Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟΜΟΝΟΙΑΟμόνοια-Πάφος FC 1-1: Οι συνήθειες δεν κόβονται

Ομόνοια-Πάφος FC 1-1: Οι συνήθειες δεν κόβονται

Η Πάφος FC απέδρασε από το ΓΣΠ με βαθμό απέναντι στην Ομόνοια, αν και πέτυχε και τα δύο γκολ στο αποψινό 1-1. Προηγήθηκε με το Σεμέδο στο 16’ και ισοφαρίστηκε αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 55’. Έτσι, οι γαλάζιοι επανέλαβαν τη συνήθειά τους να παίρνουν βαθμούς απέναντι στους πράσινους.

Το τριφύλλι δεν έπαθε το μάθημά του στο προηγούμενο ματς με τη Δόξα, όταν νίκησαν πολύ δύσκολα ανατρέποντας στην καθυσέρηση. Πάλι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και παρά το ότι ισοφάρισαν, το ματς έγινε θρίλερ στο τέλος, δίχως όμως να υπάρξει ευτυχής κατάληξη. Έτσι, έκανε τέσσερις τους βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και σε ορισμένα διαστήματα του δεύτερου, πήραν με το σπαθί τους τον βαθμό και ανέβηκαν στους πέντε πόντους.

Η Πάφος FC μπήκε πολύ διαβασμένη στο γήπεδο, πίεζε με ασφυκτικό πρέσινγκ μη επιτρέποντας στην Ομόνοια να αναπτύσσεται σωστά. Κέρδιζε κατά κανόνα τις μάχες στο κέντρο και με τις αντεπιθέσεις της ήταν πιο επικίνδυνη από την αντίπαλό της.

Στο 14’ ήρθε η προειδοποίηση από τον Ζάιρο με κοντινό σουτ που εξουδετέρωσε ο Φαμπιάνο, όμως δύο λεπτά αργότερα πραγματοποιήθηκε η… απειλή. Ο Σεμέδο αξιοποίησε τη σέντρα του Βαλακάρι και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γαλάζιους. Το σκηνικό ήταν περίπου αυτό έως και το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Ζάιρο είδε για δεύτερη φορά τον κίπερ του λέει «όχι».

Οι πράσινοι άγγιξαν την ισοφάριση μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 20’, όταν η κεφαλιά του Λέτσγιακς παραλίγο να βρει στόχο. Ωστόσο, η μεγάλη αντίδραση του «τριφυλλιού» ήρθε από το 35 και μετά όταν άρχισε η πολιορκία της περιοχής του Ρούντκο, δίχως όμως ουσιαστικό αντίκρισμα έως την ανάπαυλα. Κυριότερη στιγμή μία κόντρα στον Κβίντα, που παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Ρούντκο στο 45ο λεπτό.

Η Πάφος μπήκε πιο δυνατά με την επανέναρξη του ματς και απείλησε δύο φορές (Σεμέδο 49’ Ζάιρο 53’), αλλά η Ομόνοια ήταν αυτή που σκόραρε με τη βοήθεια του Μιχαήλ στο 55’. Ο Κύπριος αμυντικός προσπάθησε να διώξει μετά από σέντρα του Λέτσγιακς, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Παρά το ότι υπήρχε πολύς χρόνος ακόμα, οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε δεύτερη συνεχόμενη ανατροπή. Ουσιαστικά δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και πολλές φορές απειλήθηκαν από τους γαλάζιους, οι οποίος δημιουργούσαν προϋποθέσεις. Καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους να νικήσουν ήταν με κεφαλιά του Παναγιώτου σε φάση διαρκείας, με τον Ρούντκο να αποκρούει δύσκολα.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Γιούστε, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Σέχου, Μπασιρού, Ζαχαρίου (Τζιωνής 73′), Ατιέμγουεν (46′ Κακουλλής), Τσέποβιτς (79′ Παπουλής).

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ, Πάνιτς, Πάντσεον (85′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι, Ζάιρο (90’+1 Μπαμπαγιάν), Σεμέδο, Κοβάσεβιτς (61′ Φουρ).

AVAR: Μάριος Δημητριάδης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Καραϊσκάκης.

ΤO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Άρχισε το ματς.

5′ Δυνατό παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο.

6′ Ο Ζαχαρίου έγινε κάτοχος της μπάλας από δεξιά, προχώρησε και σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

7′ Απάντηση στα σουτ από τον Σεμέδο, ο οποίος ήταν εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

11′ Κακή πάσα του Ατιέμγουεν σε αντεπίθεση με προϋποθέσεις, έστειλε την μπάλα στα χέρια του Ρούντκο.

13′ Σέντρα του Λέτσγιακς, βγαίνει ο Ρούντκο και μπλοκάρει.

14′ Αποκρούει ο Φαμπιάνο μετά από εντός περιοχής σουτ του Ζάιρο, ακολούθησε νέο σουτ του Πάντσεον, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και χάθηκε η ευκαιρία.

16′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Σεμέδο άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ μετά από σέντρα του Βαλακάρι.

20′ Μετά κόρνερ του Ζαχαρίου, ο Λέτσγιακς με κεφαλιά… άγγιξε την ισοφάριση.

23′ Ο Τσέποβιτς εκτέλεσε φάουλ στο ύψος της περιοχής, η μπάλα στο τείχος.

28′ Όχι του Φαμπιάνο σε κοντινό σουτ του Ζάιρο.

31΄Σέντρα του Λοΐζου, έδιωξε δύσκολα ο Ρούντκο, ο Λέτσγιακς σέντραρε συρτά και έδιωξαν οι αμυντικοί.

38′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Βαλακάρι, η μπάλα άουτ.

40′ Ο Ζαχαρίου σέντραρε από δεξιά, ο Τσέποβιτς δεν έφτασε την μπάλα.

43′ Ο Λέτσγιακς μπήκε στην περιοχή και σούταρε σε σώματα αμυντικών.

44′ Ο Λέτσγιακς σέντραρε στον Λοΐζου, η μπάλα κόντραρε, χτύπησε στον Κβίντα και παραλίγο αυτογκόλ.

45′ Έντονη πίεση της Ομόνοιας για ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

45’+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Άρχισε το δέυτερο ημίχρονο.

47′ Σουτ του Λέτγιακς, η μπάλα κόντραρε στον Πάνιτς και κατέληξε στον Ρούντκο.

49′ Ο Σεμέδο δεν έκανε καλό τελείωμα σε αντεπίθεση, σουτάροντας εκτός περιοχής, δεν είχε πρόβλημα ο Φαμπιάνο.

53′ Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή και σούταρε στλέλνοντας την μπάλα στον Φαμπιάνο.

55′ ΓΚΟΛ 1-1! Σέντρα του Λέτσγιακς, ο Μιχάηλ προσπάθησε να διώξει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

62′ Ζητά πέναλτι η Ομόνοια για χτύπημα στον Ζαχαρίου εντός περιοχής. Διαφωνεί ο Φερνάντες Κορέιρα Γκουστάβο (VAR).

66′ Ο Σεμέδο σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Χούμποτσαν.

69′ Ο Ζάιρο σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και χάθηκε η ευκαιρία.

81′ Ο Πάντσεον πήρε την μπάλα στον άξονα, προχώρησε και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

84′ Πολύ καλό σουτ του Παναγιώτου, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

88′ Ο Ντράγκομιρ σούταρε, η μπάλα στα χέρια του Φαμπιάνο.

89′ Όχι του Ρούντκο σε κεφαλιά του Παναγιώτου.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.