aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια – Ολυμπιακός 1-0: Ο Παπουλής την έβγαλε από τον αναπνευστήρα (vid)

Ομόνοια – Ολυμπιακός 1-0: Ο Παπουλής την έβγαλε από τον αναπνευστήρα (vid)

Σαν το παλιό καλό… κρασί! Ο Φώτης Παπουλής ήταν για άλλη μια φορά ο MVP της Ομόνοιας στη δύσκολη επικράτηση επί του Ολυμπιακού με 1-0, για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με έξι Κύπριους και με λύσεις ανάγκης στη μεσαία γραμμή παρατάχθηκαν οι πράσινοι, λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών.

Με θετικό πρόσημο βαθμολογείται η παρουσία όλων των νεαρών που αγωνίστηκαν, όμως για άλλη μια φορά ο… παλιός ήταν αυτός που έβγαλε το φίδι από την τρύπα και το «τριφύλλι» από τον… αναπνευστήρα. Σκόραρε από την άσπρη βούλα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, στο 40’, ενώ έδωσε και δύο πάρε-βάλε στην Κακουλλή, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τις φάσεις.

Πρώτη νίκη για την Ομόνοια, μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και πρώτη στο 2022, και μόλις δεύτερη στα έξι τελευταία ματς πρωταθλήματος. Με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς ανέβηκε στους 24 και προσπέρασε Ανόρθωση (με δύο ματς περισσότερα) και Πάφος FC (με ένα ματς περισσότερο), ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλων, την Κυριακή 16 Ιανουαρίου, για τη 17η αγωνιστική στο Τσίρειο.

Στο ντεμπούτο του Αλκαράθ στον πάγκο, η ομάδα του Τακτακαλά δεν μπόρεσε να έχει βαθμολογικό όφελος. Είχε δοκάρι στο 71′ με τον Γκουστάβο, χάνοντας την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της, και τέταρτη συνολικά στα πέντε τελευταία ματς. Παρέμεινε στους 16 βαθμούς και +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την ΠΑΕΕΚ, έχοντας μάλιστα αγώνα περισσότερο. Επόμενος αντίπαλος η Πάφος FC, το Σάββατο 15 Ιανουαρίο, για τη 17η αγωνιστική στο ΓΣΠ.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά. Σταδιακά η Ομόνοια ανέβασε ρυθμό και πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Εκεί όμως αντιμετώπισε όμως πρόβλημα, δεν πατούσε περιοχή και απείλησε σε ελάχιστες περιπτώσεις, παρά το ότι κρατούσε στην κατοχή της την μπάλα. Την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία την βρήκε στο 28’, όταν ο Παπουλής κατέβασε ωραία με το στήθος, και έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μολ. Ο Ολυμπιακός από την άλλη προσπαθούσε να κτυπήσει με αντεπιθέσεις και μακρινά σουτ, αντιμετωπίζοντας επίσης τεράστιο πρόβλημα στη δημιουργία.

Πέντε σχεδόν λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Μετά από τραγικό λάθος γύρισμα του Μποβέδα με το κεφάλι, ο Κακουλλής «έκλεψε» τσιμπώντας την μπάλα και ο Μολ τον ανέτρεψε, ακριβώς πάνω στη γραμμή της περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής, ο οποίος ήταν εύστοχος και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Με επιθετική διάθεση μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τακτακαλά, θέλησε να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Ήταν γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ από την πλευρά τους έψαχναν το δεύτερο γκολ που θα «τελείωνε» το ματς. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ρυθμός έπεφτε. Η Ομόνοια έκανε περισσότερο διαχείριση του υπέρ της σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν. Την πιο μεγάλη τους ευκαιρία οι μαυροπράσινοι την βρήκαν στο 71′, όταν το σουτ του Γκουστάβο απέκρουσε αρχικά ο Φαμπιάνο και στη συνέχεια χτύπησε και στο δοκάρι, πριν καταλήξει σε κόρνερ.

Τις δικές του καλές στιγμές είχε το «τριφύλλι» στο 78′ με τον Κακουλλή και στο 80′ με τον Τζιωνή να τελειώσει το ματς, και στις δύο περιπτώσεις ο Μολ είπε «όχι». Πίεσαν οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος, χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Το 1-0 που διαμορφώθηκε στο 40′ έμεινε μέχρι τέλους…

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Κίκο, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Χαραλάμπους (87′ Γιούστε), Ασημένος (81′ Ψάλτης), Τζιωνής, Παπουλής (79′ Ατιέμγουεν), Κακουλλής (87′ Τσέποβιτς).

