Ομόνοια – Ερμή: Κοιμάται ο πράσινος ασθενής και ο Σολωμού (vid)

Η ομάδα του «τριφυλλιού» παραμένει στον αναπνευστήρα χωρίς νίκη σε πέντε συνεχόμενα παιχνίδια μετά το ισόπαλο 0-0 με τον Ερμή. Δικαιολογημένα παράπονα της Ομόνοιας για το διαιτητή του αγώνα

Ο αγωνιστικός κατήφορος για την Ομόνοια συνεχίζεται. Οι πράσινοι πραγματοποιώντας άλλη μία τραγική εμφάνιση «κόλλησαν» στο ισόπαλο 0-0 με τον Ερμή στο ΓΣΠ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έμειναν χωρίς νίκη σε πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι εκ των οποίων στα τέσσερα δεν σκόραραν.

Άψυχη, άνευρη, προβλέψιμη η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πέταξε άλλους δύο βαθμούς σε παιχνίδι στο οποίο ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί, αφού προηγήθηκαν οι αγώνες με Ένωση (ισοπαλία), Ολυμπιακό (ήττα), Δόξα (ισοπαλία) και Νέα Σαλαμίνα (ήττα). Στους 17 βαθμούς η Ομόνοια μετά από 11 αγώνες και το -9 από την πρωτοπόρο Ανόρθωση, στους 13 ο Ερμής.

Απροβίβαστο βαθμό παίρνει ο διαιτητής του αγώνα Δημήτρης Σολωμού, αφού σε δύο φάσεις η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι για χέρια ποδοσφαιριστών του Ερμή. Στο 74΄ο Ντίαζ υπέπεσε σε παράβαση και θα έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι, ενώ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Ντούρις φαίνεται να σπρώχνει τον προσωπικό του αντίπαλο και στη συνέχεια ο αμυντικός του Ερμή έκανε χέρι, όμως ο διαιτητής δεν καταλόγισε καμία παράβαση.

Αργός ρυθμός, ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και προβλέψιμο παιχνίδι από την Ομόνοια που δεν μπόρεσε σε καμία στιγμή να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ερμή ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι «φτεροπόδαροι» έδωσαν χώρο στους πράσινους και επιχείρησαν με αντεπιθέσεις να κτυπήσουν στην κόντρα. Μάλιστα, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά ήταν αυτή που κατέγραψε τη μοναδική αξιόλογη φάση στο παιχνίδι με τον Καραγκούνη στο 12’.

Ίδιο ήταν το τέμπο και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ομόνοια είχε την κατοχή της μπάλας, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Ερμή, όμως δεν ούτε τη φρεσκάδα, ούτε τους τρόπους να ξεκλειδώσει την άμυνα των «φτεροπόδαρων».

Το άστοχο σουτ του Ασάντε στο 64’ από πλεονεκτική θέση ήταν η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, ο οποίος παρά την κακή εικόνα της Ομόνοιας έκανε την πρώτη αλλαγή του στο 72’ της αναμέτρησης ρίχνοντας τον Κακουλλή στη θέση του Τιάγκο. Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής του αγώνα Δημήτρης Σολωμού κακώς δεν καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ντίαζ στην περιοχή, με τους ποδοσφαιριστές των πρασίνων να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα.

Στο 85’ καταγράφηκε η καλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας στο παιχνίδι με τον Κακουλλή από πλάγια θέση να κάνει το σουτ και τον Καϊκέ να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση. Δευτερόλεπτα αργότερα απείλησε ο Ερμής με τον Φαμπιάνο να λέει «όχι» στο σουτ του Μέιρα.

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα η Ομόνοια ζήτησε και δεύτερο πέναλτι για χέρι εντός περιοχής. Η επαναληπτική προβολή δείχνει αρχικά τον Ντούρις να σπρώχνει τον προσωπικό του αντίπαλο και στη συνέχεια τον αμυντικό του Ερμή να υποπίπτει σε παράβαση, με το διαιτητή του αγώνα να μην καταλογίζει καμία παράβαση.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Παπουλής, Τιάγκο (72′ Κακουλλής), Ασάντε (90′), Ντούρις.

Ερμής (Μαρίνος Σατσιάς): Καϊκέ, Καραγκούνης, Χολτ, Ντίαζ, Δημητρίου, Κυριακίδης, Παντελή (75′ Καϊσερλίδης), Γαβριήλ, Λέμος (62′ Βαλλιάνος), Μέιρα (86′ Ραφίνια), Κονέ (86′ Ρουσιάς).