝΟΙΑ – Φλόρα Ταλίν (Εσθονίας)
Μούρα (Σλοβενίας) -Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανίας)
Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Αλασκερτ (Αρμενίας)
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακίας)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) – Ελσίνκι (Φινλανδίας)

*Στα πλέι οφ συνεχίζει ο νικητής του ζευγαριού.

Δ’ γκρουπ (Κυπελλούχοι και μη πρωταθλητές που αποκλείστηκαν από Τσάμπιονς Λιγκ)

Γιάμπλονετς (Τσεχίας) – Σέλτικ (Σκωτίας)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρίας) – ΑΝΟΡΘΩΣΗ
Γαλατάσαραϊ (Τουρκίας) – Σεντ Τζόνστον (Σκωτίας)

*Στα πλέι οφ συνεχίζει ο νικητής του ζευγαριού.


Σε περίπτωση που η Ομόνοια αποκλειστεί από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ και συνεχίσει στο Κόνφερενς Λιγκ θα βρίσκεται στους ισχυρούς, και θα κληρωθεί με μία ομάδα που ουσιαστικά αποκλείστηκε από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και θα συνεχίσει επίσης στο Κόνφερενς Λιγκ.

Οι πέντε πιθανές αντίπαλοι της Ομόνοιας εδώ θα είναι οι νικητές του τρίτου προκριματικού του Κόνφερενς Λιγκ.

Τα ζευγάρια:

Μακάμπι Χάιφα (Ισραηλ) ή Τόρσβαν (Νησιών Φαρόε)
Λίνφιντ (Βορείου Ιρλανδίας) ή Φόλα Ες (Λουξεμβούργου)
Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδίας) ή Τέουτα (Αλβανίας)
Ρίγα (Λετονίας) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτας)
Πρίστινα (Κοσόβου) ή Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγίας)

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