aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΟμόνοια-Δόξα 2-1: «Έπεσε από την Ακρόπολη, βρήκε και πορτοφόλι» με buzzer beater...

Ομόνοια-Δόξα 2-1: «Έπεσε από την Ακρόπολη, βρήκε και πορτοφόλι» με buzzer beater του Λέτσγιακς (vid)

Ανατροπή, τρία γκολ εκ των οποίων τα δύο στην καθυστέρηση, δύο ακυρωθέν γκολ, πέναλτι, αποβολές... όλα σε 90'+8 παιχνιδιού!

Το «απίστευτο» χρησιμοποιείται πολλές φορές στην καθημερινότητά μας, ωστόσο αυτό που έγινε απόψε στο ΓΣΠ δικαιολογεί πέρα για πέρα τη χρήση της λέξης. Απίστευτο! Η Ομόνοια «έπεσε από την Ακρόπολη, βρήκε και πορτοφόλι», αφού νίκησε 2-1 τη Δόξα με τα γκολ της να μπαίνουν σε χρόνο καθυστέρησης.

Στο 90’ το ματς έμοιαζε χαμένο για τους πρωταθλητές. Ήταν πίσω στο σκορ, έπαιζαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκόμεθ, δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο. Ένα πέναλτι-δώρο του Σισκόφσκι έφερε την ισοφάριση του Ντούρις στο 90’+3 και στο 90’+7 με το buzzer beater του Λέτσγιακς.

Η Δόξα εξέπληξε στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά μετά το πρώτο 15λεπτο, αφού δεν έμεινε ταμπουρωμένη στο μισό γήπεδό της. Αντιθέτως, ασκούσε πίεση ψηλά και δημιούργησε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας.

Μάλιστα, η κυριότερη φάση του πρώτου 45λεπτου ήταν από πλευράς των φιλοξενούμενων. Στο 31’ μετά από ενέργεια και σέντρα του Εμπραλίτζε, ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά και ο Γιούστε έδιωξε στη γραμμή (ζήτησε γκολ η Δόξα, αλλά μετά από εξέταση της φάσης αποφασίστηκε πως η μπάλα δεν πέρασε την τελική γραμμή).

Προηγουμένως, στο 17’ ακυρώθηκε γκολ του Σαντίκ επειδή επηρέασε τη φάση ο ακάλυπτος Μέσκα (σκόνταψε πάνω του ο Λέτσγιακς και ο Στυλιανού προχώρησε και σέντραρε ανενόχλητος).

Οι γηπεδούχοι, από την πλευρά του, απείλησε από στατικές φάσεις (Λέτσγιακς 8’, Γιούστε 27’, Τσέποβιτς 45’), ενώ ό,τι άλλο καλό έκανε ήταν απλώς προϋποθέσεις για ευκαιρίες.

Παρόμοιο το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ομόνοια να μην μπορεί να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Σισκόφσκι και τη Δόξα να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, δίχως αυτό να σημαίνει ότι είχε κλειστεί.

Μάλιστα, στο 63’ ήρθε νέο ακυρωθέν γκολ. Ο Αντενόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από εκτέλεσε φάουλ του Αντάμοβιτς, αλλά «συνελήφθη» σε θέση οφσάιντ από το AVAR. Στο 72’, όμως, το γκολ του Εμπραλίτζε μέτρησε και έδωσε στην ομάδα της Κατωκοπιάς ό,τι δικαιούταν βάσει απόδοσης, δηλαδή το προβάδισμα.

Ακόμα και μετά το εις βάρος της σκορ, όμως, η Ομόνοια αδυνατούσε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση. Μάλιστα, κάθε αντεπίθεση της Δόξας μύριζε φάση και έμοιαζε πως ήταν πιο κοντά στο τέρμα. Από το 85’ μάλιστα οι πράσινοι της Λευκωσίας έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε ο Γκόμεθ για πάτημα στον Καραμανώλη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας με φορείο.

Όλα όμως ήρθαν τούμπα στην καθυστέρηση. Ένα μοιραίο λάθος του Σισκόφσκι έφερε την ανατροπή του Κακουλλή και το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ντούρις στο 90’+3. Η ισοφάριση αναπτέρωσε τις ελπίδες και στο 90’+7 ήρθε η απέλπιδα προσπάθεια του τριφυλλιού. Ο Σέχου σέντραρε και ο Λέτσγιακς έφεραν τα πάνω κάτω με σουτ εντός περιοχής.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσγιακς, Λοΐζου, Μπασιρού, Γκόμεθ, Ζαχαρίου (62′ Τζιωνής), Ατιέμγουεν (61′ Κακουλλής), Τσέποβιτς (82′ Τσέποβιτς).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Καραμανώλης, Αντενόν, Κοβάσεβιτς (60′ Χ. Κυριάκου), Εμπραλίτζε, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (82′ Σάσι),  Αντάμοβιτς, Μέσκα, Σαντίκ.