Ολυμπιακός (Λούκας Αλκαράθ): Μολ, Κυριάκου, Μποβέδα (60′ Κονφέ), Σαμπίνια, Ντιανιέ, Κα (80′ Χριστοδούλου), Νάνι, Σαρφό (32′ Γκουστάβο), Πεχλιβάνης (60′ Μανρίκε), Σάλι, Γουίλσον.

Σκόρερ: Παπουλής 40′ (πεν.) / –

Κίτρινες: Χούμποτσαν, Παπουλής / Μολ, Ντιανέ, Γουίλσον.

Στάδιο: ΓΣΠ.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Χριστοφόρου Μάριος.

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής: Νικολαίδης Χρίστος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Καλό εκτός περιοχής σουτ του Πεχλιβάνη, με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

– Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα, ψάχνουν τους διαδρόμους οι δύο ομάδες.

8′ Μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή ο Λοΐζου, το γύρισμα του πέρασε από όλους.

14′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια, ο Παπουλής έδωσε στον Λοΐζου. Από καλή θέση ο νεαρός, λίγο πλάγια, έκανε το σουτ, έβαλε την προβολή ο Πεχλιβάνης και έδιωξε σε κόρνερ.

– Έχει αναλάβει πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ομόνοια, δυσκολεύεται όμως να πατήσει περιοχή.

21′ Κεφαλιά του Παπουλή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο, έφυγε ψηλά άουτ.

22′ Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

28′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια, με τον Παπουλή, μετά από γύρισμα του Λέτσγιακς και πάσα του Χαραλάμπους. Κατέβασε με το στήθος ο Ελλαδίτης και έκανε το γυριστό σουτ, έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μολ.

29′ Εκτός περιοχής σουτ του Κα, λίγο έξω. Κάλυπτε ο Φαμπιάνο.

30′ Στο έδαφος ο Σαρφό, δεν μπορεί να συνεχίσει. Πέρασε εκτός.

32′ Ο Γκουστάβο παίρνει τη θέση του τραυματία Σαρφό.

38′ Πέναλτι για την Ομόνοια! Τραγικό λάθος γύρισμα προς τα πίσω του Μποβέδα με το κεφάλι, πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα ο Κακουλλής. Τον ρίχνει κάτω ο Μολ. Είναι ακριβώς στη γραμμή της περιοχής η παράβαση, για λίγο μέσα. Κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

40′ ΓΚΟΛ 1-0 Εύστοχη εκτέλεση από τον Παπουλή, ανοίγει το σκορ.

– Στο 60% η κατοχή για την Ομόνοια, στο 40% για τον Ολυμπιακό.

45′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Ολυμπιακό και κίτρινη κάρτα στον Χούμποτσαν.

45+1′ Καλή απευθείας εκτέλεση από τον Σάλι, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

45+2′ Κίτρινη κάρτα και στον Ντιανέ, για φάουλ στον Λοΐζου.

– Τέσσερις τελικές προσπάθειες για την Ομόνοια (μια στον στόχο), έναντι τριών του Ολυμπιακού (δύο στον στόχο).

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

– Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

55′ Σουτ του Κα, εύκολα ο Φαμπιάνο.

57′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, μπήκε στην περιοχή ο Σάλι και πλάσαρε. Ήταν αδύναμο το σουτ του, πάνω στον Φαμπιάνο.

60′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακός, Κονφέ και Μανρίκε αντί των Μποβέδα και Πεχλιβάνη αντίστοιχα.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή.

71′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτός περιοχής σουτ του Γκουστάβο, το ‘βγαλε ο Φαμπιάνο, χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα και έφυγε κόρνερ.

74′ Κίτρινη στον Γουίλσον για φάουλ στον Παπουλή.

78′ Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία και για την Ομόνοια. Από κοντά ο Κακουλλής, μετά από γύρισμα του Παπουλή, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μολ.

79′ Ατιέμγουεν στη θέση του Παπουλή.

80′ Χριστοδούλου εντός, Κα εκτός.

80′ Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια, μπήκε στην περιοχή ο Τζιωνής και έκανε το σουτ. Απομάκρυνε ο Μολ.

81′ Ψάλτης αντί του Ασημένου.

87′ Κίτρινη στον Χριστοδούλου.

87’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια, Τσέποβιτς αντί Κακουλλή και Γιούστε αντί Χαραλάμπους.