Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΧάρης Μαυρίας: «Έβγαλε» ενενηντάλεπτο και με πολύ καλή παρουσία

Χάρης Μαυρίας: «Έβγαλε» ενενηντάλεπτο και με πολύ καλή παρουσία

Πολύ καλή παρουσία είχε ο Χάρης Μαυρίας στο φιλικό παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας απέναντι στην Ονδούρα (2-1). Ο ακραίος αμυντικός της Ομόνοιας βρέθηκε στο αρχικό σχήμα του Τζον Φαν’τ Σχιπ και αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ενενηντάλεπτο.

Στο φετινό πρωτάθλημα, με την πράσινη φανέλα ο Ελλαδίτης έχει αγωνιστεί σε μόλις έξι αγώνες και 453 λεπτά, ωστόσο εν αντιθέσει με τον Χένινγκ Μπεργκ, ο Ολλανδός Ομοσπονδιακός τεχνικός της Ελλάδας τον υπολογίζει.

Ο Μαυρίας δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, ενώ είχε αρκετά ανεβάσματα στην επίθεση. Ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοση του, ενώ στο 54′ θα μπορούσε να πιστωθεί ασίστ, αν ο Λημνίος ευστοχούσε.