Σκόρερ: Ντούρις 90’+3, Λέτσγιακς 90’+7 / Εμπραλίτζε  72′

Κίτρινες: Τζιωνής, Μπασιρού / Στυλιανού, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι

Κόκκινες: Γκόμεθ / Σισκόφσκι (2η κίτρινη)

AVAR: Μιχάλης Σωτηρίου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Κώστας Θεοδότου.

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Άρχισε το ματς.

8′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, ο Τσέποβιτς έκανε την πρώτη κεφαλιά, ο Λέτσγιακς τη δεύτερη και χάθηκε η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού.

10′ Ο Τσέποβιτς έδωσε στον Ζαχαρίου, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε σέντρα, αλλά δεν πρόλαβε ο Ατιέμγουεν.

16′ Ο Ατιέμγουεν μπήκε στην περιοχή και σέντραρε συρτά, αλλά ο Καραμανώλης έδιωξε σε κόρνερ.

17′ Ο Σαντίκ σκόραρε, αξιοποιώντας τη σέντρα του Στυλιανού. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Μέσκα ήταν ακάλυπτος, ο Λέτσγιακς συγκρούστηκε μαζί του, έπεσε και ως εκ τούτου ο παίκτης της Δόξας επηρέασε τη φάση (ο Στυλιανού έφυγε ανενόχλητος και σέντραρε).

23′ Ο Ασαμόα έφυγε στην αντεπίθεση και σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

26′ Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ απευθείας, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Σισκόφσκι.

27′ Ο Ζαχαρίου εκτέλεσε κόρνερ, κεφαλιά του Γιούστε, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

31′ Ζητάνε γκολ οι της Δόξας αλλά μετά από εξέταση της φάσης αποφασίστηκε πως δεν πέρασε τη γραμμή η μπάλα. Ο Εμπραλίτζε μπήκε στην περιοχή, σέντραρε, ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά και ο Χούμποτσαν έδιωξε στη γραμμή.

39′ Ο Αντάμοβιτς πλάσαρε εκτός περιοχής, δεν είχε επρόβλημα ο Φαμπιάνο.

42′ Σλάλομ του Λοΐζου, ο οποίος άδειασε τρεις αμυντικούς, αλλά τελικά ο Αντενόν έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία της Δόξας.

45′ Ο Τσέποβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Σισκόφσκι απέκρουσε.

45’+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

49′ Ο Σαντίκ έστρωσε στον Μέσκα, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα άουτ.

58′ Μακρινό, πολύ άστοχο σουτ του Ατιέμγουεν.

63′ Ο Αντενόν με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Αντάμοβιτς, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

71′ Όχι του Φαμπιάνο σε κεφαλιά του Σαντίκ μετά από εκτέλεση φάουλ.

72′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Εμπραλίτζε ανοίγει το σκορ. Ο Γεωργιανός πήρε την πάσα από τον Σαντίκ, μπήκε στην περιοχή, άδειασε τον Γιούστε, σούταρε και ο Φαμπιάνο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα, που κατέληξε στα δίχτυα.

81′ Σουτ του Αντάμοβιτς εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

84′ Εξετάζεται ενδεχόμενο για κόκκινη στον Γκόμεθ για πάτημα στον Καραμανώλη, ο οποίος τραυματίστηκε μάλλον πολύ σοβαρά.

85′ Κόκκινη στον Γκόμεθ.

85′ Αποχωρεί με φορείο σφαδάζοντας ο Καραμανώλης, εν μέσω χειροκροτημάτων από τους οπαδούς της Ομόνοιας.

90′ Πέναλτι για την Ομόνοια για ανατροπή του Κακουλλή από τον Σισκόφσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τραγικό λάθος του Σκοπιανού κίπερ, ο οποίος αντί να πασάρει ή να διώξει την μπάλα προσπάθησε να ντριπλαρει τον Κύπριο επιθετικό ο οποίος έκλεψε και μπήκε στην περιοχή.

90’+ 3 ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ντούρις εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Πρινιωτάκη.

90’+6 Ο Σαντίκ έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα άουτ.

90′ + 7 ΓΚΟΛ 2-1! Ο Λέτσγιακς γυρίζει το ματς με σουτ, μετά από σέντρα του Σέχου.

90′ + 8 Τέλος παιχνιδιού.